شما اینجا هستید

مدیریت شهری » چهار گسل فعال مشهد را تهدید می‌کند

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مشهد ۴گسل اصلی دارد که از لحاظ وقوع بلایای طبیعی به غیر از حوادث انسانی، ضرورت ایمن سازی شهر و ساختمان‌ها را دوچندان کرده است.

حمید ضمیری افزود: بروز حادثه ساختمان پلاسکو تلنگری برای مالکان و به ویژه مسئولان است که قبل و هنگام بروز حوادث و سوانح از همه ظرفیت‌ها و امکانات برای مقابله با بحران و آسیب بهره گیرند.

وی با بیان اینکه هر قطعه از ساختمان دارای عمر مفیدی است که بر مبنای نوع مصالح، تأسیسات برقی و مکانیکی تعریف شده است، افزود: طبق مصوبه شورای شهر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۳، همه واحد‌های صنفی و مکان‌های پرخطر باید شناسنامه ایمنی (تأییدیه ایمنی) از طریق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهیه کنند.

همچنین طبق طرح مصوب شورای شهر در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۹۵، شهرداری مکلف است هر ۳ ماه یک بار به مراکز، ساختمان‌ها و مجتمع‌های تجاری و مسکونی بدون استاندارد‌های آتش نشانی، اخطار رسمی را ابلاغ کند.

ضمیری تصریح کرد: کشور‌هایی که از لحاظ فنی و قوانین صنعت ساختمان پیشرفته‌تر هستند، بودجه‌ای سالانه به بازرسی‌های فنی دوره‌ای از ساختمان‌ها برای بررسی و ارائه گزارش تخصیص می‌دهند.

وی با بیان اینکه زلزله از مهم‌ترین حوادثی است که مشهد را تهدید می‌کند، گفت: باید در ساختمان سازی از کارشناسان باتجربه و کاردان استفاده شود. زمان به کارگیری نوع مصالح غیراستاندارد به پایان رسیده است و در ساختمان سازی باید از مناسب‌ترین مصالح و از کارشناسان خبره هر رشته تخصصی استفاده کرد.

باید مسئولان شهری تجهیزات آتش نشانی و امدادی را به روز کنند و ارتقا دهند. باید قبول کرد که مشکلات و حوادثی در کنار و نزدیکی شهر‌ها و ساختمان‌ها هستند که ضروری است به صورت علمی با آن‌ها برخورد و آمادگی لازم را برای رویارویی با آن‌ها ایجاد کرد.

ضرورت ارتقای آگاهی مردم برای ایمن سازی

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد گفت: یکی از ابزار‌های مهم در ایمن سازی شهر‌ها و ساختمان ها، ارتقای آگاهی مردم و فرهنگ سازی آنان در استفاده از مصالح مرغوب در همه مراحل ساخت وساز است.

ایران با موقعیت خاص جغرافیایی و قرارگیری روی گسل‌ها و کمربند‌های فعال لرزه‌ای به عنوان کشوری در معرض زلزله و تهدیدات طبیعی و البته قابل کنترل قرار دارد. بیش از نیمی از مساحت کشور با خطر نسبی متوسط و زیاد زلزله روبه روست و ساختمان‌های غیرایمن با خسارات احتمالی و جدی مالی و جانی تهدید می‌شوند.

وی افزود: تشکیلات مدیریت بحران در حوادث و سوانح طبیعی و غیرطبیعی در کشور وجود دارد، اما مدیریت دانش برای کاهش خسارت ناشی از حوادث و مدیریت یکپارچه بعد از آن وجود ندارد. ایمن سازی و مقاوم سازی مدارس، ساختمان‌های تجاری، اداری، مسکونی و بیمارستان‌ها و ساختمان‌هایی که به نحوی در مدیریت بحران در حوادث نقش تعیین کننده دارند، در سطح کشور ضروری و اجتناب ناپذیر است.

ضمیری ادامه داد: نکته مهم و چالش برانگیز دیگر، هماهنگ نبودن دستگاه‌های متولی امر مسکن و وجود متولیان متعدد با قوانین و راهبرد‌های گوناگون است. این امر سبب شده است ضوابط شهرسازی و مقررات ملی به طور کامل اجرایی نشود و ساختار‌های مدیریت شهری خدشه دار شود و ساختمانی که باید عمر مفید آن بر مبنای سطح خطر ۵۰ سال باشد، عمرش به کمتر از ۲۰ سال برسد.

وی با بیان اینکه نظر به چالش‌های جدی موجود ضوابط معماری و شهرسازی و طرح‌های تفصیلی و جامع شهری باید در کوتاه‌ترین زمان و با توجه به وضعیت موجود کشور کارشناسی و به روز شود، ادامه داد: توجه به ایمن سازی و بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های آسیب پذیر و رعایت ضوابط شهرسازی و معماری و مقررات ملی ساختمان در ساختمان‌های جدید به عنوان یک راهبرد در امر ساخت وساز باید برای مردم فرهنگ سازی شود.

 

منبع: تسنیم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد