شما اینجا هستید

مدیریت شهری » کمربند جنوبی مشهد در مطالعات و ارزیابی محیط زیستی مردود شد

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد به نقل از فارس، دوشنبه گذشته در جلسه‌ای مشورتی که با حضور گروه نظارت دانشگاه، شهرداری مشهد، نمایندگان دادستانی، استانداری و سازمان‌های ذی ربط و سمن‌ها، به صورت مجازی برگزار شده، مشاور محیط زیستی کمربند جنوبی به عدم اجرای این پروژه مخرب رای داده و تاکید کرده طبق بررسی و مطالعاتی که تاکنون در بحث ارزیابی محیط زیستی کمربند انجام شده، رای به عدم اجرای این پروژه بیشتر از اجرای آن است.

 اردیبهشت امسال مشخص شد برخلاف ادعایی که شهرداری مشهد در بستن قرارداد با مشاور محیط زیستی کمربند جنوبی از مدتی قبل مطرح کرده بود،اساسا قراردادی بسته نشده است، تناقضی که رسانه‌ای شدنش باعث انعقاد قرارداد شد.

مجید مخدوم، رییس هیات مدیره انجمن ارزیابی محیط زیست ایران ، شروع مطالعات محیط زیستی کمربند جنوبی را منوط به انعقاد قرارداد دانسته و تصریح کرده بود: قرارداد از طرف ما امضا شده اما متوجه تعلل شک برانگیز شهرداری مشهد در امضای قرارداد و قطعی کردن موضوع نمی‌شوم، حتی چندین بار موضوع را از مهندس کاظمی( معاون عمران شهرداری مشهد) و مشاور شهردار جویا شده‌ام و خواسته‌ام زودتر تعیین تکلیف شود.

پس از این مصاحبه و فشارهای رسانه‌ای در نهایت قرارداد منعقد  و قرار شد مشاور ظرف مدت ۶ ماه(پایان آبان ماه) نتایج مطالعات را ارائه دهد اما مشاور نیمه‌های آبان ماه «درخواست تمدید مهلت» کرد و این قضیه همچنان ادامه دارد.

حالا اما فعالان محیط زیست عنوان می‌کنند که در جلسه مشورتی دوشنبه ۲۲ دی ماه که با حضور مشاور گروه نظارت دانشگاه، کارفرما (شهرداری) و گروه مشورتی(نمایندگان دادستانی،استانداری نهادها و سازمان های ذی ربط و  سمن ها) به صورت مجازی برگزار شده، مشاور محیط زیستی کمربند جنوبی به عدم  اجرای این پروژه مخرب رای داده و تاکید کرده طبق بررسی  و مطالعاتی که تاکنون در بحث ارزیابی محیط زیستی کمربند انجام شده، رای به عدم اجرای این  پروژه بیشتر از اجرای آن است.

اظهارات منابع آگاه و برخی حاضرین  در این جلسه مبنی بر تحت فشار گذاشتن مشاور از سوی شهرداری به عنوان کارفرما، موضوع قابل تامل دیگری است که به نظر می‌رسد شهرداری باید نسبت به آن پاسخگو باشد و علت این همه اصرار بر اجرای این پروژه پرمناقشه را برای افکار عمومی شفاف کند. موضوعی که هر بار از سوی منتقدان مطرح شد با برچسب‌ سیاسی کاری مسکوت ماند و این در حالی است که منتقدان و مخالفان این پروژه فارغ از بحث های کارشناسی و تخصصی، دارای سلایق سیاسی مختلف هستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد