شما اینجا هستید

اجتماعی » متفاوت بودن دز سوم واکسن کرونا ایمنی بهتری در برابر اومیکرون می‌دهد
گروه : اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد،عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در استان خراسان رضوی گفت: برای دز سوم واکسن کرونا، اگر نوع آن با “پلتفرم” متفاوت از ۲ دز قبلی انتخاب شود سطح ایمنی بهتری در مقابله با سویه اومیکرون می دهد.

دکتر ویدا وکیلی افزود: در عین حال الگوهای مختلفی برای انتخاب نوع دز سوم واکسن کرونا و فاصله زمانی آن با توجه به نوع واکسن تزریق شده در دزهای اول و دوم از سوی سازمان بهداشت جهانی ارائه شده است.

این متخصص پزشکی اجتماعی گفت: به طور مثال برای افرادی که ۲ دز واکسن آسترازنکا زده اند، بعد از ۶ ماه دز سوم اسپوتنیک پیشنهاد می شود و یا افرادی که دز اول و دوم خود را سینوفارم، پاستوکووک پلاس و آسترازنکا زده اند بعد از سه تا چهار ماه بهتر است، دز سوم را سینوفارم بزنند.
وکیلی افزود: هر چه قدر پوشش واکسیناسیون بیشتر باشد، مقاومت نسبت به ابتلا به سویه جدید اومیکرون  افزایش یافته و زمینه ایجاد جهش های جدید این ویروس کاهش خواهد یافت.
وی ادامه داد: ویروس امیکرون قابلیت انجام ۳۰ جهش جدید را دارد که ۲ برابر جهش های نوع دلتا بوده است و جهش های سویه های جدید از طریق واکسیناسیون کاهش می یابد.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در استان خراسان رضوی گفت: ویروس اومیکرون ابتدا در آفریقای جنوبی پیدا شد اما سویه اومیکرون اکنون در کشورهای مختلف مانند هلند، پرتقال، هنگ کنک، کانادا، آمریکا و آلمان شیوع دارد و علائم این ویروس شبیه سایر سویه های کرونا شامل علایم تنفسی و گوارشی به صورت خفیف تر بروز پیدا می کند و بیشتر کودکان و جوانان را درگیر می کند.
وکیلی افزود: اگر کسی علامت مشکوک به کرونا داشته باشد  نباید دز واکسن را بزند و حداقل ۲ هفته بعد از بهبودی می تواند مبادرت به این اقدام کند.
این متخصص پزشکی اجتماعی همچنین نسبت به پوشش فراگیر واکسیناسیون، پوشیدن ماسک، اجتناب از رفتن در محل های سرپوشیده، رعایت فاصله فیزیکی و تهویه مناسب به عنوان بهترین راهکار پیشگیری و مقابله با سویه جدید اومیکرون تاکید کرد.

منبع: ایرنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد