شما اینجا هستید

اجتماعی » آسترازنکا فعلا فقط برای دوز دوم تزریق می‌شود
گروه : اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر به دلیل وجود محدودیت در میزان واکسن آسترازنکا تا زمانی که محموله جدیدی در اختیار ما قرار نگیرد، این واکسن تنها برای دوز دومی‌ها تزریق می‌شود.

محمد پهلوان کاشی در خصوص کمبود واکسن آسترازنکا برای تزریق دوز سوم اظهار کرد: نباید از یاد برد که بهترین واکسن در دسترس‌ترین واکسن است. از مردم خواهشمندیم تزریق دوز سوم خود را به دلیل کمبود آسترازنکا به تاخیر نیندازند چراکه واکسن‌های موجود نیز اثربخشی خود را نشان داده‌اند و با توجه به شناسایی امیکرون، مردم باید پروتکل‌ها را در حداکثر میزان رعایت کرده و دوز سوم را در اسرع وقت تزریق کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص رفع کمبود واکسن آسترازنکا گفت: ظاهرا محموله جدیدی از آسترازنکا قرار است به کشور وارد شود که امیدواریم به زودی خبرهایی در این خصوص دریافت کنیم.

پهلوان در پاسخ به این سوال که با توجه به این‌که اکثریت متخصصین توصیه می‌کنند برای دوز سوم، واکسن آسترازنکا تزریق شود، تکلیف مردم چیست، گفت: مساله تنوع واکسن‌های تزریق‌ شده مورد تایید تمام متخصصین نیست. برخی معتقد هستند که تزریق واکسن‌ متفاوت برای دوز سوم می‌تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد اما مهم‌تر از این موضوع مساله زمان و فاصله بین تزریق واکسن‌هاست که نباید به تعویق بیفتد.

وی افزود: پس از پنج‌ ماه که از تزریق واکسن می‌گذرد، میزان آنتی‌بادی‌هایی که در بدن تولید شده کاهش پیدا می‌کند و فرد مجددا در خطر ابتلا قرار می‌گیرد. بنابراین توصیه می‌شود افراد به علت عدم وجود نوع خاصی از واکسن خود را در معرض خطر قرار ندهند.

اکثر شهرهای خراسان رضوی در وضعیت آبی قرار دارند

پهلوان در ادامه با بیان این‌که در حال حاضر رنگ‌بندی استان‌ها تنها بر اساس میزان بستری‌های کرونایی است و هم‌اکنون اکثر شهرهای استان در وضعیت آبی قرار دارنگود، تصریح کرد: از آن‌جایی که اکنون میزان بستری‌ها بیشتر نشده و عدد بالایی نیست، رنگبندی در شرایط غیرهشدار است اما پیشنهاد کمیته‌های علمی کرونا این بوده که در تعیین رنگبندی‌ها میزان بیماران سرپایی نیز لحاظ شود چراکه افزایش بیماران سرپایی ۲ هفته قبل از افزایش بستری‌ها اثر خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: این پیشنهاد به کمیته ملی کرونا ارائه شده و قرار است تصویب شود. بر این اساس رنگ‌بندی‌ها تغییر پیدا خواهد کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن تاکید بر اهمیت میزان بیماران سرپایی گفت: به دلیل این‌که ابتلا به امیکرون بیشتر در بیماران سرپایی شناسایی می‌شود، ما تمام درمانگاه‌های مورد تایید در سطح شهر را معرفی کردیم. علاوه بر این افراد باید حتی در هنگام ابتلا به یک سرماخوردگی ساده نیز به شدت مراقبت کنند تا این موضوع منجر به وضعیت وخیم‌تری نشود.

پهلوان تاکید کرد: افرادی که از تزریق واکسن آن‌ها بیش‌ از پنج ماه گذشته باشد، ممکن است با ابتلا به امیکرون، درگیری شدیدی پیدا کنند اما در مورد افرادی که واکسن تزریق کردند، ممکن است این بیماری در حد یک سرماخوردگی خفیف بروز پیدا کند.

ابتلای ۷۸ نفر به امیکرون در خراسان رضوی

وی با بیان این‌که آخرین آمار ابتلا به امیکرون در خراسان رضوی ۷۸ نفر است، گفت: زمانی‌ که یک فرد در یک خانواده مبتلا شود، عملا سایر اعضای خانواده نیز به ویروس آلوده شده‌اند؛ حتی اگر علائمی نداشته باشند.

به گفته مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ۲۴ ساعت گذشته در خراسان رضوی ۱۲۹ نفر بستری جدید و در بیمارستان‌های استان ۳۱۳ نفر با تشخیص قطعی یا مشکوک به کرونا بستری هستند که از این تعداد ۹۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

افزایش بیماران سرپایی با شیب ملایم

پهلوان تصریح کرد: در حال حاضر میزان بستری‌ها در استان در حالت صعودی قرار ندارد اما از لحاظ میزان بیماران سرپایی وضعیتی صعودی با شیب ملایم را شاهد هستیم.

وی در مورد آمار واکسیناسیون در خراسان رضوی گفت: ۹۳ درصد از مردم، دوز اول، ۷۶ درصد، دوز دوم و حدود ۱۴ درصد دوز سوم را تزریق کرده‌اند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص پیش‌بینی آینده وضعیت کرونا گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد به جهت احتمال شدت مجدد ابتلا به کرونا در آینده در آمادگی کامل قرار دارد اما در حال حاضر چیزی که تعیین‌کننده آینده کشور در خصوص وضعیت کروناست، همکاری و همراهی مردم است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد