رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
  • کد خبر : ۵۱۰۸۲
  • چاپ خبر : دارو و واکسن ها در حال آمدن هستند اما توسط چه کسانی؟
تجارت یا سلامتی؟!

دارو و واکسن ها در حال آمدن هستند اما توسط چه کسانی؟

قسمت دوم

دارو و واکسن ها در حال آمدن هستند اما توسط چه کسانی؟چگونه باید مطمئن شد که اختراعات مانعی برای بهداشت جهانی نیستند ؟

بحران ایدز سؤالات عمیقی را در مورد نقشی که حقوق مالکیت معنوی باید در کمک به شرایط اضطراری بهداشت جهانی ایفا کند و مسئولیت هایی که اعضای مجمع جهانی در قبال آسیب پذیرترین اعضای خود دارند ، مطرح کرد . WTOسال بعد از کنفرانس

دوربان در دوحه ملاقات کرد و با اختلاف نظر درباره اختلاف در دسترسی به درمان HIV / AIDS ، تغییراتی را در توافق نامه TRIPS ایجاد کرد که شرایط اضطراری بهداشت جهانی را به حساب می آورد

قوانین اصلی مالکیت معنوی WTO ، سازمان را ملزم به حمایت از حق ثبت اختراع از همه نوآوری های فنی ، از جمله داروها و واکسن ها ، که معیارهای اساسی را برآورده می کنند ، می کند.اما همزمان که از حقوق معنوی اختراع حفاظت می کنند ، منجر به ایجاد یک تنش ذاتی بین حمایت از مالکیت معنوی و لزوم تهیه و توزیع داروهای مقرون به صرفه می شوند.

چنین تنش هایی معمولاً از طریق صدور مجوز برطرف می شود ، که به دارنده ثبت اختراع اجازه می دهد تا دیگران را قادر به تهیه یا تجارت کالای محافظت شده – معمولاً با قیمت و با نظارت برخی از صاحب حق ثبت اختراع برای کنترل کیفیت فراهم آورد.با این وجود ، گاهی اوقات یک شرکت یا دولت ممکن است تلاش کند و مجوز لازم را نداشته باشد – مثلاً ، برای تولید واکسن حیات بخش.

در چنین حالتی ، طبق توافق نامه TRIPS ، یک دولت ملی که با فوریت های بهداشت عمومی روبرو است می تواند مجوزهای اجباری را برای شرکت های محلی صادر کند و به آنها اجازه دهد بدون رضایت صاحبان حق ثبت اختراع ، محصولات ثبت شده را تحت TRIPS تهیه کنند ، مجوزهای اجباری فقط تحت شرایط سخت اعطا می شود ، اما تمرکز فزاینده سازمان تجارت جهانی ، به دنبال جلسه ۲۰۰۱ در دوحه ، در تفسیر انعطاف پذیر قوانین برای پاسخگویی به نیازهای بهداشت عمومی ، شرکتهای داروسازی را تشویق به تجدید نظر در رویکرد خود کرد.

با افزایش تمایل به جلوگیری از ننگ و درد مالی مجوزهای اجباری ، بسیاری از شرکتهای داروسازی پیشرو ، با توافق خود ، رویکردی سخاوتمندانه تر برای صدور مجوز اتخاذ کردند که منجر به کاهش چشمگیر قیمت داروها شد. تا سال ۲۰۱۱ ، هزینه سالانه داروهای HIV/ ایدز در آفریقا به ۱۰۰ دلار برای هر بیمار در سال کاهش یافته بود ، و اکثر مبتلایان به HIV در کشورهای جنوب صحرای آفریقا به درمان دسترسی داشتند.

انعطاف پذیری و همکاری

سرانجام ، علیرغم سالها درد و درگیری ، تلاش برای مبارزه با HIV  /ایدز زمینه های مهمی ایجاد شد  که سازمان های بین المللی ، دولت ها، شرکت های خصوصی ، مؤسسات تحقیقاتی و سازمان های غیردولتی را به روابط مشارکتی کشانده اند – روشی عالی که برای تولید و توزیع مؤثر واکسن COVID-19 ضروری است.

بحران ایدز به ایجاد گفتگوهای باز و پربارتر در مورد هزینه های بالا و خطرات ناشی از توسعه دارویی ، تولید و توزیع دارویی کمک کرد.

به طور متوسط وارد کردن داروی جدید به بازار برای داروسازی تقریباً ۱ میلیارد دلار هزینه دارد و تولید واکسن ها – که حساس تر هستند و آزمایش های پیچیده تری دارند – عموماً گران تر است.در پی بحران ایدز ، دولت ها و سازمان های بین المللی با هم همکاری کرده اند تا به مخترعین داروسازی در برابر موانع فنی و جذب مخاطرات کمک کنند.

برخی از این خطرات و موانع ناشی از محدودیتهای مالکیت معنوی است و سازمانهای تعاونی برای کمک به رفع این موارد پدید آمده اند.
یکی از این ارگانها منبع ثبت اختراع تحت حمایت سازمان ملل است که در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد تا به چندین شرکت و دولت اجازه دهد تا نوآوری ها و مجوزهای پزشکی را به اشتراک بگذارند.

این سازمان به نام منبع ثبت اختراع داروها و برای تسریع در دسترسی به درمان های HIV  /ایدز ایجاد شد ، این سازمان اخیراً دستورالعمل خود را برای واکسن ، درمان و تشخیص و کمک به پاسخ جهانی به COVID-19 گسترش پیدا کرده است.در ماه آوریل ، گروهی از دانشمندان و حقوقدانان مالکیت معنوی ، تعهد Open COVID را ایجاد کردند ، که شرکتها و مؤسسات تحقیقاتی را تشویق می کند که مالکیت معنوی خود را موقتاً به صورت رایگان و برای استفاده در خاتمه دادن بهCOVID-19  در دسترس قرار دهند.

کسانی که این تعهد را قبول می کنند مجوزهایی را اتخاذ می کنند که تا یک سال پس از آن ادامه می یابد و سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام  کند COVID-19   به پایان رسیده است ، در این مرحله شرکت ها می توانند برای مالکیت معنوی خود به مالکیت و جستجوی مجوزهای تجاری بازگردند.

آیا شرکت های داروسازی در صورت پیش بینی حق انحصار از تولید واکسن خودداری می کنند؟

یکی از راه های جبران چنین  مسئله ای می تواند ارائه جوایز مالی قابل توجهی برای کسانی که یک واکسن اختراع می کنند ، باشد.برای افرادی که نگران نابرابری  ذیل توافقنامه TRIPS  سازمان تجارت جهانی هستند با وجود همه بهترین نوآوری ها و اهداف ، مجوزهای اجباری همچنان به عنوان آخرین راه حل در دسترس می باشد ، آنها می خواهند که امنیت برای بسیاری از نقش آفرینانی که اکنون برای تولید و همکاری کار می کنند ، فراهم شود تا  یک واکسن یا درمان COVID-19  تولید و توزیع کنند

مخترعین باید بتوانند  اطمینان حاصل کنند که از حقوق آنها محافظت می شود ،  هرچند که کشورهای فقیر می توانند در صورت عدم موفقیت همه موارد ، دسترسی به درمان نجات را تحت مجوز اجباری در دسترس خود بدانند.

واکسن ها و ضد ویروس ها بهترین امید دنیا برای پایان دادن به این بیماری همه گیر هستند و توسعه و توزیع کارآمد آنها نیاز به همکاری جهانی در مقیاس بی سابقه ای دارد.

با هماهنگی این تلاش ها، شرکت ها و دولت ها نیاز دارند که مطابق قوانین WTO با هم همکاری کنند.همانطور که تجربه جهانی در زمان بیماری همه گیر ایدز نشان می دهد ، مقابله با موفقیت با یک تهدید جهانی بهداشت عمومی ، سرمایه گذاری های چند جانبه ای را می خواهد.

در جریان بحران کنونی ، جهان باید  سازمان تجارت جهانی  را به حساب آورد تا زنجیره های عرضه مهم را آزاد  نگه دارد ، از ورود کشورها به ممنوعیت صادرات یا احتکار جلوگیری کند و چارچوبی انعطاف پذیر برای تجارت و همکاری فراهم کند.

در حال حاضر رهبران سازمان جهانی تجارت ، سازمان جهانی بهداشت و گروه ۲۰ از دولتها می خواهند که همکاری کنند تا از توزیع جهانی کارآمد و عادلانه واکسنها ، داروها و سایر نوآوری هایی که برای مقابله با COVID-19 لازم است ، اطمینان حاصل شود. جهان باید امیدوار باشد که دولتها به این فراخوان توجه کنند.

 

نوشته شده توسط Jennifer Hillman  در مجله foreign affairs

ترجمه : عماد ابراهیمی

اخبار مرتبط