شما اینجا هستید

اجتماعی » پیچ و خم فرزندخواندگی در خراسان‌رضوی
گروه : اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، فرایند دشوار و طولانی فرزندخواندگی مسئله‌ای است که فقط در اذهان وجود دارد چراکه اینک فرزندخواندگی از لحاظ مسائل قانونی تسهیل شده است.

هر کودکی حق دارد در یک محیط سالم و امن رشد کند و این مهمترین مسئله‌ای است که فرزندخواندگی بر آن تاکید دارد. کودکی که از خانواده‌ای با توان مالی پایین و یا وضعیت بی‌سرپرستی به یک خانواده با درآمد و توان مالی بالاتر و دارای ثبات عاطفی بالاتر تحویل داده می‌شود، زندگی بهتری را تجربه و از پریشانی عاطفی و ناپایداری رها می‌شود.

«فرزندخواندگی» یعنی اعطای سرپرستی کودکان بدون سرپرست شناخته شده تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به خانواده‌های متقاضی که واجد شرایط قانون جاری حمایت از کودکان بی‌سرپرست باشند. کودکانی به «فرزندخواندگی» سپرده می‌شوند که والدین یا جد پدری آنها، شناخته شده نباشد.

در قانون قدیم فقط کودکانی که پدر و مادر نداشتند به فرزند خواندگی سپرده می‌شدند، اما طبق قانون جدید، اگر قاضی تشخیص دهد کودکی باید از پدر و مادر خود جدا شود و آن‌ها صلاحیت نگهداری او را ندارند، می‌توان او را به فرزندخواندگی سپرد. یکی دیگر از قوانین جدید که «فرزندخواندگی» را بسیار تسهیل کرده این است که خانم‌های مجرد بالای ۳۰ سال می‌توانند در صورت درخواست، فرزند دختر را به فرزندخواندگی بگیرند.

فرایند دشوار فرزندخواندگی صحت ندارد

علی صباحی مسئول شبه خانواده بهزیستی خراسان رضوی گفت: نوبت فرزندخواندگی در شهرستان‌های استان به جز مشهد به روز شده و هیچ‌کس پشت نوبت نیست. تعداد ۲ هزار نفر از ابتدای راه‌اندازی سامانه فرزندخواندگی در این سامانه ثبت نام و ثبت نام کنندگان از ابتدای امسال ۴۱۵ نفر بوده، اما از این تعداد، فقط ۲۰۰ پرونده به کمیته فرزندخواندگی استان رسیده که معنای این مسئله آن است که اکثریت مطلق خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی، پیگیری درخواست خود را ندارند و تصور می‌کنند که ثبت نام آن‌ها کافی است و اگر خبری باشد بهزیستی با آن‌ها تماس می‌گیرد.

او افزود: این تصور درست نیست، چون پیگیری موضوع در سطح شهرستان تا رسیدگی کامل، بررسی صلاحیت، مراحل قانونی و مشاوره، باید انجام گیرد و سپس پرونده به استان ارسال شود، البته اگر خانواده خودش پیگیر نباشد، منصرف از فرزندخواندگی تلقی شده و کسی پیگیر درخواست وی نمی‌شود.

مسئول شبه خانواده بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: ۴۲ درصد از تقاضا‌های سامانه به دلیل عدم پیگیری، منصرف تلقی شده و از نوبت خارج شده‌اند. از ۴۱۵ ثبت نامی امسال، فقط ۲۱۵ پرونده پشت نوبت قرار دارند که در صورت تکمیل و ارسال پرونده زوجین متقاضی به استان، حداکثر ظرف ۱۰ جلسه کمیته فرزندخواندگی استان، تعیین تکلیف می‌شوند.

دو سوم تقاضای فرزندخواندگی متعلق به مشهد است

صباحی بیان کرد: از بین متقاضیان امسال، ۶۵ درصد خانواده بدون فرزند هستند، ۲۹ درصدشان خانواده دارای فرزند و ۷ درصد آن‌ها را خانم‌های مجرد بدون فرزند تشکیل می‌دهند. دو سوم تقاضا‌های «فرزندخواندگی» در مشهد و بقیه در شهرستان‌ها ثبت نام می‌کنند.

او تصریح کرد: در حال حاضر از ثبت نام کنندگان شهرستان‌ها هیچ‌کس در نوبت بررسی نیست و همه پشت نوبتی‌ها مربوط به مشهد می‌باشند.

مسئول شبه خانواده بهزیستی خراسان رضوی تاکید کرد: از زمانی که پرونده به استان می‌رسد تا طرح پرونده در کمیته فرزندخواندگی و تعیین تکلیف نهایی تقاضا، حدود ۲۰ روز زمان لازم است. اینکه گفته می‌شود بهزیستی، فرایند طولانی و دشواری برای فرزندخواندگی دارد به هیچ‌وجه درست نیست و اگر متقاضی دارای شرایط قانونی بوده و از طرفی، پیگیری‌های لازم را داشته باشد و مراحل اداری آن را پیگیری کند حداکثر ظرف دو تا سه ماه از ابتدای ثبت نام تا رسیدن به مرحله‌ی نهایی، بیشتر زمان نخواهد برد.

صباحی اظهار کرد: علیرغم اینکه مطابق دستور العمل تخصصی فرزندخواندگی، نماینده دادستان جزو اعضای کمیته نیست، اما بهزیستی جهت بهره‌مندی از مشاوره قضایی، رفع موانع احتمالی در مراحل اخذ مجوز واگذاری و نیز صدور حکم فرزندخواندگی از نماینده دادستان در جلسات کمیته دعوت می‌کند.

امسال ۷۰ کودک در بهزیستی خراسان رضوی به فرزندخواندگی داده شده و چهار فرزند نیازمند به درمان نیز به زوجین متقاضی واگذار شده؛ باید توجه داشت  فرزندخواندگی با آوردن کودک به خانه تمام نمی‌شود بلکه برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط تحصیلی و عاطفی کودک در آینده اهمیت زیادی دارد، مسائل عاطفی و تامین مایحتاج فرزند خوانده مهمترین چالش‌های پیش روی خانواده و والدین جدید کودک است که در صورت عدم توجه به این موارد، مشکلات زیادی برای فرزند خوانده و والد بوجود خواهد آمد.

منبع: تسنیم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد