شما اینجا هستید

اقتصادی » فقط ۵۰ میلیارد تومان از مالیات خانه‌های خالی درآمد داشتیم

به گزارش افقنا به به نقل از صداوسیما، مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی با اشاره به این که مالیاتی که تا کنون وصول شده نسبت به آن چه شناسایی شده بود ناچیز است اظهار داشت: کل مالیاتی که در بودجه پیش بینی شده بود ۲ هزار میلیارد بود در حالی که برآورد ما حدود ۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

جهانگیر رحیمی اظهار کرد: در قانون بودجه سال گذشته، سازمان امور مالیاتی مکلف شد تا پایان ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۰، مالیات خانه‌های خالی را وصول کند، اما ضوابط اجرایی آن وجود ندارد.

وی با بیان این که وزارت راه و شهرسازی مسئول شناسایی واحدهای مسکونی خالی است اظهار داشت: آمار نهایی واحدهای مسکونی خالی شناسایی شده مربوط به ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۰ است که نزدیک به ۵۷۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی شده است.

مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: برای مالکان این واحدهای مسکونی پیامک ارسال شد که از این تعداد نزدیک به ۴۸۸ هزار واحد در شهرهای بالای ۱ ۰۰ هزار نفر جمعیت مالیاتشان محاسبه و به آن‌ها اعلام شده است.

وی افزود: تکلیف قانون بودجه سال ۱۴۰۰ برای مالیات خانه‌های خالی به صورت کامل اجرا نشده و اکنون زمان این است که وزارت راه و شهرسازی اطلاعات کامل این خانه‌ها را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهد تا سازمان نسبت به صدور برگ مطالبه اقدام کند.

به گفته رحیمی مالکانی که مالیات خانه‌های خالی خود را پرداخت نکنند مشمول جریمه مالیات واحدهای خالی خواهند شد.

بر اساس قانون مالیات خانه‌های خالی مصوب آذر ماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می‌شود و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

وظیفه شناسایی خانه‌های خالی از طریق سامانه املاک و اسکان بر عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است که این وزارتخانه با راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی افراد اقدام کند. کسانی که در مهلت تعیین شده نتوانند اطلاعات ملک خود را ثبت کنند، از سوی وزارت راه و شهرسازی به عنوان خاله خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد