شما اینجا هستید

مدیریت شهری » جایگاه توس در اولویت‌های مدیریت شهری

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، رئیس شورای شهر مشهد گفت: اداره کل شهرسازی خراسان رضوی مسئول آماده کردن طرح تفصیلی توس است، اما مدیریت شهری نیز در این مسیر با آن‌ها همکاری می‌کند.

حسن موحدیان رئیس شورای شهر مشهد روز سه شنبه در جریان بازدید از بافت تاریخی توس و آرامگاه فردوسی گفت: مهم‌ترین مساله در محدوده توس، تفصیلی این بافت است که باید به نتیجه برسد و شهرداری جوابگوی مردم باشد، چون سال‌ها از دستور مقام معظم رهبری برای توجه به توس می‌گذرد.

او افزود: توس، قصه‌ای پرغصه است و تا مدت‌ها این مهم، بین دستگاه‌های مختلف معطل بود تا سرانجام در دوره شورای چهارم شهر مشهد، این پهنه به بافت منفصل شهری تبدیل شد و وضعیت آن سروسامان یافت.

رئیس شورای شهر مشهد ادامه داد: ورود شهرداری به توس و آغاز اقداماتی به منظور ساماندهی و بهبود وضعیت این بافت، شامل محدوده آرامگاه فردوسی نمی‌شود، چون این عرصه متعلق به میراث فرهنگی است، البته اگر ماموریتی در این مجموعه پیدا کنیم قادر به مدیریت آن خواهیم بود.

موحدیان بیان کرد: طی سال‌های گذشته کار بسیار بزرگی در جلوخان آرامگاه فردوسی انجام شده، البته انتقاداتی به مشاور طرح نیز وارد است و روح لازم در این فضا دیده نمی‌شود.

او تصریح کرد: بازدیدکننده باید وارد یک فضای فرهنگی در مقیاس ملی شود و نه فضای پارکی، این خلاء و انتقاد باید با جدیت از سوی کمیسیون توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد پیگیری و برطرف شود.

رئیس شورای شهر مشهد تاکید کرد: هر اقدامی که در این بافت انجام می‌شود باید با درنظر گرفتن ساکنان و مردم منطقه باشد و حقوق آن‌ها پیوسته لحاظ شود، چون بافت خالی از سکنه، فاقد ارزش است.

موحدیان اظهار کرد: اولویت نخست برای افرادی که مشهد را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، زیارت است، اما در کنار زیارت باید پاسخگوی نیاز‌های دیگر زائران هم باشیم و توس و آرامگاه فردوسی بستر مناسبی است تا زائر، توشه فرهنگی ارزشمندی در کنار فضای معنوی، کسب کند.

او افزود: اداره کل راه‌ و شهرسازی خراسان رضوی مسئولیت آماده کردن طرح تفصیلی توس را بر عهده دارد اما مدیریت شهری نیز در این مسیر با آن‌ها همکاری می‌کند.

مهدی ناصحی نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این بازدید گفت: تکریم حکیم ابوالقاسم فردوسی، یکی از رویکرد‌های اصلی شورای ششم شهر مشهد است و امیدواریم با هماهنگی سایر دستگاه‌های مربوطه بتوانیم فعالیت‌های خوبی در شان حکیم توس انجام دهیم.

او افزود: فردوسی، قله ادبیات فارسی بوده و با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیادی که شعر و ادبیات فارسی برای توسعه فرهنگ ایران اسلامی دارد تکریم وی باید مورد توجه مردم و مسئولان قرار گیرد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: فعال کردن ظرفیت‌های بافت تاریخی توس بدون توجه به ساکنان آن میسر نیست، آن‌ها حافظان این حریم هستند و دستگاه‌های مرتبط باید پای‌کار باشند تا بتوان از این بافت اجتماعی به‌عنوان مقوم فضای فرهنگی برای جذب گردشگر بهره گرفت.

ناصحی بیان کرد: مدیریت استان و میراث فرهنگی، با انعطاف بیشتری در قالب طرح تفصیلی، موجبات حضور مردم در بافت را رقم بزنند و شان و جایگاه فضای فرهنگی توس را حفظ کنند.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد