شما اینجا هستید

فرهنگی » بزرگداشت اخوان ثالت در مشهد
گروه : فرهنگی

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور با بیان اینکه اگر مرحوم اخوان ثالث نبود شاید حملات شعر نوستیزان، شعر نو را به محاق می برد گفت: وجه تأثیرگذاری او بر ادبیات فارسی بی مانند است.

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد ، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، حسن  بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور در مراسم سالروز بزرگداشت استاد اخوان ثالث در مشهد ضمن اشاره به جایگاه بالای ایران در جهان از لحاظ وجود مفاخر عظیمی که در خودش جای داده، اظهارداشت: خراسان و توس از جنبه عظمت مفاخری که دارد در ایران بی‌نظیر است و این به برکت وجود تنها امام شیعه حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است در این منطقه است. امام در فرهنگ شیعی ما مظهر رحمت نوری از انوار حضرت حق است و هر جانور باشد نورافشانی وجود دارد.

وی افزود:هیچ جایی در ایران نیست که از لحاظ تعدد و در عین حال کثرت معانی و موضوعات مثل خراسان در حوزه حکمت، در حوزه فلسفه، در تفسیر اصول، در حوزه شعر، کلام و فقه و در حوزه حماسه این اندازه بزرگ و جاودانه مردان را در خودش جای داده باشد که من جمله آنها استاد و ادیب نامدار مهدی اخوان ثالث است.

رئیس انجمن مفاخر کشور تصریح کرد: اگر نبود زبان فوق‌العاده و پرصلابت او در شعر نو، آنچه که می توانست در تنوع زبان ما باشد به محاق می رفت.

بلخاری با بیان اینکه اخوان ثالث در قصیده، غزل و شعر نو کولاک کرده است افزود: وجه تأثیرگذاری او بر ادبیات فارسی بی مانند است.

رئیس انجمن مفاخر کشور اظهارداشت: اخوان، در همه ابعاد شعر کارهای مهمی انجام داد، با وجود اقتدای کاملی که اخوان به نیما یوشیج داشت به قول سیمین بهبهانی، اوزان جدیدی به آن وارد کرد.

وی ادامه داد: اخوان، زمانه و فرهنگ تاریخ خود را می شناخت. ادیب، دانشمند و عربی دان دقیق و عالم بر معنا بود.

بلخاری گفت: اخوان از کسانی است که در سلسله شعرای بزرگ تمدن ما، نسبت وثیقی بین جهان سنت و مدرن ایجاد کرد. میراث بر گذشته بود اما ویژگی او این بود که در گذشته نماند.

وی افزود: قدرت بیان و اشراف کامل بر مسایل زمان جزو شاخصه هایی است که کمتر کسی را می توان با او مقایسه کرد.اخوان معتقد بود، شاعر باید نیازهای مردم را بشناسد و آنها را در لطافت شاعرانه بازگو کند.

محمد حسین زاده، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز اظهارداشت: فردوسی به ایران و قهرمانان آن عشق و علاقه داشت، فردوسی و صلابت بیان و کلامش آنقدر برای ایرانیان مهم بوده که صدها سال بعد به ما رسیده و برای ما به یادگار مانده است.

وی گفت: اخوان اگر جایی قرار بود به آرامش برسد، در جوار (توس) فردوسی بود کسی که عشق به ایران و قهرمانان وطن و شهیدان آن داشت، اخوان همچنین عشق به فردوسی داشت، عشق او به رستم در خان هشتم آنچنان متجلی است که وقتی آن را می خوانم تنم می لرزد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تقابل قهرمانان شاهنامه با دشمنان ایران را ستود و بیان داشت: ما در شناساندن شاهنامه و قهرمانان آن به نوجوانان و جوانان کوتاهی داشته ایم اما باید این اسطوره ها شناسانده شوند، پدران و مادران ما در شب نشینی ها و آئین های ملی این میراث را به ما منتقل کرده اند نباید تفریحات جدید و ورود ابزار نو به زندگی نسل امروز ما را از انتقال این میراث هویتی غافل کند.

حسین زاده ادامه داد: فردوسی باید آنطور که خود اخوان می خواست و آنگونه که او به ادبیاتش پایبند بود به نسل های بعد شناسانده شود، حتی برای اشاعه شعر فردوسی از فضای مجازی استفاده شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان گفت: من و شما می‌توانیم با به اشتراک گذاشتن بیتی از اخوان ثالث در فضای مجازی دیگران را با این شیرینی ادبیات فارسی میهمان کنیم و در حقیقت این شیرینی را به آنها هدیه دهیم.

وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا این شاعر بزرگ ایرانی و خراسانی و همشهری ما را  هموطنانمان بیشتر بشناسند.

خوانش ابیاتی از شعر استاد و رونمایی از تندیس اخوان ثالث به منظور جانمایی در مسیر آرامگاه از دیگر برنامه های این محفل ادبی بود.

گفتنی است؛ مهدی اخوان ثالث دهم اسفندماه سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در مشهد متولد شد و چهارم شهریور ۱۳۶۹ مدتی پس از بازگشت از خانه فرهنگ آلمان در تهران از دنیا رفت؛ اما سرانجام پیکرش طبق وصیت خودش در توس در کنار آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی به خاک سپرده شد.

او با تخلص م. امید، شاعری چیره‌دست و آشنا به نوازندگی تار و مقام‌های موسیقایی بود که عشق و علاقه‌اش به تمدن ایران باعث شد در تمام عمر خود ستایشگر مفاخر ایران باشد و بر مراقبت از زبان فارسی تأکید فراوانی داشت.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد