شما اینجا هستید

اجتماعی » گرمخانه ها در اختیار معتادین متجاهر

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی، در گفتگو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد،  در خصوص خدمات سازمان بهزیستی برای آسیب دیدگان از اعتیاد اذعان نمود: موضوع اعتیاد در دو بخش پیشگیری و درمان مورد ارزیابی قرار می گیرد که در بخش پیشگیری تیم اجتماع محور بهزیستی ، بالغ بر ۵۰ تیم است که ۲۰ تیم آن مربوط به مشهد است و در مناطق حاشیه ای مشهد آموزش اختصاصی به خانواده ها در خصوص پیشگیری از اعتیاد و علائم آن داده می شود . به عنوان مثال خانواده ای که یکی از اعضای آن آلوده به مواد مخدر صنعتی شده است با دادن آموزش به عنوان علائم اولیه در فرد مبتلا شناسایی می شود.

حسین تنها طلب افزود: در بخش درمان ۳۵۰ مرکز ترک اعتیادتحت نظر سازمان بهزیستی و ۳۵۰ مرکز زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی در سطح خراسان رضوی فعالیت می کنند و درمان این بیماران به صورت سرپایی انجام می گیرد ، همچنین تعداد۱۰۷ مرکز اقامتی در سطح استان خراسان فعالیت میکنند که در این مراکز پذیرش آسیب دیدگان از اعتیاد به صورت خود معرف می باشد و به مدت ۲۱ روز بستری می شوند تا ترک کنند. چنانچه سرپرست خانواده ای درگیر بیماری اعتیاد باشد طبق دستورالعمل سازمان بهزیستی نمی تواند تحت پوشش این سازمان قرار بگیرد اما اگر به هر دلیلی قابلیت ترک نداشته باشد، در کمیسیون از کار افتاده تلقی می شود و از آن زمان مورد پذیرش سازمان بهزیستی خواهد بود.

وی ادامه داد: معتادین متجاهر که در سطح جامعه رها شدند و به صورت متکدیان، کارتن خواب ها، و.. در جامعه پراکنده هستند هر سه ماه یکبار توسط نیروی انتظامی جمع آوری و در مراکز ترک اعتیاد به مدت ۶ ماه به صورت رایگان درمان می شوند و در بعضی موارد که بیمار قابلیت ترک ندارد، برای کنترل اعتیاد و مصرف آن داروهایی نظیر متادون و… تجویز می شود.

ایشان خاطر نشان کردند: همچنین یک تیم مددکاری  برای حمایت با خانواده ایشان مرتبط می شود و اگر مصرف کننده در گذشته دارای حرفه و شغلی بوده،  پس از درمان حمایت شغلی می شود و طبق تفاهم نامه ای که بین سازمان فنی حرفه ای و بهزیستی صورت گرفته است، مصرف کنندگان مواد مخدر پس از ترک در کمپ های زیر نظر سازمان بهزیستی استعداد یابی می شوند و به مراکز فنی حرفه ای معرفی و آموزش رایگان به آن ها داده می شود و گواهی نامه صادر می گردد.

وی در ادامه افزود: همچنین این بیماران پس از مرخصی، خود و خانواده شان تحت حمایت بیمه خدمات درمانی قرار می گیرند که ۹۰ درصد هزینه های درمان را بیمه پرداخت می کند . همچنین اتباعی که درگیر اعتیاد هستند نیز بیمه مخصوص اتباع دارند این افراد دفترچه بیمه ندارند اما کد مخصوص بیمه ای دارند که با آن میتوانند از خدمات بیمه استفاده کنند. متاسفانه تنها ۲۵ درصد از مصرف کنندگان مواد مخدر بازگشتی به این بیماری ندارند و مابقی دوباره به سمت مصرف روی می آورند. همچنین به این علت که متاسفانه تعداد معتادین متجاهر زیاد شده تعدادی گرمخانه، زیر نظر مجموعه شهرداری در کل کشور و استان خراسان رضوی برای نگهداری از این افراد در نظر گرفته شده است .

ایشان در ادامه افزود: متاسفانه تمایل بانوان به استفاده از مواد مخدر نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است و این مصرف بیشتر از نوع صنعتی و به صورت استنشاقی بوده است ، این دسته از زنان پس از سال ها مصرف به تن فروشی در سطح جامعه روی می آورند. متاسفانه سن ابتدایی علاقه به مصرفی مواد دخانی مانند سیگار، در کشور پایین آمده به طوری که این سن در بانوان ۱۶ سال است.

وی ادامه داد: نوزادان معتادی که از مادران مصرف کننده مواد مخدر متولد می شوند به دلیل اینکه دچار سندرم ترک نشوند و صدمه نبینند با همکاری دانشگاه علوم پزشکی به مدت یک هفته تحت نظر هستند تا وابستگی به مواد نداشته باشند و همچنین کودکانی که به جمع کردن زباله روی می آورند از خانواده هایی از هم گسیخته هستند و چون خانواده آن ها از کودک به عنوان منبع درآمد استفاده میکند به دلیل فقدان صلاحیت نگهداری از کودک و ترس از اینکه سازمان بهزیستی کودک را از آن ها جدا کندتمایلی به ثبت اطلاعات ندارند. همچنین کارتن خواب ها کسانی هستند که جای مشخصی در ساختمان های نیمه کاره و… برای حفظ از سرمای زمستان برای خود دارند چون اگر در معابر و یا پارک ها بمانند توسط تیم های شهرداری و نیروی انتظامی جمع آوری  و به یک خانه سبز و چندین گرمخانه فرستاده می شوند.

ایشان ادامه داد: در مراکز گذری زیر نظر سازمان بهزیستی به معتادینی که به دلیل شدت مصرف قابلیت ترک ندارند برای کترل بیماری هایی نظیر ایدز و هپاتیت و… سرنگ یکبار مصرف و به زنان خیابانی، برای کنترل بیماری های مقاربتی  وسایل  جلوگیری داده می شود، همچنین از این افراد در مراکز تست HIV گرفته می شود که نتیجه تست بیشتر آن ها مثبت است.

معاون  امور توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی در انتها افزود: متاسفانه  تعدادی کمپ ترک اعتیاد غیر مجاز در کشور و سطح استان فعالیت میکنند که از هیچ پروتکل درمانی تبعیت نمی کنند و هیچ مجوزی ندارند . مرکز ترک اعتیادی که دارای مجوز است باید آن را در قسمت پذیرش نصب نماید تا در دید عموم قرار بگیرد همچنین شهروندان می توانند شکایت خود را از کمپ های غیر مجاز به اداره اماکن مطرح کنند.

خبرنگار: نفیسه صمیمی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد