شما اینجا هستید

اقتصادی » کاهش ۹۰درصدی مصرف آب

به گزارش پایگاه خبری افق  مشهد، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق مشهد با اشاره به فرسودگی واحدها و نوع برج‌های خنک کننده نیروگاه مشهد گفت: میزان مصرف آب نیروگاه مشهد بالا است و با احداث واحدهای جدید در زمین نیروگاه، مصرف آب به میزان ۱۰ درصد مصرف کنونی کاهش خواهد یافت. با احداث واحدهای جدید در نیروگاه مشهد مصرف آب ۹۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

امیر طالبی طرقبه با گفت‌وگو در خصوص احداث واحدهای جدید در نیروگاه مشهد اظهار کرد: نیروگاه مشهد در زمینی به وسعت ۴۳.۸ هکتار، در شرق مشهد مقدس و در فاصله ۳ کیلومتری از بارگاه منور علی بن موسی الرضا (ع) قرار دارد. این نیروگاه قدیمی ترین نیروگاه خراسان و دومین نیروگاه کشور پس از نیروگاه طرشت است.

وی افزود: هم اکنون این نیروگاه با هفت واحد حرارتی شامل یک واحد بخاری الین، دو واحد بخاری اشکودا، دو واحد گازی بی‌بی‌سی و دو واحد گازی آلستوم در حال بهره‌برداری است. ظرفیت اسمی نیروگاه ۳۲۸مگاوات با راندمان ۲۷ درصد است.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق مشهد تاکید کرد: سهم نیروگاه مشهد از مجموع تولید نیروی شبکه برق خراسان بزرگ در سال گذشته حدود ۶ درصد بوده است. این نیروگاه با تولید برق بر روی خط ۶۳ کیلو ولت شهری، تامین کننده اصلی برق شهر مشهد است.

طالبی‌طرقبه بیان کرد: در صورت احداث واحدهای جدید در این نیروگاه، ظرفیت اسمی نیروگاه به ۳۶۰ مگاوات بدون احتساب ۳۲۸ مگاوات توان نامی کنونی با راندمان ۵۵ درصد افزایش خواهد یافت به عبارتی با احداث واحدهای جدید واحدهای قدیمی از مدار تولید خارج می‌شوند. هزینه احداث واحدهای جدید حدود ۱۹۰ میلیون یورو است.

وی ادامه داد: فرسودگی واحدهای نیروگاه علاوه بر کاهش راندمان و افزایش ریسک تولید و بهره‌برداری در سال گذشته منجر به کاهش ضریب‌بار تا ۶۵ درصد و ضریب آمادگی تا ۸۰ درصد شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق مشهد در خصوص فرسودگی واحدها و نوع برج‌های خنک کننده نیروگاه یادآور شد: میزان مصرف آب نیروگاه بالا است و با احداث واحدهای جدید در زمین نیروگاه، مصرف آب به میزان ۱۰ درصد مصرف کنونی کاهش خواهد یافت. با احداث واحدهای جدید در نیروگاه مشهد مصرف آب ۹۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

طالبی‌طرقبه تصریح کرد: بحث نوسازی نیروگاه مشهد و اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی و افزایش راندمان واحدها از ابتداء دهه ۹۰ و پیش از خصوصی سازی نیروگاه مطرح بوده و در طی سال‌های اخیر با فرسودگی بیشتر واحدها این موضوع مورد بررسی بیشتر قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: از سال گذشته با همت مدیران ارشد برق خراسان و مدیران مالک نیروگاه این موضوع به طور جدی در دستور کار شرکت مادر تخصصی برق حرارتی ، شرکت برق منطقه‌ای خراسان و شرکت افق توسعه انرژی خلیج فارس به عنوان مالک خصوصی نیروگاه قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق مشهد عنوان کرد: فرسودگی واحدهای نیروگاه باعث افزایش چشمگیر هزینه‌های بهره‌برداری، تامین قطعات و تعمیرات در این نیروگاه شده است. همچنین با توجه به فرسودگی و راندمان پائین واحدها مصرف سوخت گاز و گازوئیل در نیروگاه بیشتر از واحدهای جدید حرارتی و سیکل ترکیبی است.

طالبی‌طرقبه با اشاره به احداث واحدهای جدید در نیروگاه مشهد گفت: علاوه بر کاهش مصرف سوخت و افزایش راندمان نیروگاه به بیش از ۵۰درصد، میزان مصرف آب نیز در نیروگاه کاهش چشمگیری خواهد داشت. این امر علاوه بر تامین برق مطمئن و پایدار و حفظ امنیت تولید برق بر روی شبکه ۶۳ کیلو ولت شهر مشهد در کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کاهش برداشت آب از منابع زیر زمینی شهر نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

منبع: ایسنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد