شما اینجا هستید

تیتر اصلی » نشست هم‌اندیشی شهرداران ادواری مشهد
نشست هم‌اندیشی شهرداران ادواری مشهد

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، شهردار مشهد گفت: استفاده از خرد جمعی در مدیریت شهری و مدیریت عالمانه هدف نشست ادواری شهرداران است. سید عبدالله ارجائی در نشست هم اندیشی شهرداران ادواری مشهد اظهار کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی یک سازمان اجتماعی است و این تغییر وتحولات در قوای سه گانه، مدیریت شهری، وزارتخانه‌های مختلف و … از این باب است که تقسیم وظایف صورت بگیرد و مردم طرف حساب خود را بشناسند. وی افزود: اساس کار این است که انسان در طول عمر خود با تمام توان خدمت کند و جایگاه فرد اهمیتی ندارد. مسلما یکی ازمهیاترین زمینه ها برای خدمت، مدیریت شهری است که امکان خدمت بسیار گسترده، عمیق و پیچیده را فراهم و لبه‌های بسیار زیادی برای تماس با مردم دارد. شهردار مشهد بیان کرد: شاید مردم به دلیل فشارهای بین المللی و .. در دوران مختلف حال و روز خوبی نداشته باشند . باورم بر این است که تنها راه برون رفت از چالش‌ها و مشکلات موجود، وحدت کامل در زمینه برنامه‌ریزی و اجرا است. ارجائی خاطرنشان کرد: زمانی مشکلات پشت سر گذاشته می‌شود که در فضای کارشناسی، پتانسیل‌های موجود کشور چه در مجلس و چه در مدیریت شهری پای کار بیاید. وی اضافه کرد: امروز فضای مناسبی در شهر فراهم است و نیروهای معتقد به اسلام باید دست به دست یکدیگر دهند تا تحت حمایت حضرت آقا حرکت کنیم. شرایط کنونی سخت تر از برهه های قبل نیست اما به دلیل شرایط موجود مقداری پیچیده تر است که امیدوارم به سلامت از آن عبور کنیم و انقلاب به مقطع جدیدی وارد شود. شهردار مشهد گفت: از حضور همه عزیزان ممنونم و امیدوارم نشست مفیدی داشته باشیم و ثمرات آن نصیب مردم شود. وی با پربار خواندن جلسه و با ابراز امیدواری برای تشکیل هرچه سریعتر دوباره این جلسات، افزود: جلسه ای که شهردار بعدی مشهد بر این […]

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، شهردار مشهد گفت: استفاده از خرد جمعی در مدیریت شهری و مدیریت عالمانه هدف نشست ادواری شهرداران است.

سید عبدالله ارجائی در نشست هم اندیشی شهرداران ادواری مشهد اظهار کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی یک سازمان اجتماعی است و این تغییر وتحولات در قوای سه گانه، مدیریت شهری، وزارتخانه‌های مختلف و … از این باب است که تقسیم وظایف صورت بگیرد و مردم طرف حساب خود را بشناسند.

وی افزود: اساس کار این است که انسان در طول عمر خود با تمام توان خدمت کند و جایگاه فرد اهمیتی ندارد. مسلما یکی ازمهیاترین زمینه ها برای خدمت، مدیریت شهری است که امکان خدمت بسیار گسترده، عمیق و پیچیده را فراهم و لبه‌های بسیار زیادی برای تماس با مردم دارد.

شهردار مشهد بیان کرد: شاید مردم به دلیل فشارهای بین المللی و .. در دوران مختلف حال و روز خوبی نداشته باشند . باورم بر این است که تنها راه برون رفت از چالش‌ها و مشکلات موجود، وحدت کامل در زمینه برنامه‌ریزی و اجرا است.

ارجائی خاطرنشان کرد: زمانی مشکلات پشت سر گذاشته می‌شود که در فضای کارشناسی، پتانسیل‌های موجود کشور چه در مجلس و چه در مدیریت شهری پای کار بیاید.

وی اضافه کرد: امروز فضای مناسبی در شهر فراهم است و نیروهای معتقد به اسلام باید دست به دست یکدیگر دهند تا تحت حمایت حضرت آقا حرکت کنیم. شرایط کنونی سخت تر از برهه های قبل نیست اما به دلیل شرایط موجود مقداری پیچیده تر است که امیدوارم به سلامت از آن عبور کنیم و انقلاب به مقطع جدیدی وارد شود.

شهردار مشهد گفت: از حضور همه عزیزان ممنونم و امیدوارم نشست مفیدی داشته باشیم و ثمرات آن نصیب مردم شود.

وی با پربار خواندن جلسه و با ابراز امیدواری برای تشکیل هرچه سریعتر دوباره این جلسات، افزود: جلسه ای که شهردار بعدی مشهد بر این مبنا تشکیل خواهد داد، بسیار نزدیک است و باید از فرصت باقی‌مانده استفاده کنیم.

ارجائی ادامه داد: در تلاشیم تا با کمک شما عزیزان سیستم مدیریت دانش را برای شهرداری راه‌اندازی کنیم. این سیستم در قالب کتاب، ویدیو و… برای انتقال تجربه به شهرداران، معاونان، مدیران مناطق و سازمان و… خواهد بود؛ زیرا حیف است از تجربیات شما استفاده نشود.

شهردار مشهد گفت: افرادی امین‌تر و متخصص‌تر از شما عزیزان برای من وجود ندارد و از شما درخواست دارم تا هرگونه انتقاد را هرطور صلاح می‌دانید به من انتقال دهید.

 

برای مبارزه با فساد از تکنولوژی روز استفاده کنید/ زائران برای مشهد پتانسیلی ویژه هستند

احمد نوروزی، شهردار اسبق مشهد ضمن آرزوی موفقیت برای آقای ارجائی گفت: این نشست‌ها کلاس‌های فوق العاده‌ای است؛ زیرا از دوستان درس گرفتیم و تجربیات زیادی به ما منتقل شده است.

وی ادامه داد: مهم نیست چه کسی شهردار است و چه گرایشی دارد بلکه مهم این است که حاضر باشیم برای بهبود شهر به یکدیگر کمک کنیم تا وضعیت شهر بهتر شود.

نوروزی با بیان اینکه زمانی آقای شهرستانی به ما گفتند که در شهرداری به فکر میزان بودجه نباش بلکه به نیاز شهر فکر کن و براساس آن برنامه ریزی کن، افزود: پول خلق می‌شود، نباید منتظر میزان درآمد شهرداری بود بلکه با استفاده از کارمندان خلاق و سرعت در تصمیم‌گیری می‌توان پول خلق کرد.

وی افزود: شهرداری پتانسیل‌های زیادی دارد. پیشنهاد بنده این است که تمرکز خود را بر موضوع زایر و مجاور بگذارید. میانگین حضور زائر در حرم ۳۶ دقیقه تا ۳ ساعت است، یعنی مابقی ساعت در بیرون از حرم است، ما برای وقت آزاد زائر برنامه‌ریزی نکردیم. طرح جامع زیارت آماده شده و مطالعات آن تکمیل شد اما اجازه کار ندادند. این بزرگترین پتانسیلی است که می‌توانید برنامه‌ریزی و کار کنید و به جای اینکه از دولت تقاضای پول کنید، مصوبات ایجاد کنید.

نوروزی اظهار کرد: توصیه می‌کنم از علم و تکنولوژی روز استفاده شود زیرا نمی‌توان با انتظامات و سیستم قضایی و…. جلوی فساد را بگیریم بلکه باید از طریق سیستمی کردن و حذف امضای طلایی جلوی این مساله را بگیریم، اگر اعتماد جلب کنید، سرمایه‌گذار مشارکت می‌کند. برخی پروژه‌ها به دلیل زیادی خواهی‌ها متوقف می‌شود. سرمایه‌گذاران افغان فرصت خوبی هستند و علاقه زیادی به زندگی در این شهر دارند.

شهرداری سازمانی شهردار محور است

در ادامه محمد رضا کلائی شهردار سابق مشهد نیز گفت: شهرداری یک سازمان شهردارمحور و عمده کارها نیز بر روی دوش شهردار است.

وی با بیان اینکه ما از هیچ کمک، دعا و حمایتی در هیچ مقطعی به شهردار مشهد دریغ نمی‌کنیم، بیان کرد: امیدواریم به برکت انتخاب درست دوستان و حمایت همه بزرگواران آقای ارجائی هم بتوانند موفق باشند.

شهرداران خادمین شهر هستند

جواد حسینی مهر، دومین شهردار مشهد مقدس پس از انقلاب بااشاره به سابقه برگزاری نشست‌های ادواری شهرداران مشهد گفت: بنیانگذار چنین نشست‌هایی آقای نوروزی بودند تا از این طریق تجربیات مدیران در اختیار یکدیگر قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه وضعیت شهرداری از سال ۵۷ بهتر شده است، افزود: بسیار علاقه‌مند بودم با آقای کلایی دیدار داشته باشم زیرا تمیزی، زیبایی و فعالیت‌های عمرانی شهر در دوره ایشان انجام شده است.

حسینی مهر ضمن آرزوی سلامتی و شادکامی برای همه کسانی که مسئولیت شهرداری مشهد را پذیرفته‌اند، اظهار کرد: هر کدام از شهرداران مسئولیتی داشتند و با توجه به محدودیت‌های زمان و مکان، به مردم خدمت کردند، برخی بیشتر برخی کمتر اما همه خادمین شهر هستند .

وی با انتقاد از نبود تصاویر شهرداران ادوار مختلف مشهد در سطح شهر، بیان کرد: زمانی عکس همه خادمین به مردم را در شهر می دیدیم، اما چرا عکس شهرداران در حال حاضر در سطح شهر، نیست؟ مگر شهرداران جزء خادمین شهر نبودند؟

حق مشهد را بگیرید

در بخش دیگری از این نشست محمود متولی حبیبی، پنجمین شهردار مشهد مقدس پس از انقلاب، عنوان کرد: مشهد شهر ویژه‌ای است و شاید در دنیا اینگونه شهری وجود نداشته باشد. مهم‌ترین ویژگی این شهر زائرپذیری و حرم مطهر امام رضا (ع)است.

وی ادامه داد: در سال ۳۰ میلیون زائر به مشهد مشرف می‌شوند و متوسط اسکان این زائران ۳.۵ روز است که هزینه شهر را افزایش می‌دهد؛ زیرا همانگونه که می‌دانید هزینه زائر برای شهر از مجاوران بیشتر است و دولت یک ریال برای این هزینه ها به شهر پرداخت نمی‌کند.

حبیبی با بیان اینکه یک بیست و هشتم بودجه کشور باید سهم مشهد شود، گفت: از آقای ارجائی درخواست می‌کنم در این دوره حق مشهد را از بودجه‌ای که برای زائرین هزینه می‌شود، بگیرند.

ظرفیت های‌ویژه مشهد در سرمایه‌گذاری

سید هاشم بنی‌هاشمی، چهاردهمین شهردار مشهد نیز در این نشست اظهار کرد: مشهد شهری جهانی و مقیاس آن در جهان اسلام و بشریت خاص است بنابراین شهردار مشهد باید خود را در مقیاس جهانی ارزیابی کند.

وی افزود: شهر مشهد با اخذ عوارض و تخلفات اداره نمی شود، بلکه این شهر باید با ظرفیت‌های خود اداره شود و نباید به دنبال منابع دولتی باشید. طرح ساماندهی بافت پیرامونی حرم به دلیل انتظار برای بودجه دولتی ناتمام ماند در حالی که این بخش یک ظرفیت سرمایه‌گذاری است.

بنی هاشمی بیان کرد: توسعه مشهد و ظرفیت آن از طریق بافت پیرامونی حرم شکل گرفته و باید جزء اولویت‌های شهردار و استاندار باشد؛ زیرا اطراف حرم می تواند شهر را آباد کند.

وی ادامه داد: در شهر مشهد باید مدل‌های سرمایه‌گذاری و مدیریتی روز دنبال شود در شرایطی که دولت در شرایط سخت اقتصادی قرار دارد، مشهد با ظرفیت گردشگری خود می‌تواند به دولت نیز کمک کند.

بنی هاشمی با بیان اینکه حاشیه یک تهدید نبوده بلکه یک فرصت است، گفت: حاشیه شهر اراضی زیادی دارد که می تواند ثروت فراهم کند. ما باید برای حاشیه شهر طرح جامع داشته باشیم. ما باید برای قوچان و چناران که در حوزه نفوذ مشهد است، نیز برنامه‌ریزی کنیم.

کار در شهرداری شب و روز نمی شناسد

در بخش دیگری از این نشست محمد عصاران دربان، ششمین شهردار مشهد نیز با اشاره به مدت زمان خدمتش در شهرداری گفت: تنها جایی که کار در آنجا برایم غیر قابل باور بود، شهرداری است، در دو سالی که شهردار مشهد بودم هیچ جایی را شبیه شهرداری ندیدم. طی این دو سال متوجه شدم شهرداری در هیچ تبصره و ماده‌ای جا نمی‌گیرد، شب و روز ندارد ،غصه مردم را می‌خوریم و از مشکل مردم رنج میبریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۶۵ درصد هزینه جاری و ۳۵ درصد عمرانی است. سعی کنید هزینه‌های جاری را کاهش و هزینه‌های عمرانی را افزایش دهید زیرا مردم با یک آسفالت خیابان نیز خوشحال می‌شوند.

در ادامه محمد وکیلی، یازدهمین شهردار مشهد نیز با بیان اینکه فرصت‌ها و تهدیدهایی در شهرداری مشهد وجود دارد بر استفاده از فرصت‌ها تاکید کرده و افزود: مشهد متعلق به مردم ایران نیست بلکه متعلق به همه مردم دنیا است و از پایتخت نیز ویژه‌تر است.

شهردار نفر اول شهر و نزدیک‌ترین فرد به مردم است

قاسم تقی زاده خامسی، هجدهمین شهردار مشهد پس از انقلاب اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به تفاوت‌های فضای جامعه در ادوار مختلف، گفت: امروز جامعه نگران و شرایط آن متفاوت است. مردم نگران خود و آینده فرزندانشان هستند و به امید نیاز دارند؛ زیرا امروزه طبقه متوسط کشور به طبقه فقیر نزدیک شده است.

وی خطاب به شهردار کنونی مشهد و ضمن تبریک به ایشان برای تصدی این پست، افزود: شما نفر اول شهر مشهد هستید چون با زندگی مردم سر و کار دارید. حتی استاندار و فرماندار و… نیز اینقدر با مردم به طور مستقیم در ارتباط نیستند، باید به هر ترتیبی شده چه از طریق نظرسنجی و چه راه‌های دیگر، متوجه انتظارات مردم از خودتان بشوید.

تقی‌زاده خامسی بیان کرد: نباید خودتان را در چارچوب خاصی قرار دهید و از فرهنگ، بهداشت و یا نسل جوان غافل شوید، همیشه مدیرانتان را در اولویت بگذارید تا هر زمان که خواستند، به شما دسترسی داشته باشند زیرا شهرداریی موفق است که مدیرش او را دوست داشته باشد.

وی با بیان اهمیت نقش سرمایه‌داران در شهر بر لزوم ارتباط بیشتر با این افراد تاکید کرده و گفت: سرمایه‌داران در شهر سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی می‌کنند، همچنین نسبت به ایجاد شغل در مشهد جدی باشید و فکر نکنید ایجاد شغل در مشهد کار شما نیست. بیکاری در مشهد نیز مانند کشور بیداد می‌کند.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه مشهد نیارمند اقدامات بزرگی است، اظهار کرد: از مجاوران غافل نشوید زیرا شما ابتدا شهردار آنان هستید و با رای آن‌ها انتخاب شدید.

بهره گیری از خرد جمعی در شهرداری ضروری است

در ادامه این جلسه عباس امیری پور، نهمین شهردار مشهد پس از انقلاب اسلامی، خاطر نشان کرد: زمانی که متوجه فعالیت دوباره نشست ادواری شهرداران شدم، اعلام کردم که اگر آقای ارجائی اعتقاد به استفاده از خرد جمعی و تجریبات دیگران دارد در این جلسه حضور پیدا کنیم زیرا این موضوع اهمیت زیادی دارد.

وی ادامه داد: در زمان فعالیتم در شهرداری وضعیت کشور به گونه‌ای بود که تحرکات زیادی اتفاق افتاد. در ابتدای کار خود سعی کردم از تجربیات افراد با تجربه در مجموعه استفاده کنم چراکه اگر در امور خود از خرد جمعی استفاده کنیم، ضرر نکردیم.

امیری بیان کرد: در شهرداری با توجه به این دیدگاه که خرد جمعی لازم و ضروری است، ابتدا تعدادی از افراد مطلع و آگاه را به عنوان مشاور انتخاب کردم زیرا شهرداری جایی است که «من» جایگاهی ندارد.

استفاده از خرد جمعی در مدیریت شهری و مدیریت عالمانه هدف نشست ادواری شهرداران است

همچنین سید عبدالله ارجائی،  شهردار مشهد در حاشیه این نشست اظهار کرد: ۱۴ تن از شهرداران مشهد مقدس که توفیق خدمت به مردم ما را داشتند و ۴۳ سال تجربه مدیریت شهری در این جلسه حدودا دو ساعته مرور شد و نکات بسیار ارزشمندی توسط این بزرگواران مطرح شد که قاعدتا هرکدام از آن ها برای این دوره مدیریت شهری یک راهبرد است و قدر این نکات را می دانیم.

وی افزود: امیدواریم نتیجه مثبت اینگونه نشست‌هایی که با هدف استفاده از خرد جمعی در مدیریت شهری و مدیریت عالمانه طراحی شده است،به مردم برسد و با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و کسانی که دل در گرو توسعه مشهد الرضا دارند، شهری در خور شأن زائرین و مجاورین آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا داشته باشیم.

شهردار مشهد بیان کرد: از ابتدای دوره جلساتی به صورت دو به دو با برخی از شهرداران و نخبگان شهر برگزار شده و ادامه دار خواهد بود و تلاش داریم نشست شهرداران ادواری نیز دوبار در سال برگزار شود.

ارجائی در خصوص طرح بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی، خاطرنشان کرد: این طرح قانون مصوب است و انتقادات جدی به این طرح داریم اما آن را اجرایی می‌کنیم. در این دو ماهی که طرح ابلاغ شده درخواست صدور پروانه جدید نداشته‌ایم که به معنای عدم استقبال از طرح است و با گذشت زمان می‌توان قضاوت درست‌تری از طرح ارائه دهیم.

 

منبع: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد