شما اینجا هستید

اجتماعی » چالش ریزش «چاه» در مدارس

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، قصه پرغصه فرونشست زمین و ریزش چاه در مدارس مشهد به ویژه در حوزه آموزش وپرورش ناحیه ۵ این روز‌ها کارش از مسئله و معضل گذشته و تقریبا به بحران تبدیل شده است.
دو روز قبل در گروه خیران برجسته مشهد، یکی از خیران از نشست چاه در یکی از دبستان‌های دخترانه مشهد خبر داد و در آن گروه مجازی از همه خیران مشهد درخواست کرد هرچه سریع‌تر برای پرکردن چاه این مدرسه کمک‌های مالی و ریالی جمع آوری کنند.

این روز‌ها ریزش چاه در مدارس ناحیه ۵ آموزش وپرورش مشهد به هنوز بیش از یک سال از نشست چاه در دبستان دخترانه فیاض بخش در این ناحیه نمی‌گذرد که حالا این قصه برای دبستان دخترانه «اشرفی اصفهانی» در خیابان حر ۱۲ تکرار شده است.

مدیریت مدرسه با آموزش وپرورش است

به استناد گزارش مطلعان حادثه، این دبستان دخترانه در ۲ نوبت اداره می‌شود و افزون بر این چاه، چاه دیگری نیز در این مدرسه وجود دارد که هر لحظه ممکن است ریزش کند و جان تعداد زیادی از دانش آموزان و معلمان را به خطر بیندازد.

بنت الهدی یاربی مدیر روابط عمومی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدراس خراسان رضوی، در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر آخرین وضعیت ریزش چاه در مدرسه اشرفی اصفهانی گفت: در بررسی ناظر این اداره کل مشخص شده که مدرسه اشرفی اصفهانی تحت مدیریت اداره آموزش وپرورش ناحیه ۵ مشهد است و، چون مدیریت این مدرسه با ناحیه ۵ آموزش وپرورش است، جزئیات این اتفاق را نیز باید آموزش وپرورش اطلاع رسانی کند.

مشکل مشترک بیشتر مدارس ناحیه ۵

مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش وپرورش خراسان رضوی نیز به خبرنگار ما گفت: در ناحیه ۵ مشهد بیشتر مدارس چاه دارند.
مهدی مجیدی فر با اعلام اینکه چاه ریزش کرده در دبستان اشرفی اصفهانی نیز اکنون کامل پر و بی خطر شده است، افزود: بعد از اعلام ریزش چاه، اگر مدرسه تحت مدیریت آموزش وپرورش باشد، بلافاصله برای رفع مشکل اقدام و چاه پر می‌شود.

چاه پر شده است

مدیر دبستان دخترانه اشرفی اصفهانی نیز با تأیید بی خطرشدن این چاه گفت: در وقوع این گونه حوادث جان دانش آموزان اولویت دارد.
مبعوثی درباره چاه دیگر موجود در این مدرسه نیز افزود: چاه دیگر درحال پرشدن است.

پرکردن ۹۰ چاه مدرسه در ۲ سال در ناحیه ۵

دراین زمینه، منبعی آگاه در ناحیه ۵  آموزش وپرورش مشهد با بیان اینکه برای چاه‌های موجود در این ناحیه، آموزش وپرورش مشهد باید چاره‌اندیشی شود، افزود: در ۲ سال گذشته بیش از ۹۰ چاه در مدارس این ناحیه پر شده است.
وی افزود: خاک این ناحیه در اصطلاح خاک کوره است و با کمترین باران و برفی نشست می‌کند. این ناحیه مدرسه‌هایی دارد که دست کم دوسه چاه دارند و باید برای پرکردن چاه‌ها تمهیداتی مناسب اندیشیده شود.

 

منبع: شهرآرا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد