شما اینجا هستید

اجتماعی » کرونا عیدی مشهدی ها

هر بار که با تلاش کادر درمان و رعایت مردم به کمتر شدن کرونا نزدیکتر می شویم یک اتفاق خاص باعث شکسته شدن سد مقاومت می شود و شیوع ویروس کووید ۱۹ را چند برابر می کند.
پیش بینی می شد با توجه به تجربه نوروز سال گذشته امسال ورودی های شهرهایی از جمله مشهد برای مسافران بسته باشد اما این موضوع نه تنها اتفاق نیفتاد بلکه دعوت هایی همانند دعوت مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی برای سفر مردم کشور به مشهد آن هم در روزهایی که مقام معظم رهبری سفر را نهی کردند باعث شد تخت های بیمارستان های مشهد یک بار دیگر پر شد و سیر شیوع کشته های ویروس کرونا مجدداً اوج گیرد.
طبق اعلام رسمی مسئولین نزدیک به ۶۰۰ هزار وسیله نقلیه وارد مشهد شده است که نتیجه آن افزایش ۴۰ درصدی بیماران کرونا در این شهر بوده است.
تنها چند روز بعد از سفرهای هموطنان به مشهد با اعلام دانشگاه علوم پزشکی وضعیت مشهد به صورت نارنجی درآمد تا پلیس راه مجبور شود در آخرین روزهای عید نوروز ۱۴۰۰ به مسافرین برای خروج از مشهد التیماتوم ۷۲ ساعت دهد.
اما سوال اینجاست آیا واقعاً به وقوع پیوستن چنین شرایطی غیرقابل پیش‌بینی بود؟ آیا مسئولین نمی توانستند چنین اتفاقی را پیش بینی کنند؟
اگر پیش بینی چنین اتفاقی برای مسئولین نشدنی بود می بایست نسبت به مسئولیت خود تجدیدنظر کنند اما اگر می توانستند چنین فاجعه را پیش بینی کنند به راستی چرا جلوی آن را گرفتند و با چه دید نگاه و یا استدلالی ورودی های شهرهایی از جمله مشهد را برای مسافرین و کوئید ۱۹ باز گذاشتند.
به هر حال این بار هم راهی نداریم جز آنکه بگذریم البته این گذشت ما عملا به قیمت جان تعدادی از هموطنانمان تمام می‌شود.
حالا شرایط در مشهد قرمز شده و محدودیت ها تشدید می‌شود، بسیاری از مشاغل تعطیل و نیمه تعطیل شده اند، حرم مطهر امام رضا نیز محدودیت هایی خواهد داشت.
این ها بخشی از تبعات عدم رعایت پروتکل‌ها توسط مردم و بیخیالی مسئولین است. هزینه اصلی را اما همین مردم و کادر درمان پرداخت می کنند، کسانی که جانشان را کف دست گذاشته و نه می‌دانند چه زمانی کرونا تمام می شود و نه حتی با این شرایط امیدی دارند.

به گفته جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا طی یک هفته اخیر تعداد بیماران بستری در مراکز زیرپوشش دو برابر افزایش‌یافته است.
از نیمه فروردین به‌ طور مجدد تعداد بیماران بستری و سرپایی افزایش‌ یافته و در حال حاضر تعداد بیماران در بخش سرپایی ۳۵ تا ۴۵ درصد افزایش‌یافته و در حوزه بستری‌ها نیز متأسفانه روند صعودی  است.
این هم سوغات گردشگران برای شهر مشهد !

سید شایان حسینی راد-دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد