شما اینجا هستید

اجتماعی » فوت ۱۵ نفر بر اثر کرونا در مشهد
گروه : اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه روز گذشته در شهر مشهد ۱۴۲ مورد مشکوک به کرونا بستری شده و در حال حاضر تعداد مجموع بستری‌ها در شهر مشهد ۷۰۷ نفر است، گفت: تعداد فوتی‌های روز گذشته نیز ۱۵ نفر بوده است.

مهدی قلیان در جلسه ستاد کرونای استان که امروز در سالن شهید باهنر استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: وضعیت نزولی کرونا در سطح استان همچنان ادامه دارد. هر چند که پس از ۲ هفته که از ادامه این روند نزولی می‌گذرد، سرعت آن کاهش پیدا می‌کند. پستی بلندی‌های بسیاری در این مسیر داشتیم اما با بررسی روند این بیماری شاهد روند رو به کاهش آن هستیم.

وی افزود: روز گذشته در استان خراسان رضوی ۲۳۶ نفر بستری شدند و با این عدد، مجموع کل بستری‌های استان به ۱۱۹۱ نفر رسید. ۳۶۳ نفر از این بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند. تعداد فوتی‌ها در ۲۴ ساعت گذشته ۱۹ نفر بوده است. در روز جاری نیز ۲۳۶ نفر بستری جدید و ۲۶۴ نفر ترخیص از  بیمارستان‌ها در سطح استان داشته‌ایم. طبق گزارش وزارت بهداشت استان خراسان رضوی در میان استان‌های کشور مقام بیست‌وچهارم از نظر میزان شیوع بیماری را دارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: علی‌رغم اینکه رنگ شهرستان‌ها تغییر کرده، شاخص خطر در برخی از شهرهای استان هنوز بالاست و مسئولان باید مراقب شکنندگی اوضاع باشند. تلاش کنیم تا با ساده انگاری در سطح رستوران‌ها و اماکن عمومی، زودتر از آبان شاهد شکل‌گیری موج بعدی نباشیم. روند میانگین تست‌های مثبت انجام شده نیز به این صورت است که حدودا ۳۴ درصد تست تمام افرادی که اقدام به انجام تست کردند، مثبت بوده است. در پیک بیماری میزان مثبت بودن تست‌ها به ۷۴ درصد رسیده بود.

قلیان عنوان کرد: در حال حاضر ۶۰ نفر از بستری‌های مشهدی روز گذشته در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. با توجه به جمعیت بالای شهر مشهد در میان شهرهای استان بیشترین بار بستری‌ها در شهر مشهد مشاهده می‌شود. تعداد ترخیصی‌های شهر مشهد مانند سایر نقاط استان بیشتر از بستری‌ها بود.

وی تصریح کرد: روند نزولی درمان بخش سرپایی نیز به صورت کلی در شهر مشهد ادامه دارد. میانگین بیماران سرپایی که به مراکز منتخب کویید مراجعه می‌کنند، در هفته چهارم شهریور ماه ۱۵۱۲ نفر، در هفته سوم شهریور ۱۸۷۰ مورد و در اوج بیماری در هفته سوم مرداد ماه ۳۷۴۱ مورد بوده است. در حال حاضر این تعداد از نصف کمتر شده است. امیدواریم این روند نزولی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با توجه به روند واکسیناسیون و استقبال مردم همچنان ادامه پیدا کند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: در خراسان رضوی میانگین افراد بالای ۱۸ سال که واکسن دریافت کردند از ۵۴ درصد بالاتر است. در شهرستان‌هایی مانند بردسکن بیش از ۶۹.۷ درصد در شهرستان کلات نیز ۶۳.۶ درصد از مردم واکسن خود را دریافت کردند. میانگین اشخاصی که دوز اول خود را دریافت کردند، در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۵۳ درصد است. ۲۳ درصد از افراد نیز دوز دوم واکسن خود را زده‌اند. با توجه به اینکه بیشترین دوز واکسن در ماه‌های اخیر تزریق شده، در ماه‌های آینده این پوشش ۲ دوزی افزایش خواهد یافت.

در دسترس‌ترین واکسن بهترین واکسن است

قلیان تصریح کرد: اگر بتوانیم بیش از ۷۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال را تا قبل از آبان ماه واکسینه کنیم، وضعیت ایمنی جامعه بهتر خواهد شد. امیدواریم در موج بعدی تلفات نصف و حتی کمتری داشته باشیم. در مرداد ماه متاسفانه خسارات جانی بسیاری داشتیم. متاسفانه در پی کاهش شیوع بیماری کرونا با آن به عنوان یک موضوع جاری و معمولی برخورد می‌شود. اولین واکسن و دسترس‌ترین واکسن بهترین آن است. انتظار برای واکسن وارد نشده و ناموجود خطاست. شهروندان اولین واکسن در دسترس خود را تزریق کنند. تمام واکسن‌های موجود بیش از ۷۵ درصد ایمنی در بدن ایجاد کرده و از موارد شدید ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کند. با توجه وضعیت مبهم بیماری در آبان ماه از مردم تقاضا می‌کنیم که تزریق واکسن خود را به عقب نیندازند. تمام واکسن‌هایی که به مردم تزریق می‌شود، دارای تاییدیه سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه کاهش پیدا کرده و رفت‌آمدهای خانوادگی و سفرها افزایش یافته است. در کنار این موارد استفاده از رستوران‌ها و عوامل پذیرایی با بیش از ۳۰ درصد ظرفیت صورت می‌گیرد. مردم بایستی خودشان مراقب باشند. شهروندان به رستوران‌هایی که بیش از ۳۰ درصد ظرفیتشان تکمیل است، مراجعه نکنند. مردم در اماکن مذهبی و تفریحی باید به رعایت پروتکل‌ها بپردازند و از شرکت در مجالس و میهمانی‌هایی که رعایت پروتکل در آن‌ صورت نمی‌گیرد، دوری کنند.

وی اظهار کرد: تنها واکسنی که در حال حاضر برای دریافت دوز اول و دوم موجود است، واکسن سینوفارم است. این واکسن برای گروه‌های سنی مختلف از جمله مادران باردار و شیرده مناسب است. پوشش واکسن در میان مادران باردار بالای ۱۲ هفته کم است. این مادران با داشتن پرونده و یا نداشتن آن نسبت به تزریق واکسن خود اقدام کنند. میزان مرگ مادران باردار بر اثر کویید در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نسبت به سال‌ ۱۳۹۸ بیش از ۷۰ درصد افزایش یافته و از این جهت شاهد بروز آسیب‌های اجتماعی ناشی از این موضوع هستیم. افرادی که قصد بارداری دارند نیز می‌توانند قبل از بارداری هر ۲ دوز واکسن خود را دریافت کنند. خانواده‌ها مادران باردار بالای ۱۲ هفته را برای دریافت واکسن تشویق کنند.

قلیان در خصوص محدودیت سفر به مشهد در دهه پایانی صفر افزود: در حال حاضر وضعیت رنگ کرونایی مشهد نارنجی بوده و محدودیت چندانی برای ورود به آن وجود ندارد. اگر امکان سفر به مشهد وجود داشته باشد، بایستی بر مبنای شیوه‌نامه‌های ابلاغی صورت گیرد. در دستورالعمل ماه صفر به صراحت بیان شده که پیاده روی افراد از نقطه‌ای به نقطه دیگر ممنوع است. با توجه به اینکه سامانه صدور بلیط به سامانه ماسک متصل است، برای افراد مبتلا به کرونا بلیطی صادر نمی‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد