شما اینجا هستید

اقتصادی » کاهش قیمت تخم مرغ در مشهد
گروه : اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، تداوم روند گرانی سبب شده بود در هفته‌های گذشته قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ در مشهد به ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومان نیز برسد، با این حال مشاهده خبرنگار شهرآرا نشان می‌دهد که در روز‌های اخیر افزایش عرضه سبب شده است قیمت تخم مرغ روند کاهشی بیابد و حتی به کیلویی ۲۲ هزارو ۵۰۰ تومان هم برسد.

پیش از این توزیع کنندگان عمده در ۱۰ مهر قیمت فروش ۱۳ کیلوگرم تخم مرغ و بیشتر را ۲۳ هزار تومان و نرخ فروش ۱۱ کیلوگرم تخم مرغ را ۲۴ هزارو ۲۰۰ تومان اعلام کرده بودند، با این حال روز گذشته قیمت فروش ۱۳ کیلوگرم تخم مرغ و بیشتر، ۲۰ هزار تومان و قیمت فروش ۱۱ کیلوگرم تخم مرغ، ۲۱ هزارو ۲۰۰ تومان اعلام شد.
رئیس اتحادیه مرغ داران مرغ تخم گذار خراسان رضوی با تایید خبر ارزان شدن تخم مرغ در مشهد گفت: براساس توافق صورت گرفته با جهادکشاورزی، تخم مرغ به قیمت کیلویی ۲۲ هزارو ۵۰۰ تومان برای مصرف کننده در مشهد درحال توزیع است. اکنون توزیع این کالا، مناسب و زیاد است و اگر در جایی گران‌تر به فروش می‌رسد، ناشی از تخلف واحد توزیع کننده است.
سیدحسین موسوی نژاد افزود: پیش از این در دی ماه براساس تصمیم کارگروه تنظیم بازار، قیمت مصوب هرکیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۴هزار تومان تصویب شد، این درحالی است که در ۶ ماه اول امسال، هزینه تمام شده تولید بسیار افزایش یافته است. به عنوان نمونه هزینه دستمزد کارگری ۳۹ درصد و هزینه تامین نهاده‌های دولتی ۲۵ درصد گران شده است.
همچنین نسبت به سال گذشته هزینه حمل و نقل ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. تمام این مسائل سبب شده است تخم مرغ در بازار گران شود. موسوی نژاد گفت: در دولت قبل درخواست کردیم قیمت مصوب تخم مرغ افزایش بیابد، اما مسئولان وقت تاکید می‌کردند که قیمت این کالا نباید تا روی کار آمدن دولت جدید تغییر کند.
رئیس اتحادیه مرغ داران مرغ تخم گذار خراسان رضوی با بیان اینکه افزایش هزینه تمام شده، تأثیر منفی بر تولید تخم مرغ گذاشته است، گفت: درحالی که پیش از این روزانه ۶۰۰ تن تخم مرغ در خراسان رضوی تولید می‌شد، این رقم اکنون به ۳۱۰ تن در روز رسیده است.
کاهش تولید، یکی از دلایل گرانی تخم مرغ در هفته‌های اخیر بوده است. وی تاکید کرد: تولیدکنندگان هرگز به دنبال گرانی و فشار بر مصرف کننده نیستند، اما زمانی که هزینه تولید افزایش می‌یابد، بدیهی است که قیمت نهایی محصول هم افزایش می‌یابد، بنابراین بهترین راهکار برای حمایت از مصرف کننده، کنترل تورم نهاده‌های تولید است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد