شما اینجا هستید

اقتصادی » سیاست نادرست دولت علت گرانی و عدم ثبات قیمت در بازار میوه و صیفی جات
گروه : اقتصادی

ریاست اتحادیه بارفروشان مشهد، در گفتگو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد، در خصوص علت عدم ثبات قیمت ها و افزایش ناگهانی بعضی محصولات در بازار میوه و صیفی جات اذعان نمود: میوه فروشی های فعال در سطح شهردر حیطه کنترل واختیارات ما نیست و به  قسمت میوه فروشان داخل شهر بر می گردد. فعالیت اتحادیه بار فروشان در بخش عمده در میادین بار است در این میادین نیز افزایش قیمت داریم ولی نه به صورت یکباره و ناگهانی. وقتی محصولی افزایش قیمت پیدا می کند عواملی در به وجود آمدن آن دخیل است به عنوان مثال علت افزایش قیمت موز،  ناشی از عواملی همچون،  عدم ثبت سفارش توسط دولت در سه ماهه گذشته، کم شدن عرضه و پایین آمدن ارزش پول ملی است، این باعث شده قیمت این محصول گران شود. به طورکلی افزایش قیمت را می توان در عرضه به صورت کل در میادین بار کنترل کرد اما به صورت خرد در میوه فروشی ها امکان ندارد.

حیدر ساکن برجی ادامه داد: ما در محصولاتی مانند سیب و پرتقال افزایش قیمت داشته ایم و این امر نیز، به دلیل سیاست نادرست دولت است. زمانی که طرح تنظیم بازار شب عید را مطرح کردند، باعث شد به یک باره چندین هزار تن از مراکز مختلف محصولاتی خریداری شود. از شمال، مرکبات و از غرب کشور هم سیب درختی و این امر، برقیمت پایه میوه های دیگر  نیز اثر گذاشته است، به این صورت است که وقتی قیمت یک میوه افزایش پیدا می کند، مصرف کننده از کالای جانشین استفاده ، و این باعث افزایش قیمت در میوه های دیگر می شود.

 وی افزود: مردم برای ایام پایانی سال می بایست دو ماه محصولات را گران مصرف کنند که این امر به مراتب بر می گردد به بحث عرضه و تولید کنندگان و واسطه هایی که  این محصولات را دپو می کنند. بعضی از اقلام مانند گوجه و خیار، به دلیل حساسیت فصلی و تاثیر زیاد سرما و بارندگی بر آن ها و همچنین صادرات به دلیل ارز آوری از علل افزایش قیمت آن ها در داخل کشور است.

وی در خصوص علت گرانی بعضی اقلام در بازار میوه ادامه داد:  دلیل این افزایش قیمت دربعضی محصولات به طور مثال لوبیا سبز به این صورت است که این دست محصولات در مسائل جوی حساس بوده و تنها در بعضی فصول کشت می شود و با توجه به بالا بودن هزینه های دستمزد کارگر و بسته بندی محصولات به صورت گران وارد عرضه کل می شود و این تصور که فروشنده نرخ مصولات را افزایش می دهد، کاملا اشتباه است این افزایش قیمت از مراکز تولید انجام می گیرد.

ایشان افزود:  ما اگر بخواهیم از مراکز تولید قیمت گذاری کنیم باید حمایت هم انجام دهیم در حال حاضر  هزاران تن پیاز در سطح کشور دپو شده و چون قدرت جذب در بازار نیست این محصول افزایش قیمت پیدا می کند. در کشورهای تولید کننده محصولات کشاورزی، دولت ها حمایت های خوبی از کشاورزان خود دارند .

 وی در پاسخ به این سوال که چرا در بحران هایی که در کشور اتفاق می افتد مانند همه گیری کرونا قیمت محصولاتی تاثیر گذار در سلامتی مردم به شدت بالا می رود گفت: این موارد در سطح عرضه کل زیر نظر تعزیرات ، بازرسی اتحادیه ها واتاق اصناف رسیدگی می شود. متاسفانه این موارد در کشور در تمامی بخش ها نهادینه شده و دستگاه های نظارتی در سطوح بالا باید تعریف درستی از این قضیه داشته باشند.

 ایشان ادامه داد: وقتی نظارت ها  در بحث کنترل قیمت ها انجام می گیرد عرضه پایین می آید و گرانی ها تشدید می شود، به این دلیل که رسیک عرضه با قیمت بالا ممکن است برای فروشنده به عنوان گران فروشی مشکل ایجاد کند بنا بر این تصمیم گرفته شد قیمت ها روزانه رصد شود و آن ها را شناور اعلام کرده ایم.  

ریاست اتحادیه بار فروشان مشهد در انتها افزود: مراجع تصمیم گیرنده  منشاء اثر هستند و باید تصمیمات درست گرفته شود. در واقع زمانی که ارز، به صورت درستی قیمت گذاری نمی شود و دائما نوسان دارد فروشنده اذعان می کند اگر بخواهم به قیمت خرید محصولات را عرضه کنم به دلیل اینکه پول ارزشش را از دست داده پس از دو مرتبه خرید و فروش سرمایه من از بین می رود. این مشکل از تصمیمات دولت است و همچنین مجلس باید به گونه ای عمل کند تا قیمت ها رابه ثبات برساند. زمانی که آمار گمرک را رصد می کنیم وارادات کشور بیش از قبل شده اما در کشورهمچنان دچار کمبود هستیم و علت این نابسامانی ها کاهش مداوم ارزش پول، نوسان زیاد وسایل اقتصادی و ارتباط دادن اقتصاد به سیاست است.باید اساس کار درست شود و اینکه ما بخواهیم موضوعی را به اجبار متعادل کنیم در واقع تعادلش را بر هم می زنیم.

 امید است فرهنگ خدمت به عموم و درک متقابل اتفاق بیوفتد و همچنین نباید دائما یک خط کشی را بگذاریم بین بخش خصوصی و بخش حقوق بگیر ،  این تقصیرات را گردن هم انداختن مشکل را بزرگ تر می کنند.

خبرنگار: نفیسه صمیمی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد