شما اینجا هستید

یادداشت » مطالبه گری و عدالتخواهی، شعار یا واقعیت ؟
گروه : یادداشت
نویسنده : محمدرضا زارع برزشی – دانشجوی دکتری مدیریت رسانه

عدالت‌خواهی و مطالبه‌گری برای جامعه یک ضرورت حیاتی و اولویت اساسی به شمار می‌آید و آن هم به دلیل این‌که فاصله نظام و جامعه ما در عدالت‌خواهی از نقطه موجود تا نقطه مطلوب زیاد است.

همان گونه که شخص مظلوم حق فریاد دارد، مردم جامعه ای که مورد ظلم مسئولین خود قرار می گیرند نیز می توانند فریاد حق طلبی سر دهند. به علاوه باید دانست که برای حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی، مطالبه گری علاوه بر آنکه از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است از اوجب واجبات نیز شمرده شده است.

فارغ از اینکه رسانه‌ها و فعالان اجتماعی خصوصا آنهایی که عنوان انقلابی را یدک می‌کشند، باید مطالبه‌گری و عدالتخواهی عالمانه را از این مهجوریت رها سازند، باید تعارفات و محافظه‌کاری را کنار بگذارند و با هدف کمک به جمهوری اسلامی ایران در راستای «امر به معروف و نهی از منکر و مطالبه‌گری قانونی» گام بردارند.

شناخت مرز مطالبه‌گری و تخریب و عدالت‌خواهی ممدوح و مذموم نیاز به هوشمندی و بصیرت دارد؛ لذا بیان این الزامات باید به تحرک بیشتر عدالت‌خواهی بینجامد، نه این‌که بهانه‌ای برای خاموش کردن شعله عدالت‌خواهی باشد.

مهمترین نکته در عدالت‌خواهی، این است که فرد عدالت‌خواه در حدّ توان و ظرفیت خود موصوف به صفت عدالت باشد. از سوی دیگر با گاهی افراطی هر چیزی را بی‌عدالتی دانستن نیز خلاف انصاف است؛ از این‌ رو عدالت‌خواهی صادقانه و منصفانه شرط مهمی است که باید مورد توجه همگان باشد.

محمدرضا زارع برزشی – دانشجوی دکتری مدیریت رسانه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد