رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
  • کد خبر : ۵۰۸۶۰
  • چاپ خبر : بورس و ویروس کرونا
آینده اقتصادی پس از کرونا

بورس و ویروس کرونا

بازارهای سهام جهانی می توانند آینده اقتصادی  پس از Covid-19  را پیش بینی کنند.

جهان در مورد Covid-19 گیج و وحشت زده است. اطلاعاتی که می رسد خوشایندمان نیست. امّا همین اطلاعات ، هرچند که به سرعت گردآوری می شود بدلیل آنکه احساسی تفسیر می شوند ناقص هستند. پس از کجا می توان  حقیقت را دریافت کنیم ؟

یک دوست سرمایه گذار مشهور من که یک صندوق ۱۰۰ میلیارد دلاری با بیش از ۲۵۰۰ مشتری را اداره می کند ، دوست دارد بگوید که بورس های جهانی بهترین پیش بینی کننده آینده هستند – نه تنها روندهای مالی ، بلکه همه روندهای مهم را می تواند پیش بینی کند- که این شامل هیولای امسال Covid-19 نیز می شود . مدتها قبل تر از  دانشنامه ویکی پدیا ، بازارهای سهام جهانی تجسم آنچه که اکنون”خرد جمعی”نامیده می شود را داشته اند. بازارها گسترده ترین منبع اطلاعات، تجزیه و تحلیل ها، الگوریتم ها و پیش بینی های آینده نزدیک، هستند.

به عبارت دیگر ، باید بر فرض اینکه که بازارهای جهانی سهام، امروزه اطلاعات زیادی را راجع به Covid-19  – چه بدبینانه و چه خوش بینانه – همانطور که کالج ایمپریال ، جان هاپکینز ، سازمان بهداشت جهانی و تمام پزشکی جهان. دانشگاه ها ، بیمارستان ها ، خدمات درمانی و دولت ها ساخت و پرداخته می کنند، مطمئن باشید.

البته این بدان معنا نیست که بورس جهانی پیش بینی کننده کامل است. فقط می تواند کاملاً خوش بینانه (به عنوان مثال ۱۹۲۹ ، ۱۹۹۹) یا بدبینانه (به عنوان مثال ۱۹۳۲ ، ۱۹۷۴ ، ۱۹۹۷ در آسیا یا ۲۰۰۹) برای هر زمان معین باشد. افق آن میتواند به اصطلاح در بازار خرس کوتاه باشد یا در بازار گاو نر طولانی باشد و سپس ناگهان تغییر کند.

همانطور که وارن بافت (یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران جهان و تئورسین بازار بورس ) دوست دارد بگوید ، بورس اوراق بهادار در کوتاه مدت مانند یک دستگاه رای گیری ، امّا یک ترازو در بلند مدت است و همیشه به تقریب حقیقت نزدیک است. شیوه ای  که به طور کلی سریعتر از هر نظام خدمات درمانی ، نهادهای تحقیقاتی یا دولت انجام می شود.

به این روش فکر کنید: بازارهای جهانی سهام و سرمایه گذاران به قدرت محاسباتی بیشتر ، نرم افزار بهتر ، شبکه های سریعتر دسترسی دارند و بر روی ده ها میلیون نفر  که می خواهند  با پول خود شرط کنند، متمرکز هستند. اکثر سرمایه گذاران کاملاً موفق،  اعداد و تحلیل هایی هستند که یک ابر رایانه  به صورت گسترده و مجازی آن را نشان می دهند. ابر رایانه ای که دوست ندارد به مانند یک بلدوزر خبرهای بد را از بین ببرد و یا متعصبانه نظرات را تایید کند.

رفیقم در یکی از صندوق ها دوست دارد بگوید ، “آقای بازار،  بزرگترین تحقیر کننده ماست “بازار تصمیمات خوب را پاداش می دهد و موارد بد را به شدت مجازات می کند. آیا این را می توانیم درمورد  نظام خدمات درمانی ، نهادهای تحقیقی و دولت بگوییم؟

Covid-19 یک بحران جهانی است که ابتدا در چین و سپس بقیه آسیا و اروپا مشاهده می شود و اکنون در آمریکا روبه افزایش است.  بازارهای سهام جهانی  – از اول آوریل به اندازه ۶۰ تریلیون دلار – هر روز به اخبار مربوط به Covid-19 چه وحشتناک و چه  امیدبخش واکنش نشان می دهد که این شامل پاسخ های سیاسی ، چه خوب و چه بد نیز می شود.

در حالی که سهام جهانی تاکنون در سال ۲۰۲۰ شاهد کاهش چشمگیر بوده است ، بازارهای سهام چین در سال جاری درصد تغییر نسبتاً کمی را داشته است – شانگهای ۷٪ ، شنژن ۲٪ و هنگ کنگ ۱۵٪ ( که کمی بیشتر است ) – یعنی چین هرچند که کشور اول این مصیبت بوده است ولی در برگشت به وضعیت قبلی نیز اول بوده است.

حال بیایید به بازارهای سهام ایالات متحده نگاه کنیم:S&P 500 ،  Russell 2000 و Nasdaq 100 به ترتیب ۱۵% ، ۲۹% و ۴ % کاهش دارند. این به ما چه می گوید؟

Russell 2000 (شایع‌ترین معیار برای صندوق سرمایه‌گذاری مشترک  و مقر آن در لندن است) می گوید: شرکت های کوچک در طی چند ماه آینده بیشترین مشکلات را خواهند داشت یعنی بسیاری از شرکت های کوچک کسب و کار خود را متوقف خواهند کرد.

از طرف دیگر  Nasdaq 100  ( بزرگترین بازار الکترونیک جهان و مقر آن در نیویورک است) می گوید :  شرکت های بزرگ فناوری در بهترین وضعیت قرار دارند. چون آنها پول نقد دارند و به  کارهای بدنی یا عبور و مرور  وابسته نیستند.

این مبین آن است که  نقش تکنولوژی در صنعت به گونه ای بوده است که Nasdaq 100 نسبه به S&P 500 and Russell 2000 کمترین سقوط را داشته است

دقیقاً به دلیل اینکه Covid-19 همه پیش فرض ها را زیر و رو کرده است، نباید این اشتباه را بکنیم که موج عظیم تحول دیجیتال که در مقابل ما آسان درحال رخدادن است به فراموشی سپرده شود .

نوشته شده توسط : Rich Karlgaard در مجله Forbes

مترجم : عماد ابراهیمی

اخبار مرتبط