شما اینجا هستید

پارلمان شهری » تفکر ضد توسعه در حوزه عمران و ساخت ساز اجازه رشد را به اقتصاد خراسان نمی دهد

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد به نقل از صبح مشهد محمد حسین روشنک، رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی :

تفکر ضد توسعه بویژه در حوزه عمران و ساخت ساز اجازه رشد را به اقتصاد خراسان بخصوص مشهد مقدس نمی دهد/ فرار سرمایه ها به سمت استان های دیگر و ترکیه از خراسان نگران کننده است

رسانه ها با مطالبه گری باید تلاش کنند سهم خراسان رضوی از اعتبارات کشور کامل گرفته شود تا اقتصاد خرد و متوسط استان که بیشتر بر مبنای روستا ، کشاورزی، دام و طیور، معدن و صنایع کوچک و متوسط و از همه مهم تر خدمات و تجارت پایه ریزی شده و از بنگاه های بزرگ خصولتی و دولتی در خراسان بزرگ خبری نیست ، بیش از این آسیب نبیند ، رسانه ها باید سوال کنند چرا دولت ها از سرمایه گذاری در خراسان ها خودداری کرده اند ؟
میگویند همه مسئولین کشور خراسانی و مشهدی هستند ،اگر اینگونه است ،چرا خراسان ها باید فقط ۳۰ کیلو متر بزرگ‌راه داشته باشند ؟
چرا باید درآمد سرانه مردم خراسان ها از متوسط کشوری بسیار کمتر باشد ؟
مشهدی بودن مسئولین کشور چه سودی برای مردم خراسان ها و مشهد داشته است ؟
رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان رضوی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی و شهرداری مشهد با دوری از تفکر ضد توسعه در مشهد بویژه بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی، گزارش دهند بعد ۲۵ سال طرح های که بارها توسط آنان مصوب شده چقدر پیشرفت فیزیکی به ارمغان آورده است؟!
به گزارش صبح مشهد، محمد حسین روشنک در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار ما با تشریح شرایط روز اقتصادی استان خراسان رضوی و کلان شهر مشهد بویژه بافت پیرامونی حرم رضوی، نگرانی ها و پیشنهادات خود در دوران پسابرجام، چالش های پیش روی مدیریت شهری و عملکرد شورای ششم، انتخابات پیش روی اتاق و تشکل های اقتصادی و همچنین گزارش عملکرد کانون کارآفرینان استان را مطرح کرد.

