شما اینجا هستید

مدیریت شهری » راه‌اندازی کمیته‌های خلاقیت اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، شهردار مشهد با تاکید بر اینکه اولویت ما مسائل اجتماعی است و این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: همچنین باید کمیته‌های خلاقیت اجتماعی در عرصه‌های مختلف راه‌اندازی شود و حلقه‌های میانی و تشکل‌های مردمی فعال شود.

سید عبدالله ارجائی در آیین تکریم و معارفه  رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اظهار کرد: هزاران نفر در سراسر دنیا امروز دل در گرو کسی دارند که یک بار او را از نزدیک‌ ندیده‌اند؛ آنها برای کسی به عرصه آمدند که فرسنگ‌ها از نظر ظاهری با او فاصله داشتند. امروز ما خادم این چنین مردمی شدیم که جای شکر و مباهات دارد.

وی افزود: انچه من فکر می‌کنم این است که در روی این کره خاکی و در بین خیل عظیم ارادتمندان به ساحت مقدس اسلام نقش خادمین مردم مشهد ویژه است. بزرگترین مدال افتخار ما نوکری زائران امام رضا (ع) است و این فلسفه وجودی شهر بوده و همه فعالیت‌ها و برنامه‌ها باید مطابق با آن برنامه‌ریزی شود.

شهردار مشهدبا اشاره به اینکه چه اتفاقی رخ داد که باغ خصوصی در کمتر از ۱۳۰۰ سال به جهان شهر تبدیل شده است، بیان کرد: این شهر از نظر کالبدی به سمت غرب حرکت کرده و دیوار بتنی در شرق کشیده شده و یک منطقه ممنوعه ایجاد کرده است. از تولیت آستان قدس بابت توجه ویه به این موضوع و دستورات خوب در این زمینه تشکر می کنم.

ارجائی تصریح کرد: هویت اصلی این شهر به وجود مضجع امام هشتم است و هر آنکس که در این شهر زیست دارد خادم، زائر یا مجاور است و سبک زندگی خادم، زائر و مجاور الگوی مدیریت ششم برای ترویج فرهنگ رضوی در شهر است.

وی با اشاره به فوت پاکبان منطقه سه در حین خدمت اضافه کرد: باید لایحه‌ای در شورا ایجاد شود تا به خانواده پاکبان‌ها کمک کنیم.

شهردار مشهد عنوان کرد: مشهد حرم شهر است و تسری صفات امام به شهر راهبرد ما است. شهر باید مهربان باشد.

ارجائی ضمن اشاره به دفن شهدا در میدان شهدا گفت: امیدوارم این اقدام مبارک باعث تغییر فضا در اصلی‌ترین و هویتی‌ترین میدان مشهد شود.

وی با اشاره به انتصاب معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد ادامه داد: هر لشکری افسرانی دارد. مانباید متولی حوزه های تخصصی شویم بلکه باید از آنان حمایت کرده و در کنارشان باشیم. ما متولی اخلاق اجتماعی هستیم.

شهردار مشهد اظهار کرد: اولویت ما مسایل اجتماعی است و باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین باید کمیته‌های خلاقیت اجتماعی در عرصه‌های مختلف راه‌اندازی شود و حلقه های میانی و تشکل‌های مردمی فعال شود.

ارجائی با اشاره به حوزه ورزش و بانوان تصریح کرد: اسلام زن را به اوج عزت رسانده و ما نیز باید به این موضوع اهمیت دهیم.

 رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد: نیازمند شفافیت در هدف‌گذاری هستیم

در بخش دیگری از این مراسم، سید مجتبی منتظری، رئیس سابق  سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد اظهار کرد: دوره ای که حقیر مسئولیت داشتم، دوره گذار بود و با هیجانات و توقعات فرهنگی مواجه بودیم که با کمک همکاران برنامه های خوبی اجرا شد.

وی ادامه داد: برای آقای باغ گلی آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم بتوانند با دانش خود بهتر از گذشته در حوزه فرهنگی فعالیت کنند.

در ادامه این جلسه حسین باغ گلی، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: خدا را شاکرم که در چنین روزی توفیق خدمت در جهان شهر مشهد را به من داد.

وی افزود: توسعه فرهنگی نیازمند فرماندهی فرهنگی است که با تصدی‌گری ممکن نیست. در دوره جدید باید از روش جدید برای حل مشکلات استفاده کنیم و به شدت نیازمند شفافیت در هدف‌گذاری هستیم.

معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد بیان کرد: باید مخاطب کلیدی شهرداری خانواده باشد و بپذیریم که یکی از چالش های ما امروز موضوع خانواده است و باید از این حوزه حمایت کرده و فرماندهان فرهنگی خانواده در شهر باشیم.

باغ گلی تصریح کرد: باید مراقب باشیم تا رقیب فعالیت اجتماعی مطلوب بخش خصوصی نشویم. شهرداری باید سازمان الگو در مواجهه با نیروی انسانی باشد.

 رئیس کمیسیون فرهنگی شورا: کودک کار و بازمانده از تحصیل در شهر غوغا می‌کند

حجت الاسلام حسن منصوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این مراسم بیان کرد: از آقای منتظری بابت زحمات زیادی که کشیدند تشکر می‌کنم زیرا اتفاقات خوبی را تاکنون رقم زده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر سهم معاونت فرهنگی از بودجه ۲.۷ دهم درصد است که خوب نیست؛ زیرا بودجه فرهنگی‌ تناسبی با مسایل مذهبی شهر ندارد در حالی که تهران هفت تا ۱۰ درصد بودجه فرهنگی دارد بنابراین خواهش دارم فکری برای این موضوع شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: باید الگوی حکمرانی مردمی مبتنی بر نظام اجتماعی اسلام با نگاه فعال سازی حلقه‌های مردمی ایجاد شود.

منصوریان خاطرنشان کرد: ما باید دنبال اثر و خروجی باشیم.گر طلاق روز به روز بیشتر می‌شود یا باید مدیر فرهنگی عوض شود یاعلاجی برای آن پیدا کنیم. تا کی باید در ماده ۱۶، ده میلیارد پول هزینه شود اما سال بعد هزار معتاد به شهر افزوده شود؟ درباره حجاب مصوبه وجد دارد اما در هیچ جا رعایت نمیشود.

وی اضافه کرد: کودک کار و بازمانده از تحصیل در شهر غوغا می‌کند. خواهش می‌کنم طبق سیاست‌های کمیسیون فرهنگی، کارهای فرهنگی را اولویت خود قرار دهید.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به ماده ۶۸ تشکیلات حوزه‌ها و بند ج خاطرنشان کرد: باید به سمت مشارکت مردمی حرکت کنیم. در شهر ۲۰۰۰ خیریه وجود دارد، اما همچنان فقرای واقعی در شهر حضور دارند. معتمدین محلات باید فقرای واقعی را شناسایی و به خیریه ها معرفی کنند.

منصوریان گفت: تمام حرف اسلام این است که اگر حکومت تشکیل می‌دهید باید جامعه سالم باشد تا بتوان کارهای فرهنگی انجام داد. زیر پوست شهر حال خوبی ندارد و باید به کمک مدیریت شهری حلقه میانی را فعال کنیم.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا: ارتقای نقش مساجد به عنوان عناصر اصلی هویت بخش در محلات

حمید ضمیری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد نیز در ادامه مراسم در خصوص دغدغه‌های شورا بیان کرد: یکی از دغدغه‌های ما هویت شهر مشهد مقدس است که خاستگاه آن مضجع آقا علی‌ابن‌موسی‌الرضا (ع) است و به همین دلیل هویت رضوی و مذهبی پیدا کرده. هر فعالیتی توسط دستگاه‌های اجرایی مخصوصا شهرداری باید بر مدار فرهنگ رضوی و تقویت این نقش باشد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهدبیان کرد: موضوع بعدی تقویت نقش تاریخی و مذهبی شهر با احیای مسیر تشرف به حرم و محلات قدیمی و هویتی و توسعه رویدادهای ملی و مذهبی، پاسداشت نخبگان و معتمدین شهر، تقویت نقش الگویی و جهانی مشهد است که در این راستا باید طرح جامعی تهیه شود و اگر این طرح وجود دارد به‌روز رسانی شود.

ضمیری خاطرنشان کرد: ارتقای نقش مساجد به عنوان عناصر اصلی هویت‌بخش در محلات و توسعه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، هدایت کلیه فعالیت‌های اجتماع‌محور و سازگار به مساجد و حذف کلیه فعالیت‌های موازی و کاهنده نقش مساجد در محلات از دیگر دغدغه‌های شورای شهر است که در این راستا طرحی توسط اعضای کمسیون فرهنگی شورا در دست تهیه است و با محوریت نماینده‌ ولی فقیه استان پیاده‌سازی و عملیاتی خواهد شد.

وی اضافه کرد: صیانت از سرمایه احتماعی جامعه با اقداماتی همچون ایجاد زمینه مشارکت حداکثری مردم در تصمیم‌گیری و توجه به اعتمادسازی و شفافیت‌سازی صورت می‌گیرد. ما امروز نیاز داریم فعالیت‌ها شفاف شود و اعتماد عمومی به شهرداری بازگردد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به شبکه‌سازی و جلب مشارکت اجتماعی از طریق حمایت از مجموعه‌های مردم نهاد اجتماعی و اسلامی، گسترش کانون اجتماعی و گسترش شبکه کارآفرینان، گفت: در توسعه حاشیه شهر که اولویت شورای ششم است باید الزاما به تمام ابعاد توسعه توجه لازم داشته باشیم. آنچه در گذشته رخ داده توسعه کالبدی بوده است. در سال های پیش رو رقم زیادی از منابع و اعتبارات شهرداری در حوزه توسعه حاشیه شهر تخصیص پیدا می‌کند، اگر این مهم در توسعه کالبدی باشد نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه مشکل ایجاد کرده و موجبات حاشیه‌زایی و کوچ اجباری برخی ساکنین به واسطه افزایش ارزش افزوده توسعه کالبدی در محلات می شود.

عضو هیات رئیسه شورا: باید شیب طلاق در دوره چهارساله کم شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد در بخش دیگری از مراسم مجید طهوریان عسکری،عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: آقای باغ‌گلی ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند و جزو افرادی هستند که در حوزه تربیت می‌توان ایشان را مثال زد.

وی در خصوص توقعات شورای شهر افزود: منابع انسانی، سرمایه شهرداری است. بیش از ۲۲ سال از عمر شورا و تصمیم‌گیری برای شهر می‌گذرد اما به سرمایه‌های انسانی کمتر توجه می‌شود. باید همکاران به‌صورت ویژه در حوزه فرهنگی در یک دوره مدیریتی طراز بگذارند و برای انقلاب سربازانی مانند خود تربیت کنند. سالانه رقم زیادی در حوزه فرهنگ هزینه می‌کنند اما چرا تاکنون شخصیت برجسته‌ای از دل همکاران بیرون نیامده است؟

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد افزود: حوزه خانواده بزرگ‌ترین بنیاد است و شما محور خانواده هستید. باید شیب طلاق در دوره چهار ساله کم شود و بنا به توصیه مقام معظم رهبری، جوانی جمعت مورد توجه قرار گیرد.

مجید طهوریان عسکری حاشیه شهر مشهد را در حوزه فرهنگی و زیرساخت‌ها و حوزه ورزش را نیازمند تامل و تفکر دانست و اظهار کرد: ۱۲۰۰میلیارد برای جمع‌آوری پسماند هزینه می‌شود اما حوزه فرهنگی می‌تواند این رقم را کاهش دهد.

وی با درخواست برای توجه ویژه به حوزه بوستان موضوعی گفت: امروز نگاه دنیا به بوستان‌ها نگهداری نیست بلکه بهره‌برداری از آن مهم است. امیدوارم سازمان فرهنگی، طبق تاکیدات شهردار مبنی بر مردم محوری جامه عمل بپوشاند تا نقش مردم در اداره شهر متبلور شود.

 

منبع: ایسنا

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد