رفتن به بالا
  • پنجشنبه - ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
  • کد خبر : ۵۲۱۸۲
  • چاپ خبر : افزایش شهریه از تهران صورت می گیرد
جوابیه دانشگاه بینالود

افزایش شهریه از تهران صورت می گیرد

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، همه گیری جهانی کرونا به عنوان یکی از هولناک ترین مصائب بشری در یکصد سال گذشته تقریبا تمامی کشورهای جهان را در نوردیده است و عواقب و تبعات جانی و مالی آن صدمات و لطمات بعضا جبران ناپذیری را به پیکر بسیاری از کشورها وارد آورده است.

کشور عزیزمان ایران نیز مصون از بلا نبوده و در جریان این همه گیری جمع کثیری از مردم خوب میهنمان داغدار عزیزانشان شدند و گروه زیادی از بهترین و ارزشمندترین فرزندان این مرز و بوم را از دست دادیم. روزی نبود که بغض فقدان عزیزی گلویمان را نفشارد و روزی نبود که  اشک تنها پناهمان نباشد . بسیاری از مشاغل و کسب و کارها در سایه شوم این ویروس از رونق افتاد و چرخ اقتصاد کشور کند شد .

در چنین شرایطی بخش  آموزش عالی، بویژه در بخش غیر دولتی که صرفا وابسته به شهریه های دانشجویی است ،با توجه به آسیبهای اقتصادی به قشر دانشجویان شهریه پرداز و خانواده ایشان، متحمل آسیب شدیدی شده است .

بدنبال نشر متنی نقادانه از موسسه آموزش عالی بینالودر روزهای اخیر هیات رییسه دانشگاه بینالود ضمن استقبال از ایجاد فضای نقد و بررسی عادلانه و به دور از بزرگنمایی و جهت ایجاد نگاهی واقع بینانه خود را ملزم به پاسخگویی و تنویر افکار عمومی در این خصوص می داند و انتظار دارد که بر اساس قانون مطبوعات این جوابیه در جای مقاله منتشره درج گردد.

موسسه آموزش عالی بینالود در طی سالهای اخیر همواره جهت کمک و تسهیل در پرداخت شهریه برای دانشجویان خود این امکان را بوجود آورده است که در شروع هر ترم بتوانند شهریه خود را به شکل اقساطی و حتی گاه بدون دریافت چک و یا از طریق وامهای کم بهره ، بتدریج پرداخت نمایند .

با شروع بحران کرونا  و بدنبال  تعطیلی اجباری دانشگاها برای حفظ سلامت دانشجویان و اعضا هیات علمی و هماهنگ با سیاستها و ابلاغات مراکز بهداشتی کشور و ستاد مرکزی مبارزه با کرونا ، دانشگاه بینالود که هزینه های جاری و حقوق پرسنل و اعضای هیات علمی خود را صرفا از شهریه دانشجویان تامین می کند و همواره خود را منطبق با پرداختهای تدرجی دانشجویان عزیز وفق داده است ،اینبار  با عدم مراجعه دانشجویان و عدم پرداخت به موقع اقساط شهریه های خود،  در ترازهای مالی خود دچار کسورات قابل توجه شد  و این در حالی بود که دانشگاه کماکان ملزم به پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل و اعضا هیات علمی خود بوده و هست ،و علاوه بر آن    هزینه های سنگینی نیز برای ایجاد زیر ساخت های لازم جهت آموزشهای مجازی مصروف شد، که اجرای موفق آن توسط کارگروه مربوطه و با تلاش اعضا محترم هیات علمی و کارشناسان پشتیبان دانشگاه بینالود از افتخارات این دوره بود.

علاوه بر این، بر خلاف ادعای نویسنده مقاله از آنجایی که برابر اهداف و سیاست های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و فرمایشات رهبری معظم انقلاب و تأکید ریاست محترم موسسه شنیدن نظرها، پیشنهادها و پاسخگویی به مطالبات دانشجویی را وظیفه خود دانسته ایم همواره از روش های گوناگون حضوری و غیر حضوری؛ تلفن، پیامک و شبکه های اجتماعی پذیرای دانشجویان محترم بوده ایم و در چند هفته اخیر با وجود محدودیت های ناشی از همه گیری کرونا، با رعایت دستور العمل های بهداشتی، چندین جلسه با دانشجویان متقاضی و نمایندگان تشکل های دانشجویی  و  تعدادی از دانشجویان متقاضی که خود را نماینده معرفی می کردند برگزار نموده و سخن دانشجویان را شنیده ایم و درجلسات و مذاکرات متعددی با مدیران و مسیولان دانشگاه برای کمک به رفع دشواریها در  شرایط بوجود آمده ، جهت ایجاد تسهیلات و تخفیفات ویژه در این ایام برای پرداخت شهریه ، در حد مقدورات و حتی فراتر از سایر مراکز آموزش عالی برنامه ریزی  و عمل کرده ایم. هرچند تا زمان نگارش این مقاله و در آستانه سال تحصیلی جدید کماکان چند صد میلیون از مطالبات دانشگاه از محل شهریه های سال گذشته عزیزان دانشجو هنوز وصول نشده است  و هشت ماه پس از شروع بحران مصیبت بار کرونا  ، نه تنها هیچگونه تسهیلاتی به موسسه آموزش عالی بینالود پرداخت نشده است بلکه  بانکها برخلاف وعده های اعلام‌ شده هیچگونه مساعدتی حتی  برای توقف پرداخت اقساط و مطالبات قبلی  خود در این ایام  نکردند که متاسفانه حتی منجر به عدم توانایی مجموعه در پرداخت به موقع حقوق کارکنان واعضا هیات علمی شده است.

با این همه دانشگاه تا کنون تمام سعی خود را مبذول داشته است تا علی رغم مضایق رو برو تصمیمی برای تعدیل نیرو نگیرد و از کارکنان و مدیران زحمتکش خود در ساعات کاری اعلام شده  در دستورالعملها و پروتکلهای ابلاغی توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد و ستاد ملی مبارزه با کرونا  جهت پاسخگویی به دانشجویان   عزیز استفاده نماید ، که ت .

درپاسخ به  انتقاد از افزایش شهریه ثابت در این دانشگاه ، ضمن اینکه نویسنده محترم بدون تحقیق اقدام به درج مطلب نموده است ،  لازم به توضیح است که نرخ شهریه ثابت در ورودی های سالهای گذشته با دانشجویان جدیدالورد متفاوت بوده و  تعیین شهریه هر سال در محدوده مقررات و دستورالعملهای ابلاغی از وزارت علوم و مصوبات اتحادیه مرکزی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی  و همچنین بر اساس بررسی های محترم امنا در اسناد مالی و با در نظر گرفتن افزایشهای ابلاغی در حقوق و دستمزد کارکنان و اعضا هیات علمی، صورت می گیرد.د.

در خاتمه ضمن تشکر از کلیه دانشجویان عزیز و خانواده های  محترم ایشان که با درکی صحیح و واقع بینانه از شرایط موجود هیات رئیسه موسسه را در راستای اهداف والای آموزش عالی کشور یاری می نمایند، ایمان راسخ داریم که با کمک پروردگار یکتا و همیاری  شما بزرگواران  قادر خواهیم بود از این ورطه تاریخی به سلامت عبور کنیم.

هیات رییسه موسسه آموزش عالی بینالود مشهد

 

اخبار مرتبط