شما اینجا هستید

انتخابات » کاندیدای برنامه محور یا برنامه محوری به جای رزومه محوری
نویسنده : محمدرضا زارع برزشی، مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد

اعضای ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران اسلامی در روز جمعه ۲۸ خرداد ماه سال ۱۴۰۰ با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند.
مسئله مهمی که به واسطه حضور رسانه‌ها در جامعه مطرح گردید و افکار عمومی و آن را مطالبه می کنند، موضوع تخصص و تخصص محوری در انتخاب اعضای شورای اسلامی شهرها و روستاها است. حال این پرسش نیز به وجود می آید که با چه معیارهایی باید کاندیدای اصلح را انتخاب کرد یا به زبان ساده تر با چه خط کشی باید مرز میان شعار و عمل کاندیداها را جدا کرد.
به عبارتی دیگر با چه معیاری باید میان کاندیدایی که به صورت شعاری پا به رقابت گذاشته با فردی که با برنامه و اهداف عملیاتی پا به عرصه گذاشته تمایز قائل شد؟ مردم چطور می‌توانند تفاوت بین شعار و عمل را در بین کاندیداها تشخیص دهند؟
مسلماً باید معیارها و شاخص هایی برای تشخیص افراد توانمند از سایر افراد که فقط ادعا می کنند و ادعا دارند مشخص کرد.
یکی از مهمترین معیارها و شاخص ها موضوع برنامه محوری و برنامه داشتن است و تنها رزومه داشتن کافی نیست به طور مثال اگر کاندیدایی می خواهد در وضعیت حمل و نقل همگانی تغییر ایجاد کند باید به این پرسش پاسخ دهد که از چه برنامه‌ای و چه ابزارهایی برای رسیدن به این هدف می خواهد بهره بگیرد یا فردی که ادعای ایجاد درآمد پایدار در شهرداری دارد باید مدل پیشنهادی و راهکار خود را ارائه دهد.
بیان آمال و آرزوهای نامزدهای انتخاباتی بدون در نظر گرفتن ظرفیت ها، محدودیت ها و واقعیت ها نقطه چالشی موضوع بحث ما است که قطعا باید متخصصین به مردم در این زمینه کمک کنند و اجازه ندهند افرادی که حرف های قشنگ ولی غیرعملیاتی و بدون برنامه دارند وارد شورای شهر شوند.
بنابراین اگر کاندیدایی همه جوانب یک موضوع را سنجیده باشد و از نخبگان و صاحب نظران آن عرصه مشورت گرفته باشد در مواجهه با مسائل با در نظر گرفتن اولویت ها راهکارهای صحیح را برای رسیدن به اهداف عالی با برنامه ارائه خواهد نمود.
شایسته است مردم ما نیز با توجه به برنامه ها و راهکارهای عملیاتی و واقعی کاندیداها به قضاوت نشسته و فرد اصلح را انتخاب نمایند، چرا که توجه صرف به رزومه به جای برنامه باعث پیشرفت و آبادانی شهر نخواهد شد.

محمدرضا زارع برزشی، مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد