شما اینجا هستید

فرهنگی » عضویت در صندوق اعتباری هنر
گروه : فرهنگی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به هدف شکل‌گیری صندوق اعتباری هنر، مزایای عضویت در صندوق اعتباری هنر و چگونگی عضویت در این صندوق را تشریح کرد.

جواد روشندل در خصوص صندوق اعتباری هنر و شرایط عضویت اهالی فرهنگ و هنر در این صندوق، اظهار کرد: صندوق اعتباری هنر با هدف حمایت از هنرمندان، نویسندگان، شاعران و سایر اهالی فرهنگ و هنر در سال ۱۳۸۲ تشکیل شده است. بر این اساس آیین‌نامه‌ای در زمینه بخشی از وظایف و تکالیف حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر صندوق اعتباری هنر استان خراسان رضوی دارای ۳۶۲۵ عضو است که حدود ۷۰ درصد این اعضا مشمول بیمه صندوق اعتباری هنر هستند و سایر اعضا از بیمه پایه دیگری استفاده می‌کنند، به گونه‌ای که ممکن است کارمند دستگاهی باشند یا در سایر حرف، صنوف و مشاغل اشتغال داشته باشند.

روشندل در خصوص درجه‌بندی هنرمندان عضو این صندوق، بیان کرد: حدود ۲۵ هنرمند درجه یک و حدود ۳۴ هنرمند درجه دو در صندوق اعتباری هنر خراسان رضوی عضویت دارند. این نشان‌ها درجاتی است که شورای ارزشیابی هنرمندان کشور بر اساس مستندات ارائه می‌دهد.

سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به شرایط عضویت در صندوق اعتباری هنر، خاطرنشان کرد: متقاضیان می‌توانند در سامانه صندوق اعتباری با همین عنوان یا به سایت honarcredit.ir وارد شده و شرایط را مطالعه کرده و در صورت تطبیق مستندات و مدارک آن‌ها، به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در سطح شهرستان‌ها مراجعه کرده تا ضمن تأیید مدارک، مراحل ثبت‌نام و بارگذاری آن‌ها انجام شود. تأیید نهایی نیز به صورت نامه‌ای با امضا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به صندوق اعتباری هنر صادر می‌شود و پس از این مراحل لازم است متقاضیان منتظر باشند تا کد عضویت یا شماره عضویت برای آن‌ها صادر شود.

روشندل ادامه داد: صدور «هنرکارت» بخش ویژه‌ای است که مخصوص دوران کرونا بوده و در سال ۱۳۹۹ آغاز شد. تاکنون ۲۶۰۵ هنرکارت در دو مرحله برای هنرمندان خراسان واریز شده است. از این رو در مجموع برای برخی افراد که در موعد مقرر ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند، در دو مرحله یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان واریز شده و افرادی که دیرتر ثبت‌نام کرده‌اند در یک مرحله، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت کرده‌اند. دارندگان درجه یک هنری نیز در دو مرحله و هر مرحله ۵ میلیون تومان واریز شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر در آمار نیمه اول سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۳ عضو جدید معرفی شده و در انتظار عضویت هستند. این آمار تقریباً مربوط به ماه گذشته و در طول یک ماه است، از این رو ممکن است این آمار چندان دقیق نباشد، زیرا ثبت‌نام‌ها مدام تغییر می‌کند و نیاز به به‌روزرسانی دارد.

سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اضافه کرد: فعالیت صندوق اعتباری هنر به صورت کشوری است و در واقع تمام کشور از تسهیلات و مزایای این صندوق‌ برخوردار می‌شوند.

 

منبع: ایسنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد