شما اینجا هستید

تیتر اصلی » نابودی دشت مشهد تا سال ۱۴۱۰ با افزایش جمعیت

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۱۰ جمعیت مشهد دو برابر افزایش خواهد داشت که در این صورت دشت مشهد علاوه بر اینکه پاسخگوی نیاز آنان نیست بلکه نابود خواهد شد و ناچار به خرید کارت آب هستیم.

محمد علایی با گفت‌وگویی در این خصوص اظهار کرد: دشت مشهد از سال ۹۱ تا سال ۹۸ سطح آب زیرزمینی ۵۲.۲ متر کاهش و در سال آبی ۹۹-۹۸ این رقم ۳۵ سانتی‌متر افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه از ۸۶۰ میلیون مترمکعب آب اضافه برداشت سالانه چاه‌های دارای پروانه توسط کشاورزان، ۵۸۹ میلیون مترمکعب اضافه برداشت از زمان صدور پروانه اولیه آنان بوده که از این رقم کاسته شده است، گفت: بر مبنای میانگین حجم اضافه برداشت از آبخوان‌های زیرزمینی کشور در سال آبی ۹۹-۹۸ خراسان رضوی رتبه پنجم را دارد. کسری مخزن نیز از ۶۶۱ میلیون مترمکعب به ۱۸۵ میلیون مترمکعب در سال کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی بیان کرد: باید بتوانیم مهاجرت به مشهد را مهار کنیم در غیر این صورت تامین آب از دشت مشهد ممکن نیست و ناچار به خرید کارت آب هستیم.

علایی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۱۰ جمعیت مشهد دو برابر افزایش خواهد داشت که در این صورت دشت مشهد علاوه بر اینکه پاسخگوی نیاز آنان نیست بلکه نابود خواهد شد.

طرح جامع مشهد دشت پایدار در حال تدوین است

وی به تدوین طرح جامع “مشهد دشت پایدار” اشاره کرد و گفت: این طرح به صورت پایلوت کشوری تهیه می‌شود و کلیات آن به تایید وزیر نیرو رسیده است.

منبع: ایسنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد