شما اینجا هستید

اجتماعی » ۱۲ پست رایزن علمی در دنیا داریم
گروه : اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد به نقل از خبرگزاری مهر، محمد محمدی مسعودی ظهر دوشنبه در آئین پایانی شانزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد با بیان اینکه ۱۲ پست رایزن علمی در دنیا داریم، اظهار کرد: پیش از این فقط سه پُست فعال بود و در دولت سیزدهم با نگاه و مأموریت جدید، هر ۱۲ پست فعال شده است.

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تاکنون ۶ رایزن علمی مشخص شده اند و این افراد تا مهرماه کار خود را آغاز خواهند کرد.

وی افزود: در حال حاضر ۱۱ هزار و ۵۰۰ دانشجو در مقطع دکترا داریم که با توجه به دوره‌های بلند مدت و کوتاه مدت امسال هدف‌گذاری کرده‌ایم که هزار نفر تحت عنوان فرصت تحقیقاتی ۶ ماهه به خارج از کشور اعزام شوند.

محمدی مسعودی بیان کرد: ۱۰۸ هزار دانشجو از ۱۱۷ کشور برای سال تحصیلی جاری در دانشگاه‌های مختلف ایران ثبت‌نام کرده‌اند.

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: دستیابی به مرجعیت علمی از برنامه‌های مهم است و دولت سیزدهم بنا دارد، زیرساختهای لازم فراهم شود تا بتوانیم در این مساله گام‌های بزرگی برداریم.

وی بیان کرد: هم اکنون در برخی از کشورها رشته‌های کارشناسی ارشد را راه اندازی کرده ایم و استاد ایرانی در آنجا می‌رود و تدریس می‌کند.

محمدی مسعودی ادامه داد: اگر بتوانیم به نحو احسن دانشگاه‌های خود را در رشته‌های مختلف معرفی کنیم، رغبت دانشجویان خارجی به تحصیل در ایران بیشتر می‌شود.

مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اظهار کرد: بر طبق آمارهای غیر رسمی، افزون بر ۳۰۰ هزار دانشجو در خارج از کشور تحصیل می‌کنند که همه آنها یک فرصت برای کشورمان به شمار می‌روند.

تحصیل ۹۵ هزار و ۹ دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور

در ادامه محمد امین غفارزاده، معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه نیز در این مراسم اظهار کرد: طبق آمار رسمی ۹۵ هزار و ۹ دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور تحصیل می‌کنند که البته آمار غیررسمی بیش از این است.

معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه افزود: از این تعداد حدود ۵۰ هزار نفر در مقطع دکترا، حدود ۳۱ هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و حدود ۱۵ هزار نفر در مقطع کارشناسی سرگرم دانش‌اندوزی هستند.

وی اظهار کرد: از این دانشجویان ۵۱ درصد در کشورهای اروپایی، ۲۴ درصد در آمریکا، ۲۱ درصد در کشورهای آسیایی و بقیه در اقیانوسیه و آفریقا به تحصیل اشتغال دارند.

غفارزاده گفت: البته دانشجویان دیگری نیز هستند که در دانشگاه‌های غیرمعتبر تحصیل می‌کنند و یا به نمایندگی‌های وزارت خارجه مراجعه نکرده اند تا نام آنها در سامانه ثبت شده باشد.

معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه گفت: نیروهای جوان خارج از کشور، از سرمایه‌های انسانی ایران هستند که باید نهایت استفاده را از آنان بکنیم تا به قله‌های پیشرفت برسیم.

وی ادامه داد: نخستین مرحله اعزام دانشجویان ایرانی به خارج از کشور در سال ۱۱۹۰ شمسی با راهی شدن ۲ دانشجو به کشور انگلستان انجام شد.

گفتنی است؛ شانزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور با حضور ۶۵ دانشجو اول مرداد در مشهد آغاز شد و امروز به کار خود پایان می‌دهد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد