شما اینجا هستید

تیتر اصلی » بهره برداری از شش کیلومتر خط سه قطار شهری تا پایان ۱۴۰۰

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، کیانوش کیامرز، مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار افق مشهد در پاسخ به این سوال که آیا عملیات اجرایی خط سه قطار شهری و شروع خط چهار با توجه به زمان بندی پیش رفت یا تاخیر داشت گفت: قطعا ما در انجام عملیات خط سه و چهار قطار شهری تاخیر داشتیم اما ما بر اساس بودجه‌ای که شهرداری و دولت در اختیارمان می‌گذارد زمان بندی را مدیریت می‌کنیم.
کیامرز در ادامه گفت: خط سه قطارشهری مشهد ۲۸ کیلومتر است که ما حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان برای ساخت و راه اندازی کامل آن هزینه کردیم که این نرخ جهانی است.
وی گفت: بودجه‌ای که دولت در اختیار ما می‌گذارد سالی ۲هزار میلیارد است بنابراین ما فقط می‌توانیم سالی دو کیلومتر را جلو ببریم!
احداث خط یک و دو قطارشهری هم به همین علت ۱۰ سال به طول انجامید.ولی با تمام کمبودها ما رکوردار ساخت قطارشهری در کشور هستیم. بسیاری می‌گویند قطار شهری از برنامه عقب است، بله درست می‌گویند؛ ولی ما به نسبت بودجه دریافتی کشوری می‌توانیم کار را پیش ببریم.
مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد گفت: ۵۰ درصد خریدهای تجهیزهات ما خارجی است؛ بنابراین بودجه ما ارتباط نزدیکی با بودجه ارزی دارد که این نسبت را در دوسال گذشته کم کردیم و بومی سازی را افزایش دادیم و امسال برای اولین بار واگن ملی هم ساخته شد.این مشکل در تمام کشور مطرح است به اینگونه که عملیات اجرایی در اهواز و کرج تعطیل است و قم با ۷ درصد توان کار می‌کند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تجهیزات ایرانی که استفاده کردین دچار خرابی هم شده است یا خیر گفت: صد در صد به کیفیت تجهیزات خارجی نمی‌رسد ولی با تلاش بچه‌های ایران به کیفیت مطلوبی رسیده‌ایم.
وی افزود: ما با بودجه‌ای که داریم حداکثر کار را انجام می‌دهیم به گونه‌ای که دو خط از قطار شهری را بهره برداری کردیم و اگر ۲۵۰۰ میلیارد بودجه دریافت کنیم تا پایان سال ۱۴۰۰ شش کیلومتر از خط سه آماده بهره برداری خواهد شد.
وی در مورد خط چهار نیز اظهار کرد که تا چند هفته آتی حفاری خط چهار شروع می‌شود.
مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد در پایان گفت: شهرداری بیشتر از توان خود در این راه به ما کمک کرد.قرار بر این بود که هر بودجه‌ای که شهرداری در نظر بگیرد دولت از آن بیشتر به ما اختصاص دهد ولی متاسفانه این گونه نبود.
بنده از پیگیری های آقای کاظمی، شورای شهر و شهردار مشهد برای تامین بودجه تشکر می‌کنم.
سید شایان حسینی راد-دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد