شما اینجا هستید

مدیریت شهری » سوژه نبود شایعه بسازید!
نویسنده : سید شایان حسینی راد-دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

فضای مجازی و فعالیت ضعیف تر رسانه های رسمی نشات گرفته از مشکلات اقتصادی در مقابل فیک نیوزها باعث شده اخبار فیک روز به روز بیشتر به چشم بیاید.
هیجانی بودن و سلیقه مخاطبین و البته عملکرد ضعیف رسانه ای برخی مدیران باعث شده کانال هایی که هویت مجهول دارند با استفاده از فاصله میان نشر اکاذیب و تکذیبیه مسئولین از فرصت ایجاد شده استفاده کنند و با فرض قضاوت سریع مخاطبین شایعاتی را در فضای مجازی نشر دهند.
این حواشی در فضای رسانه ای مشهد نیز بیش از گذشته دیده می‌شود، مواردی همچون حقوق مدیرعامل شهرآرا تا فعالیت کمربند جنوبی!
کمربند جنوبی مدت هاست به گفته معاون عمران و حمل و نقل بدون کوچکترین فعالیت مانده است و تا پیوست زیست محیطی (که مورد تاکید کاظمی در زمان معاونت خدمات شهری وی بود) نرسد هیچ اقدامی انجام نخواهد شد.
کاظمی در زمان معاونت خدمات شهری یکی از کسانی بود که موجب شد هیچ پروژه عمرانی در شهر بدون پیوست زیست محیطی انجام نشود و از زمان حضورش در معاونت عمران، حمل و نقل نیز هیچ پروژه ای بدون این پیوست انجام نشده است.
البته شرایط کمربند جنوبی متفاوت از هر اتفاقی در مشهد است، کمربند جنوبی از سال های گذشته تا کنون همیشه حواشی مختلفی به دنبال داشت.
آن چیزی که ادعای امروز مسئولین است عدم اجرای کمربند جنوبی است.
هر چند به گفته یکی از اعضای شورای شهر مشهد، مشاور طرح پیوست زیست محیطی را تایید نکرده و شهرداری نیز مبلغ مورد تفاهم را پرداخت نکرده است، ادعایی که البته هیچوقت اثبات نشد.
شهرآرا نیز که طی یک سال گذشته خلا های قانونی اش رفع شده مدتی است بدون حاشیه کار خود را انجام می‌دهد مورد انتقاد عجیبی قرار گرفته است!
حقوق مدیرعامل این موسسه در حالی ۲۵ میلیون تومان و یا ۵۱ میلیون تومان ذکر شده که این حقوق متعلق به یک سال می باشد اما عدم سواد رسانه ای و ذوق حضور در فضای مجازی و جو آن باعث چنین گاف خنده داری شده است.
نکته جالب توجه دیگر حقوق مساوی معاونین با یکدیگر، مدیران کل با یکدیگر، روسای سازمان ها با یکدیگر و روسای ادارات شهرداری با یکدیگر است.
در واقع هر مدیر حقوق مساوی با مدیر هم رده خود را دریافت میذکند اما اینکه چرا صرفاً حقوق مدیرعامل شهرآرا و آن هم به دروغ بیان می‌شود نشان از کینه ورزی است.
البته این نکته که حقوق مدیران نسبت به درآمد مردم عادی تفاوت عجیبی دارد قابل توجه است درست همانند پاداش های مدیران سازمان همیاری ها که از هر قرارداد بیش از ۵۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند.
این عدم شفافیت و اختلاف طبیعتا موجب دلسردی و ناامیدی مردم می‌شود هرچند که به زودی قانونی تصویب خواهد شد تا حقوق مدیران دولتی به صورت شفاف بیان شود.
فراموش نکنیم استفاده از رسانه های اجتماعی در ایران شکلی متفاوت داشته و در حال حاضر بر اساس آمار، ۷۰ درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند و ایران پرشتاب ترین رشد در استفاده از این فضا را داشته است پس برای حفظ این سنگر باید سواد رسانه‌ای مردم، اهالی رسانه و مسئولان بالا رود.
آنهایی که به دنبال شایعه نیز هستند شاید در ابتدا خوشنود از عکس العمل مخاطبین شوند اما رسوایی دروغ پراکنی خیلی زود دامان آنان را خواهد گرفت و جز شرمندگی در برابر مردم و خدای مردم چیزی برایشان باقی نخواهد ماند.
البته که حساب آنهایی که با دلسوزی به نقد و اصلاح امور و آسایش مردم می‌پردازند جدا و تفاوت آنها به راحتی قابل لمس است.

سید شایان حسینی راد-دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد