رفتن به بالا
  • جمعه - ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
  • کد خبر : ۴۸۶۵۵
  • چاپ خبر : بانوی بهشتی
به مناسبت وفات حضرت معصومه سلام الله علیها

بانوی بهشتی

نام شریف آن بزرگوار فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت، معصومه است. پدر بزرگوارش امام هفتم شیعیان حضرت موسى بن جعفر و مادر مکرمه اش حضرت نجمه خاتون است. آن بانو مادر امام هشتم نیز هست .لذا حضرت معصومه (س) با حضرت رضا (ع) از یک مادر هستند.

دیرى نپایید که حضرت معصومه، در همان سنین کودکى مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامى خود در حبس هارون در شهر بغداد شد. لذا از آن پس، تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت. در سال ٢٠٠ هجرى قمرى در پى اصرار و تهدید مأمون عباسى سفر تبعید گونه حضرت رضا (ع) به مرو انجام شد و آن حضرت بدون این که کسى از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهى خراسان شدند.

یک سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه (س) به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع می‌شد. این جا بود که آن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب(س) پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیشان را به مردم مؤمن و مسلمان مى‌رساندند و مخالفت خود و اهل بیت (ع) را با حکومت حیله گر بنى عباس اظهار می‌کرد. بدین جهت تا کاروان حضرت به شهر ساوه رسید عده اى از مخالفان اهل بیت که از پشتیبانى مأموران حکومت برخوردار بودند، سر راه را گرفتند و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند، در نتیجه تقریباً همه مردان کاروان به شهادت رسیدند، حتى بنابر نقلى حضرت(س) معصومه را نیز مسموم کردند.

به هر حال، یا بر اثر اندوه و غم زیاد از این ماتم و یا بر اثر مسمومیت از زهر جفا، حضرت فاطمه معصومه (س) بیمار شدند و چون دیگر امکان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم را نمود. حضرت فاطمه معصومه علیها السلام که بیمار گشته بود فرمود: مرا به شهر قم ببرید; زیرا از پدرم شنیدم که می‌فرمود: شهر قم مرکز شیعیان ماست.

حدوداً در روز ٢٣ ربیع الاول سال ٢٠١ هجرى قمرى حضرت وارد شهر مقدس قم شدند. سپس در محلى که امروز «میدان میر» نامیده می‌شود شتر آن حضرت در جلو در منزل «موسى بن خزرج» زانو زد و افتخار میزبانى حضرت نصیب او شد. آن بزرگوار به مدت ١٧ روز در این شهر زندگى کرد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود و واپسین روزهای عمر پر برکت خویش را با خضوع و خشوع در برابر ذات پاک الهی به پایان رساند.

برکات حضرت معصومه در شهر قم و تاثیر این شهر بر کل ایران آنچنان مهم بوده و هست که سال ها دل و دیده میلیون ها زائر و مجاور و جهانگرد را به خود مشغول داشته است. این تاثیر نه تنها برای زائران مشتاقی که از راه های دور به عشق زیارت مرقد مطهر این دخت عصمت و یادگار امام موسی علیه السلام با ارادت خالصانه به این مکان مقدس می‌شتابند ملموس است بلکه حتی برای کسانی که با انگیزه های غیر مذهبی وارد این مکان شده اند و یا از این دیار عبور کرده اند، پرجاذبه و شگفت انگیز بوده است. در عظمت و شکوه ظاهری این بارگاه مقدس، حقیقت و معنویت خاصی نهفته است که ناخود آگاه هر بیننده ای را به سوی آن متوجه ساخته و دل و دیده اش را صید می‌کند.

هر سال با فرا رسیدن دهم ماه ربیع‌الثانی سالروز وفات جانسوز خواهر گرامی ولی نعمتمان حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، مراسم‌های سوگواری در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

ویژه‌ برنامه‌های مراسم شب و شام رحلت جانسوز حضرت فاطمه معصومه (س) از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در رواق امام خمینی (ره) برگزار می شود و حجت‌ الاسلام مرتضی دهشت سخنران مراسم شب وفات کریمه اهل بیت (س) است.

در روز وفات بانوی کرامت نیز ویژه‌ برنامه سخنرانی حجت الاسلام علی مهدوی‌نیا و مدیحه سرایی تدارک دیده شده است که ساعت ۹:۳۰ در رواق امام خمینی (ره) برگزار می‌شود. در این برنامه‌ها مداحان و ذاکران اهل ‌بیت عصمت و طهارت (ع) به عزاداری و مرثیه‌سرایی در وصف کریمه اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه(س) می پردازند.

در روز رحلت کریمه اهل بیت (ع) مراسم عزاداری ویژه بانوان قبل نماز ظهر و مغرب در رواق حضرت زهرا(س) برگزار می‌شود، در دیگر اماکن حرم مطهر رضوی نیز ویژه‌برنامه‌های عزاداری و سخنرانی در قالب حلقه‌های معرفت،‌ سخنرانی و پرسمان دینی تدارک دیده‌شده است.

لادن کاظمی، خبرنگر پایگاه خبری افق مشهد

اخبار مرتبط