رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
  • کد خبر : ۴۸۹۴۱
  • چاپ خبر : طلیعه وحدت
به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه

طلیعه وحدت

بیست و هفتم آذرماه، یادآور عروج سرخِ مجاهدی خستگی ناپذیر و عالمی ربانی، آیت اللّه مفتح، است که از پیشروان اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه بود.

این شهید والامقام در راه تحقق این اندیشه و آرمان بلند که از اندیشه بلند امام راحل رحمه الله برخاسته بود، تلاش های بی وقفه ای انجام داد. به پاس فعالیت های چشم گیر شهید مفتح در راه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه لزوم ارتباط، همکاری و هم فکری این دو قشر اندیشمند، روز ۲۷ آذر ـ که سالروز شهادت دکتر مفتح نیز می باشد ـ روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است.

عظمت ایران اسلامی به دلیل وجود وحدت بین حوزه و دانشگاه است. ۲۷ آذر روز یادآوری لزوم وحدت حوزه و دانشگاه و تجدید میثاق با آرمان های امام است. امام خمینی (ره)، رهبر کبیر انقلاب، درباره ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه فرموده‌اند: امروز یکی از ضروری‌ترین تشکل‌ها، بسیج دانشجو و طلبه است. طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه‌ها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند. فرزندان بسیجی‌ام در این دو مرکز، پاسدار اصول تغییر ناپذیر نه شرقی نه غربی باشند، امروز دانشگاه و حوزه از هر محلی بیشتر به اتحاد و یگانگی احتیاج دارند.

از مهم ترین نتایج وحدت حوزه و دانشگاه، اقتدار ملی و مبارزه با تهاجم فرهنگی است.

حوزه های علمیه در جامعه دینی و نظام ما دارای جایگاهی بس مهم و والا هستند. نقش حوزه ها در حرکت اسلامی و تربیت جامعه بسیار حساس و سرنوشت ساز است. با نگاهی به تاریخ پرفراز و نشیب کشورمان در می یابیم که عالمان دینی همواره سرپرستی و هدایت جامعه را بر عهده داشته و در حوادث و به ویژه مبارزات مردم علیه طاغوت و حکومت های جائز زمان خویش، پیشاپیش مردم به قیام برخاسته اند. با پیروزی انقلاب و تشکیل حکومت اسلامی، و پدید آمدن افق های تازه، مسئولیت سنگین تری بر عهده حوزویان قرار گرفته است.

دانشگاه نیز همواره جایگاه آموزش و کاوش در حوزه اندیشه های علمی بوده است و رسالت بلند آنان سوق دادن جامعه به سوی مقاصد بلند فرهنگی و اجتماعی است. دانشگاهیان به عنوان روشن فکرانی که از افق بالاتری به جامعه می نگرند، می توانند در پیشبرد جامعه به سوی رشد و تعالی نقش بسیار مهمی ایفا نمایند.

دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه می‌گوید: اساتید و مفاخر دانشگاه مانند مرحوم آشتیانی، استاد مدیر شانه چی و واعظ زاده از بزرگان حوزه بودند که در دانشگاه فردوسی مشهد سال‌ها به تربیت دانشجو پرداختند و پژوهشکده مطالعات علوم اسلامی در علوم انسانی و حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان (حوزه شهید بهشتی) در دانشگاه نمونه‌های موفق آموزش و تحقیق دروس حوزوی در دانشگاه می‌باشد.

دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، اساتید گروه معارف اسلامی و ائمه جماعات دانشگاه نیز نقش مهم و تأثیرگذاری در دانشگاه دارند و دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه در طی تحصیل در دانشگاه باارزش‌های اسلامی آشنا می‌شوند که این مهم از افتخارات دانشگاه فردوسی مشهد است.

حجت‌الاسلام دکتر حسینی مطلق رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز افزود: دو نکته مهم از بیانات رهبری که می‌تواند سرلوحه فعالیت جامعه دانشگاهی و حوزوی باشد. ابتدا بسترسازی برای ازدواج آسان و پایدار برای دانشجویان  است که در این زمینه با حمایت رئیس محترم دانشگاه فردوسی مشهد چهار هزار متر زمین برای مسکن دانشجویان متاهل اختصاص داده‌شده است و نکته‌ بعدی اهتمام به وضعیت خانواده‌های حاشیه شهر مشهد است که دانشگاهیان و حوزویان باید با تمام توان به کمک این قشر آسیب‌پذیر بروند و مشکلات این خانواده‌ها را تا حد امکان رفع کنند.

آیت‌الله اشرفی شاهرودی نیز در این خصوص عنوان کرد: دانشگاه نقش مهمی در اداره کشور دارد و کشور ایران منابع زیادی دارد و صنعت ما باید به‌وسیله دانشجویان در خدمت مردم باشد، دانشگاه نباید در درس تئوری خلاصه شود بلکه باید در عمل به سمت تعالی و پیشرفت کشور باشد و  مدیریت دانشگاه باید برای این مهم برنامه‌ریزی کند.

استاد حوزه علمیه مشهد در ادامه سخنان خود اظهار  داشت: چرا نباید از علم روز جهت تولید بهره بگیریم. ما تا دلسوز واقعی نباشیم این مهم در زندگی مردم ایران تجلی پیدا نمی‌کند، نباید دین را ضد ترقی و مانع عقب‌افتادگی بدانیم این تفکر غربی است که به دنبال ضربه زدن به اسلام می‌باشد، من از مهمانان محترم تقاضا می‌کنم از کتاب نهج‌البلاغه غافل نشوند زیرا اساتید با انس گرفتن با این کتاب می‌توانند در تربیت دانشجویان خود نقش مهمی ایفا کنند.

امید است، با توجه به این که تعداد زیادی از دانشگاه های برتر کشور، حوزه و اساتید حوزه در مشهد در حال فعالیت هستند، روز به روز وحدت بین حوزه و دانشگاه بیشتر شود تا بتوانند در کنار هم به تربیت نسل‌های متخصص و متدین بپردازند.

لادن کاظمی، خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد

 

اخبار مرتبط