شما اینجا هستید

مدیریت شهری » نوروز نه چندان خوشایند برای مدیریت شهری

نوروز ۱۴۰۰ برای مدیریت شهری مشهد حواشی عجیبی داشت، قبل از سال جدید بیلبوردهای تبریک قرن نو حاشیه ساز شد، هر چند که مدیریت شهری در اکران آنها هیچ نقش و تاثیری نداشت اما برخی از داخل و خارج شهرداری برای ایجاد حاشیه این کار را به مدیریت شهری ارتباط دادند.
المان های نوروزی امسال نیز با تاکید شهردار مشهد مبنی بر تغییر حال و هوای مردم برای سال جدید با رعایت موازین کرونایی در شهر نصب شد و تا جایی که امکان داشت تلاش شد پروتکل ها در آنها رعایت شود هر چند که باز هم برخی از مردم برای گرفتن عکس یادگاری در کنار آن ها تجمع کردند.
اما بدون شک مهمترین اتفاق نوروز ۱۴۰۰ برای مدیریت شهری مشهد استعفای مصحفی معاون فرهنگی شهردار بود.
محسن مصحفی که جایگزین زارعی شده بود برای چندمین بار در پی اختلاف با شهردار مشهد از سمت خود استعفا داد.
در آغاز به کار شورای پنجم قاسم تقی زاده خامسی شهردار وقت، هادی بختیاری را به عنوان رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد منصوب کرد.
بعد از اجرا شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان و روی کار آمدن کلائی، شهردار تصمیم به جابجایی در این سازمان گرفت و مهدی زارعی را با سابقه فرمانداری در این سمت منصوب کرد.
هر چند این انتصاب از ابتدا حواشی مختلفی داشت اما فاجعه نشست خبری کلایی و توهین زشت زارعی به خبرنگاران هیچ راهی جز استفاده برای وی باقی نگذاشت.

بعد از استعفای زارعی شهردار مشهد تصمیم گرفت مصحفی را به عنوان سرپرست موقت در سازمان فرهنگی و اجتماعی منصوب کند انتصابی که البته بعد از مدتی قطعی شد و مصحفی معاون فرهنگی شهرداری مشهد شد.
قبل از انتصاب مصحفی شورای شهر که همیشه ادعای عدم دخالت در امورات اجرایی داشت با فشار به شهردار مشهد تلاش می‌کرد حیدر خوش نیت را در این مسئولیت بنشاند اما کلائی که از زارعی که آن هم با فشار شورا بود حسابی ضربه خورده بود تصمیم گرفت گزینه خود را منصوب کند.
یکی از بزرگترین انتقادات به مصحفی تحصیل وی در فرانسه و عدم آشنایی به مسائل فرهنگی روز مشهد بود که البته مصحفی بعد از مدت کوتاه نشان داد با مشکلات فرهنگی شهر بیگانه نیست و می‌تواند آرامش نسبی را به دریای طوفانی فرهنگی در مشهد برگرداند.
حوزه فرهنگی در شهرداری مشهد در دوره پنجم بسیار حساس تر، با نوسان تر و پر انتقادتر نسبت به سایر دوره های مدیریت شهری بود و یکی از دلایل آن نیز اختلافات سیاسی بین جریانات سیاسی در حوزه فرهنگی بود.
در درون سازمان اما بعد از مدتی، اختلاف میان مصحفی و کلایی بالا گرفت. معاون فرهنگی برای اجرای برخی پروژه ها و مسئولیت‌ها اختیاراتی را می خواست که کلائی احتمالاً به واسطه حساسیت های بالا بر روی مسائل فرهنگی نمی توانست آنها را در اختیار معاون خود قرار دهد و همین اختلافات باعث استعفای چند باره مصحفی شد که در نهایت بعد از نوروز ۱۴۰۰ با موافقت شهردار مشهد روبرو شد.
پروژه خط عابر خط زندگی احتمالا مهمترین و به یاد ماندنی ترین اقدام مصحفی و حتی دوره پنجم مدیریت شهری در مشهد بود، پروژه ای که باعث شد با فرهنگ سازی صحیح جان بسیاری از شهروندان را نجات دهد.
ساخت ساختمان سازمان فرهنگی و تمرکز گرایی تمام سازمان های زیرمجموعه آن یکی دیگر از اقدامات مهم مصحفی بود، اما از آن طرف ناتوانی در اجرای برنامه های شاد در اعیاد که البته با شیوع کرونا کاملا تحت تاثیر بود و یا عدم برنامه ریزی مناسب در اطلاع رسانی ها از نقاط ضعف مصحفی بود.
اگر در مورد سازمان فرهنگی اجتماعی می‌خواهیم صحبت کنیم از نقش پررنگ رضا دانایی نباید گذشت.
شخصی که هیچ وقت معاون‌ فرهنگی نشد اما از ابتدای دوره تا امروز بیشترین تاثیر را در این سازمان داشته است.
حال بعد از مصحفی نوبت به مجتبی منتظری رسیده است شخصی که سابقه دبیر صیانت از امر به معروف و نهی از منکر شهرداری مشهد را دارد با حکم کلائی به عنوان سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی منصوب شده است منتظری احتمالا با همین حکم سرپرست دوره پنجم به پایان خواهد رساند اما باید بداند با توجه به نزدیکی انتخابات و حساسیت‌ها و مسائل فرهنگی آن هم در دوره اصلاح طلبان اصلاً کار آسانی در چند ماه باقیمانده نخواهد داشت.
نقطه قوت منتظری سابقه وی در شهرداری است چرا که با توجه به شناخت منتظری از بدنه شهرداری می تواند بر هرج و مرج ایجاد شده در سازمان فرهنگی را کنترل کنند.
منتظری این فرصت را دارد تا نشان دهد جوانان توانایی مدیریت را حتی در پست های حساس و حاشیه ساز دارند اما اگر در انجام این مهم موفق باشد ممکن است کارنامه شهردار جوان را در این عرصه حسابی تحت فشار قرار دهد.

سید شایان حسینی راد-دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد