رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
  • کد خبر : ۴۸۸۹۱
  • چاپ خبر :   ۲۲ میلیارد تومان اعتبار برای هزینه اجرا
ساخت اتوبوس برقی مشهد برای نخستین بار درکشور

  ۲۲ میلیارد تومان اعتبار برای هزینه اجرا

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، خلیل الله کاظمی، معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهردار مشهد در حاشیه سیزدهمین همایش حمل ونقل و ترافیک در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: برای نخستین بار در کشور قرار است اتوبوس برقی ساخته شود و شهرداری مشهد شاسی اتوبوسی را برای این کار در اختیار گروه مپنا قرار می‌دهد.

هزینه اجرای این پروژه ۲۲میلیارد ریال است که شهرداری مشهد پرداخت می‌کند؛ همچنین بر اساس تفاهمی دیگر، ایستگاه شارژ خودرو‌های برقی در پایانه مسافربری امام رضا (ع) احداث می‌شود که شرکت مپنا مطالعات این کار را انجام می‌دهد.

شورای شهر مشهد بسترسازی مناسبی برای انجام اقدامات شهری داشته است که اختصاص بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای بخش عمران، حمل ونقل و ترافیک- منهای حوزه قطارشهری -گواه این موضوع است.

یکی از رویکرد‌های حوزه حمل ونقل شهرداری این بوده است که تا حد امکان و تا جایی که ضرورتی احساس نمی‌شود، از تعریض معابر و احداث پل و تقاطع در هسته مرکزی شهر و خیابان‌های اصلی خودداری شود.
۱۷ الی ۱۸ تقاطع در شهر همچون میدان احمدآباد یا سه راه خیام در برنامه کاری بود که با این رویکرد اقدامات به سمت رینگ صدمتری شهر رفت و اکنون شاهد احداث چندین دوربرگردان و زیرگذر در این رینگ هستیم. بر اساس این سیاست، سال آینده هم عملیات اجرایی ۵ تقاطع دیگر در رینگ صدمتری آغاز می‌شود.
برای باز کردن گره‌های ترافیکی شهر اصلاح هندسی معابر را در دستورکار قرار دادیم که خوشبختانه با اصلاح  ۴۲ نقطه از معابر شهری، گره‌های کور ترافیکی باز شد و البته اصلاح هندسی ۶۶ نقطه دیگر در دستورکار است که شاه بیت آن‌ها اصلاح هندسی پل پرتویی در آخر بولوار وکیل آباد است.
در حوزه بهسازی، ۲۵۰ هزار مترمربع پیاده رو و برنامه ریزی برای بهسازی ۴۰۰ هزار مترمربع پیاده رو برای سال آینده انجام شده همچنین در سال ۹۹ به افق ایجاد ۲۹۶ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری خواهیم رسید.
خوشبختانه خط یک و ۲ قطارشهری به صورت کامل به بهره برداری رسیده است و اکنون تمام هم و غم ما در خط ۳ است تا بتوانیم فاصله ۵.۲ کیلومتری میدان شهدا تا پایانه مسافربری را تا سال۱۴۰۰ به بهره برداری برسانیم.
به صورت آزمایشی در ۲۸ نقطه شهر طرح حق تقدم عابران پیاده حق تقدم در حال اجراست و ۳۵ نقطه دیگر در حال استانداردسازی برای این طرح است. همچنین برای اولین بار در کشور قرار است طرح الیزه با موضوع آن حق تقدم و اعمال قانون برای کسانی است که حق تقدم را رعایت نکنند، اجرایی خواهد شد.

اخبار مرتبط