رئیس کانون کارآفرینان استان خراسان رضوی با بیان این که طبق سند چشم انداز شهری مشهد در افق ۱۴۰۴، این دوم کلان شهر مذهبی جهان اسلام در چشم انداز خود ۶ محور استراتزیک زیارتی- سیاحتی و مذهبی، آرامش دهنده، فرح بخش، با اقتصاد خدماتی و صنایع برتر، مبتنی بر فناوری و با امنیت مناسب در سطح جهانی پیش بینی کرده است، مسئولین کشوری و استانی و مشهدی پاسخ دهند در حال حاضر به چه میزان از پیشرفت در راستای تحقق این اهداف رسیده اند ؟ استان خراسان رضوی در چه جایگاهی از توسعه قرار دارد .
رئیس هیات مدیره شرکت انبوه سازان حریم حرم رضوی افزود: مشهد بدون حرم امام مهربانی ها هیچ برند و تعریفی ندارد و اساس شکل گیری این شهر بر اساس مضجع شریف امام رضا علیه السلام و توسعه در طرف بافت پیرامونی آن طی هزار و دویست سال شکل گرفته است.
وی ادامه داد: در سال ۱۳۷۳ و بر اساس پیش بینی ها ، مقرر شد طی یک طرح کارشناسی شده جهت نوسازی بافت پیرامونی حرم رضوی و در طی یک چشم انداز ۱۰ ساله، تحولات نوینی بر اساس نیاز زائر و مجاور شکل گیرد ،
این طرح پس از تصویب و اذن مقام معظم رهبری با عنوان طرح مرحوم کازرونی شروع به کار و بیش از ۳۰۰ سرمایه گذار پای اجرا آمدند.
استاد روشنک افزود: متاسفانه سهامداران شرکت مجری طرح ده ساله مرحوم کازرونی در منطقه ثامن « وزارت راه و شهرداری ، شهرداری مشهد و استان قدس رضوی واقعا باید پاسخگو باشند بعد از ۲۵ سال با تعهدات خود در این طرح ده ساله که تایید مقام معظم رهبری را داشته چه کرده اند ؟ با سرمایه گذاران داخلی و خارجی این طرح که حتی هزینه های زیر بنایی طرح یعنی خیابان ها و پارک ها ، کوچه ها ، آثار باستانی ، مساجد و زائر سراهای ارزان قیمت را از طریق محاسبه در پروانه های ساختمانی پرداخت کرده اند و قرار بوده طرح در مدت ۱۰ سال ساخته و کامل شود تا آنها بتوانند از سرمایه گذاری خود بهره بگیرند چه کرده اند ؟
متولیان اجرا طرح ۱۰ ساله مرحوم کازرونی ثامن که گفته شده تایید مقام معظم رهبری را داشته است چرا بجای اجرای تعهدات خود صورت مسئله تعهد خود را با مطرح کردن طرح های جدید ضد حقوق مکتسبه تحت عنوان طرح دانشگاه تهران پاک می کنند ؟
این متولیان باید بگویند کجا مقام معظم رهبری در زمان تایید طرح مرحوم کازرونی اجازه تاخیر در اجرای طرح از ۱۰ سال به پنجاه سال و تغییر در طرح و نادیده گرفتن حقوق مکتسبه مالکین و سرمایه گذاران و کارآفرینان را داده اند ؟
وزارت راه و شهر سازی ، شهرداری و دیگر متولیان باید پاسخگو باشند چرا اجرای طرح را متوقف کرده اند؟
مفید است جناب آقای مهندس نظری استاندار محترم که از طرف آقای دکتر رئیسی ریاست محترم جمهوری اختیار کامل برای راه اندازی طرح ثامن برای اجرای تعهدات متولیان بعهده دارد عنایت کنند بگویند چرا اجرای طرح مرحوم کازرونی متوقف شده است ؟
چرا متولیانی که از ساخت معابر عمومی پیش بینی شده در طرح ثامن که نیاز نزدیک ده میلیون زائرین و مورد تایید مقام معظم رهبری بوده خودداری و با مطرح کردن طرح غیر قابل اجرا تحت عنوان دانشگاه تهران که گفته میشود آن دانشگاه از این طرح هیچ اطلاع ندارد و افرادی در وزارت راه و شهرسازی بعنوان آن دانشگاه این طرح را تحمیل تا صورت مسئله تعهدات خود را پاک کنند خواسته نمی‌شود به تعهدات خود عمل کنند؟
چرا استاندار محترم که از اختیارات لازم برخوردار هستند با وزارت راه و شهرسازی و شهرداری که باعث قفل شدن منطقه و بلاتکلیفی سرمایه گذاران شد. به نحوی این طرح بعد از گذشت ۲۵ سال پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد هم نرسیده است برخورد نمی شود ؟!
چهره ماندگار کار ، تجارت ، تولید و سازندگی کشور ادامه داد: در بخش دیگری از صحبت های جدی و دلسوزانه خود گفت نتیجه تفکرات ضد توسعه و مصوبات غیر قانونی که غیر شرعی هم محسوب می شود باعث بوجود این امدن این شائبه شد که شاید جریانی دانسته یا ندانسته مخالف رشد و توسعه خراسان ها و مشهد مقدس بر اساس سند چشم انداز و مصوبات قانونی و جامع هستند و بعضا خراسانی و مشهدی نیز نیستند این شده که امروز شاهد هستیم .
این کارآفرین ، صادرکننده و تولید کننده نمونه کشوری و چهره پرتلاش دفاع مقدس ، سازندگی ، تولید و تجارت اضافه کرد در همین جا هشدار لازم را به همه مسئولین بدهم و عنوان کنم چرا برخی دستگاه ها فرا قانونی و فرا شرعی بر ضد توسعه، سرمایه گذاری، کارآفرینی و عمل می کنند؟!
دبیر جبهه مردمی مشهد برای همه خاطر نشان ساخت، تفکر ضد توسعه در مشهد که ریشه آن به برخی جریانات تندرو بر می گردد حتی در مقابل نگاه ژرف اندیش و توسعه محور نماینده معزز ولی فقیه حضرت آیت الله علم الهدی ایستادگی می کنند چرا که ما همه شاهد همراهی ایشان با طرح معین های اقتصادی استاندار اسبق بودیم و ایشان همه ظرفیت های اقتصادی استان را دعوت و تاکید به همراهی با توسعه و ایجاد اشتغال در استان کرده و می کنند.

رئیس هیات مدیره شرکت انبوه سازان حریم حرم رضوی ادامه داد، طرح مرحوم کازرونی را شخص امام جمعه محترم مشهد مقدس با این قید که با تجاری سازی به شکل کیش و دبی و بلند سازی بیش از طرح مرحوم کازرونی نباشد که اصل طرح نیز اگر در آن خلاف نشود همین است را قبول داشتند و ما در صحبت های ایشان هیچ کلمه ای غیر از حمایت از کارآفرین و فعالان اقتصادی نشنیده ایم و برعکس امام جمعه محترم مشهد مقدس همیشه از سرمایه گذاری و کارآفرینی و توسعه استان بوده ایم ، اما متاسفانه شاهدیم عده ای حتی مقابل حرف نماینده مقام معظم رهبری در استان هم ایستادگی می کنند.
وی افزود: تفکر ضد توسعه باعث فرار سرمایه ها به استان ها دیگر و کشورهای خارجی خواهد شد که نمونه آن را در اخرین آمار اعلامی وزارت امور سرمایه گذاری کشور ترکیه شاهد هستیم.
محمد حسین روشنک دبیر ستاد مردمی مقابله با کرونای استان تاکید کرد: سرمایه گذاری باعث رونق اشتغال و توسعه خواهد شد و من در تعجبم چرا عده ای سرمایه داری را رانت خوار و زالو تعریف می کنند، فرق است بین رانت ، دزدی و ثروت نامشروع با سرمایه حلال و مشروع.
وی با طرح این سوال که آیا دستکاری در حقوق مکتسبه بدون رضایت مالکین امکان هست و چرا طرح های مصوب قبلی در خصوص بافت پیرامونی حرم که قانونی و شرعی تصویب شده است و صدها حقوق شرعی مکتسبه در آن ایجاد گردیده است را بگونه ای تغییر داده اند که حقوق شرعی و قانونی مردم را نابود می کند؟
خواستار پاسخ گویی مسئولین و مطالبه گری رسانه ها شد و افزود: همه قبول دارند قوانین ضد شرع نباشد، حالا چطور حقوق مکتسبه و اختیار مالکیت را به رسمیت نشناختند که خود نقض یک ( واجب شرعی ) به شمار می رود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد