شما اینجا هستید

فرهنگی » سرانه آموزشی استان کمتر از میانگین کشوری
گروه : فرهنگی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، مدیرکل آموزش‌ و پرورش خراسان رضوی گفت: در حال حاضر میانگین سرانه آموزشی در استان ۴/٢ متر مربع است که یک متر از میانگین کشوری کمتر است.

قاسمعلی خدابنده در آیین بهره‌برداری از یک پروژه خیرساز اظهار کرد: مجمع خیرین خراسان رضوی از سال ۷۰ آغاز به کارکرده و بنیاد دیگر مجامع سطح کشور را بنا نهاد و امروز بالغ‌بر ۴ هزار و ۶۰۰ خیر در آن ثبت‌نام کرده و در کار مدرسه‌سازی مشارکت دارند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی با تأکید بر اینکه طی سال‌های اخیر آمار بانوان خیرساز رو به افزایش بوده است که نشان از حضور مؤثر آن‌ها در فعالیت‌های اجتماعی دارد، بیان کرد: امروز مجمع خیرین مدرسه‌ساز در شهرهای استان همچون نیشابور، گناباد و غیره فعال بوده و در امر ساخت و بازسازی مدارس و توسعه فضای آموزشی مشارکت دارند.

وی با یادآوری این موضوع که در سند تحول بنیادین میزان سرانه آموزشی ۸.۳ مترمربع در نظر گرفته‌شده است، گفت: میانگین سرانه آموزشی خراسان رضوی ۴.۲ مترمربع بوده است و استان دارای یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار دانش‌آموز بوده که با توجه به سرانه ۵.۳ درصدی کشور در حوزه سرانه آموزشی حدود یک متر عقب هستیم.

خدابنده با اشاره به اینکه هم‌زمان با ساخت و توسعه واحدهای آموزشی برخی مدارس نیز به دلیل فرسودگی و قدمت بالا از گردونه خارج می‌شوند و همین امر افزایش سرانه آموزشی را دچار مشکل می‌کند، تصریح کرد: ابتدای سال تحصیلی جاری یک هزار و ۳۵ کلاس درس در قالب ۲۷۶ پروژه توسط خیرین و اداره کل نوسازی تحویل دانش‌آموزان خراسان رضوی شد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی با یادآوری این موضوع که محدودیتی در تأمین اعتبار پروژه‌های مشارکتی توسط دولت وجود ندارد، تأکید کرد: باید مدارس استاندارد و دارای فضای مطلوب تحویل دانش‌آموزان شود بنابراین اگر خیرین مشارکتی انجام دهند اعتبارات دولتی به‌تناسب تأمین خواهد شد.

وی بابیان اینکه بر اساس تجارب بین‌المللی توسعه پایدار‌ و تأمین رفاه در کشورها از آموزش‌وپرورش نشأت می‌گیرد، تصریح کرد: برای داشتن جامعه‌ای قانون‌مدار و افرادی باصداقت، درستکار و غیره باید بچه‌ها درست تربیت شوند و این ریل‌گذاری در تربیت نسل جوان از مدرسه‌سازی شکل به وجود می‌آید.

بازگشایی مدارس متوسطه دوم خراسان رضوی از نیمه آبان ماه

خدابنده با اشاره به شرایط کرونایی حاکم در کشور طی ۲۰ ماه گذشته و دور بودن دانش‌آموزان از فضای آموزشی حضوری و افزایش آمار ترک تحصیل در خراسان رضوی، اظهار کرد: هم‌اکنون ۷۰ درصد دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله این استان در برابر کرونا واکسینه شدند بنابراین از نیمه آبان مدارس متوسطه دوم و از ابتدای آذر متوسطه اول به‌صورت حضوری بازگشایی خواهند شد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی ایجاد عدالت آموزشی در حوزه ساخت‌وساز را از اولویت‌های اصلی این استان دانست و خاطرنشان کرد: این پذیرفته نیست دانش‌آموزی به دلیل نبود فضای آموزشی، معلم و غیره ترک تحصیل کند و این عدالت علاوه بر اولویت بودن نظام در دستور کار آموزش‌وپرورش نیز قرار دارد.

وی با اشاره به توسعه متوازن به‌ویژه در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش گفت: ۴۷ درصد دانش‌آموزان متوسطه دوم قوچان در این شاخه مشغول به تحصیل هستند که از میانگین ۴۳.۲ درصدی استان بالاتر بوده و امسال حدود ۲۳ میلیارد تومان اعتبار برای خریداری تجهیزات هنرستان‌های خراسان رضوی پیش‌بینی‌شده است تا دانش‌آموزان آموزش‌های لازم برای ورود به بازار کار ببینند.

 

منبع: فارس

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد