شما اینجا هستید

خراسان رضوی » پیشرفت ۱۰درصدی پروژه آزاد راه حرم تا حرم در خراسان رضوی / نیاز به ۱۲۴۵میلیارد تومان اعتبار دولتی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: پیشرفت فیزیکی پروژه آزاد راه حرم تا حرم در خراسان رضوی حدود ۱۰درصد بوده و برای تکمیل آن حداقل به ۱۲۴۵میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت نیاز است.

پروژه آزاد راه  حرم تا حرم، یکی از طرح‌هایی است که به منظور خدمت رسانی به زائران و به منظور کاهش مسیر به طول ۹۵۰کیلومتر با اتصال قم به مشهد برنامه ریزی شد.

   برای اطلاع از آخرین وضعیت این پروژه به سراغ معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی رفتیم که وی در پاسخ به سوال خبرنگار اظهار داشت: طول مسیر  آزاد راه حرم تا حرم ۴۹۳کیلومتر می باشد که از این مسیر، قم –گرمسار ۱۵۰کیلومتر ، گرمسار –سمنان ۱۲۳کیلومتر و مشهد –سبزوار ۲۲۰کیلومتر است.

*پیشرفت ۱۰درصدی

سیدکمال الدین میرجعفریان  ادامه داد: مسیر قم-گرمسار از این پروژه در حال حاضر بالغ بر ۹۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در حال استفاده مردم و زیر بار ترافیک قرار دارد ،  مسیرگرمسار به سمنان نیز حدود ۳۵درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در دست اجرا است.

وی افزود: در حوزه خراسان رضوی نیز عملیات اجرایی ۴۷ کیلومتر از  این پروژه در محدوده سبزوار به نیشابور شروع شده است و طی توافقاتی  که بین شرکت ساخت و توسعه و بخش مشارکت کننده که قرارگاه خاتم الانبیاء می باشد تسریع در زمینه تملک اراضی و استقرار ماشین آلات صورت گرفته است و عملیات اجرایی پروژه  در حد تجهیز کارگاه ، دکاپاژ و تسطیح مسیر است.

وی با بیان اینکه  پیشرفت فیزیکی این پروژه در خراسان رضوی حدود ۱۰درصد می باشد، ادامه داد:  وزارت راه و شهرسازی و قرار گاه خاتم الانبیاء به عنوان سرمایه گذار این پروژه باید با استقرار بیشتر تجهیزات و ماشین آلات و همچنین تامین منابع مالی ، سرعت پیشرفت فیزیکی این پروژه  در استان را افزایش دهند.

*۱۲۴۵میلیارد تومان اعتبار

میرجعفریان درپاسخ به این سوال که طبق زمان بندی،  قرار بوده است این پروژه که در سال ۱۳۹۱ شروع شده است در سال ۱۴۰۱به افتتاح و بهره برداری برسد، بیان داشت: از این موضوع اطلاع ندارم ولی اگر این تاریخ برای اتمام پروژه در نظر گرفته شده باشد باید منابع مالی آن نیز طبق برنامه تخصیص پیدا می کرد ، در حال حاضر اگر منابع مالی این پروژه تامین شود حداقل به ۴سال زمان برای تکمیل و بهره برداری کامل نیاز دارد .

وی در مورد میزان اعتبار لازم برای تکمیل این پروژه در خراسان رضوی اظهار داشت: سهم بخش دولتی در اجرای این پروژه ۷۰ درصد و سهم بخش خصوصی ۳۰ درصد است، از این رو برای اجرای این پروژه در خراسان رضوی  نیاز به ۱۲۴۵میلیارد تومان اعتبار دولتی است و به طور طبیعی بخش خصوصی نیز باید به نسبت سهم خود، اعتبار لازم را فراهم نماید.

میرجعفریان ادامه داد: اعتبار این پروژه در بخش خراسان رضوی سال قبل حدود ۷۰میلیاردتومان بود و برای سال جاری نیز پیش بینی حدود ۸۰میلیارد تومان می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر پروژه حرم تا حرم عملا نیمه تعطیل است در حالی که انتظار از آن به عنوان یک  پروژه ملی و با پیمانکار شاخصی که دارد بسیار بیشتر از این است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد