شما اینجا هستید

اجتماعی » ارتقاء جایگاه و شرایط زیست‌شهری روشندلان

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، در پیامی ضمن گرامیداشت روز جهانی نابینایان از لزوم توجه به این قشر در برنامه‌ریزی‌های شهری و ارتقاء جایگاه و شرایط زیستی آنها سخن گفته است.

نامگذاری ۱۵ ماه اکتبر مقارن با ۲۳ مهرماه، به عنوان «روز جهانی نابینایان» یا «روز ایمنی سازی با عصای سفید» الزام توجه به حقوق این قشر از جامعه و بسترسازی زمینه های مورد نیاز جهت شکوفایی استعدادهای آنان را مبرم می سازد.

مصداقی روشن از اعتلای جامعه بدست روشندلان، رودکی شاعر است. این بزرگ مرد ثابت کرد که نابینایی، مساوی شکست و خزان زندگی نیست. او نابینایی است که در عرصه شعر، سخن و هنر درخشید و به تعبیر عالمان ادب فارسی، مقام پدر شعر فارسی را به خود اختصاص داد. در هشت سالگی حافظ کل قرآن شد؛ با تسلط بر زبان عربی، کلیله و دمنه را به نظم درآورد. ترانه های نغز و حکیمانه و ماندگاری از خود به یادگار گذاشت و بزرگانی چون فردوسی، سعدی، جامی و دیگران، در افکار و آثار خود تأثیر ژرفی از این شاعر و هنرمند پرتوان گرفته اند.

عصا به رنگ سفید، جلوه‌ای نمادین از روشنی و جایگاه حقوق جامعه نابینایان است.

ضمن گرامیداشت این قشر از جامعه و پایبندی به حقوق شهروندی و اهتمام جدی تر حل مشکلات ایشان، باید خاطر نشان کرد که در شهر مقدس مشهد به عنوان یکی از کلانشهرهای مهم کشور، از دیرباز، با همت نهادهای ذی‌صلاح و مسئول این شهر، از رهگذر اقدامات مختلف، سعی بر حل مشکلات موجود در این باره نموده است.

با این حال و با وجود تلاش‌های صورت گرفته به ویژه طی سال‌های اخیر در این کلانشهر راجع به حقوق جامعه روشندلان، مشکلات و دغدغه‌های متعدد و مختلفی مانند عدم متناسب‌سازی فضاهای شهری، فقدان وجود خدمات ویژه و مکان‌های اختصاصی برای این گروه در پیاده‌روها، خیابان‌ها، پل‌ها، کتابخانه‌ها، ادارات، پارک‌ها و …، همچنان به نحو آشکار و واضحی به چشم می خورد؛ و با شیوع فراگیر ویروس کرونا و با عنایت به استفاده روشندلان عزیز از حس لامسه در انجام امور روزانه، هنوز مشکلات عدیده ای برای آنان احساس می‌شود.

شورای ششم شهر مشهدمقدس که از بدو تشکیل، تحول‌زایی در عرصه‌های مختلف شهری را سرلوحه اهداف خویش قرار داده، در چشم انداز برنامه تحول‌سازی خویش، به حقوق جامعه روشندلان نیز در تمامی ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، توجه خاص داشته و ضمن پاسداشت و یادآوری این مناسبت، درصدد آن است تا با بهره‌گیری از بسترهای موجود و از طریق همکاری با مؤسسات و نهادهای مرتبط و متولی امر برای این گروه، با استعانت از درگاه الهی و در سایه توجهات امام رئوف حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)، بیش از پیش، در راستای تقویت جایگاه و شرایط این قشر، مثمر ثمر واقع شده و دغدغه مندانه، زمینه شکوفایی استعداد و توانایی نابینایان را در این شهر فراهم آورد.

بدیهی است که این اقدامات باید در چارچوب زمینه ها و موضوعات مختلف از جمله مناسب سازی فضاهای عبور و مرور شهری تا ایجاد شرایط اشتغال و ارایه خدمات اجتماعی، فرهنگی و الکترونیکی شایسته به افراد نابینا، گستره موضوعی داشته باشد.

و البته باید خاطر نشان نمود که هر توسعه ای فارغ از همت همه جانبه مردم و مسئولان به صورت دست در دست محقق نخواهد شد.

همگی برای تعالی جهان شهر برکت و کرامت بیش از پیش می کوشیم و دلگرم مهربانی آقا امام رضا علیه السلام و نایب برحقش مهدی موعود عج الله تعالی فرجه الشریف هستیم.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد