شما اینجا هستید

مدیریت شهری » تذکرات به شهردار مشهد
نویسنده : سید شایان حسینی راد-دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

هر چه بیشتر به پایان دوره پنجم شورای شهر نزدیک می شویم اختلافات علنی تر می شود. روزی که محمدرضا کلایی به عنوان شهردار مشهد انتخاب شد ۱۲ نفر از ۱۵ عضو شورا وی را انتخاب کردند، اما با گذشت زمان بازی سیاسی شهردار و شورای شهر پیچیده و پیچیده تر شد.

زمانی رئیس شورا حامی ویژه شهردار بود و در دوره ای حیدری تا استیضاح شهردار پیش رفت، البته هنوز هم اگر مشهد را با سایر کلانشهرهای کشور مقایسه کنیم متوجه می شویم تذکرات به شهردار مشهد به مراتب کمتر از تذکرات به سایر شهرداران کلانشهرهای کشور است. 

البته این را نباید فراموش کنیم که بخش اعظمی از تذکرات به شهردار جوان مشهد، توسط یک عضو شورای شهر و آن هم به اموراتی که بعضاً به خود شهردار مربوط نمی شود بیان شده است. 

شاید مهم‌ترین تذکری که کلایی را تا یک قدمی استیضاح رساند مربوط به سامانه شفافیت یا همان فاش بود. 

سامانه فاش که ابداع این دوره مدیریت شهری بود تبدیل به یک توقع برای اعضای شورای شهر شد. البته اکثر کارشناسان اعتقاد داشتند تذکر به کلایی در باب سامانه فاش فقط یک بهانه بود و اختلافات بر سر موارد دیگری بود ولی به هر حال آن اتفاقات گذشته و کلایی با یک رای اختلاف خود را از استیضاح نجات داد.

 هفته گذشته نیز کلایی دو تذکر دریافت کرد، حاجیان شهری که پای ثابت تذکرات شهردار می باشد این بار نیز به دلیل عدم پاسخ مکاتبات به شهردار مشهد تذکر داد تا اگر پاسخ قانع کننده دریافت نشود هفته آینده تبدیل به سوال شود و شهردار را به صحن علنی شورای شهر بکشاند. 

هفته گذشته مجتبی بهاروند نیز برای اولین بار به شهردار مشهد تذکر داد، تذکر بهاروند مربوط به حوزه حمل و نقل بود و نسبت به عدم حفاری خط ۴ قطار شهری مشهد به کلایی تذکر داد.

جالب است که بهاروند در طول سه سال مدیریتش در کمیسیون حمل و نقل و ترافیک هیچ انتقادی به این معاونت نداشت! تا کنون فقط ۳ عضو شورای شهر به کلائی به عنوان شهردار تذکر دادند، به غیر از اعضای گفته شده محمدهادی مهدی نیا رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی نیز به برخی موارد در حوزه تخصصی خود تذکرات را به شهردار مشهد ابلاغ کرد که البته پاسخ خود را نیز دریافت کرده بود.

 سایر اعضا نیز یا با شهردار مشهد همراه هستند و یا نکته ای جهت تذکر و اعتراض بیان نکردند، برخی نیز فقط به دنبال ید واحده و گوش به فرمان بزرگ‌ترهای شورای شهر هستند.

البته در فرآیند به تذکر نکات مهمی وجود دارد برای مثال اگر تذکر صرفاً به قصد اصلاح امور در حوزه مربوطه گفته شده باشد بسیار پسندیده است اما اگر هدف تخریب و یا جبران مافات بازی های سیاسی باشد به نوعی سوء استفاده از جایگاه شورای شهر است،چرا که باعث می شود شهردار مشهد به عنوان یک شخصیت اجرایی انرژی و زمان خود را صرف پاسخگویی به مواردی کند که هیچ سودی برای مردم ندارد و از آن طرف قانون وی را مجاب می‌کند نسبت به سوالات و تذکرات واکنش نشان دهد.

 مجددا نیاز به تاکید است که در مشهد علی‌رغم تمام اختلافات تذکرات کمتری به شهرداری مشهد داده می شود، موضوعی که محمدرضا حیدری رئیس شورای شهر نیز در نشست خبری خود به آن تاکید کرد، اما با تمام این اوصاف اختلافات درونی شورا و شهردار مشهد کاملا عیان است و از همراهی ابتدای دوره هیچ خبری نیست.

هر چند که با توجه به شرایط شورای شهر و نزدیکی به انتخابات بعید است تذکرات به شهردار جوان تبدیل به استیضاح شود اما هر اتفاقی که موجب شفافیت شود در هر دوره و زمانی با اهمیت خواهد بود.

سید شایان حسینی راد-دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد