شما اینجا هستید

یادداشت مدیرمسئول » همشهریان بی پناه امام رضا…!

کارتن خوابی اصطلاحی که وقتی گفته می‌شود، یاد افراد فقیری می‌افتیم که جایی برای زندگی ندارند و زیرانداز و رواندازشان در هر زمانی از گرمای شدید تابستان تا سرمای زمستان کارتن است و بیشترشان معتاد.

تفاوت بار مفهومي كارتن خواب‌ها با بي‌خانمان‌ها فراتر از آن چيزي است كه حتي بتوانيم تصورش را بكنيم. آن‌هايي كه به اشتباه كارتن خواب مي‌خوانيم بي‌خانمان‌هايي هستند كه خانه و سرپناهي براي ماندن ندارند. مجرم نيستند اما زمينه‌هاي جرم در ميان آن‌ها بسيار وجود دارد. آن‌ها فقط بي‌خانمان هستند و مشكلات اقتصادي، مشاغل فصلي، نبود كار در شهرستان، بي‌پولي، اعتياد و… باعث شده تا از بد روزگار همگي زير يك سقف كه گرمخانه مي‌نامندش جمع شوند و كارتن خواب نام بگيرند.

افرادی که هيچ اتفاقي در اطرافشان، برایشان اهميتي نداردو لحظات زندگي آن‌ها را به شمار نمي آورد. به طور معمول از سر فقر لباس‌های کهنه و پاره ایی دارند و بیشتر اوقات که آن‌ها را می بینیم، داخل سطل هاي زباله دنبال چیزی برای خوردن یا فروختن می‌گردند و ديده نشدن و فراموش شدن، بخشي از وجودش و باورش شده است.

عوامل زیادی در پیدایش بی خانمانی یا کارتن‌خوابی به عنوان  پدیده یا معضلی جهانی نقش دارند ولی فقر همیشه یک عامل تعیین کننده در آن است.

نخستین بار موضوع رسیدگی به متکدیان و بی‌خانمان‌ها در سال ۱۳۷۸ در شوراي عالي اداري کشور مصوب شد و طی آن  ۱۱ دستگاه اجرايي از جمله شهرداري، بهزيستي، کميته امدادامام خمینی (ره)، نيروي انتظامي،‌ وزارت بهداشت موظف به ساماندهی کارتن خواب‌ها شدند.

آمارهای رسمی و بررسی های میدانی نشان می‌دهد که ناامنی های اجتماعی و پیامدهای آن همچون سرقت، کارتن خوابی و … در بسیاری از موارد با متغیر اعتیاد رابطه مستقیم دارد.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر، حدود ۷۰ درصد کارتن‌خواب‌ها در کشور معتادند و بقیه هم ظاهری شبیه معتادان دارند؛ اما به واقع این‌ها کارگران فصلی، مهاجران، بیماران مزمن روانی، کودکان کار، زنان خیابانی و افراد فاقد جا و مکان اند.

طبق آمار های اعلام شده، ۱۳۵ هزار معتاد در سطح استان خراسان رضوی وجود دارد که تعداد معتادان کارتن‌ خواب در مشهد ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر هستند که البته این آمار از سال ۹۴ به روز نشده است!

فارغ از اینکه چرا در مشهد با همه ظرفیت‌های فرهنگی و مذهبی پدیده کارتن‌خوابی رواج دارد، با سرد شدن هوا باید فکری به حال کارتن خواب‌ها کرد. چرا که مشهد به شهر امام مهربانی ها معروف است و در شأن این شهر نیست که حتی یک نفر بی خانمان و کارتن خواب شب را بدون جا در آن سپری کند، پس با توجه به ظرفیت های فراوان شهر، مسئولین باید فکر اساسی برای حل مشکل کمبود گرم‌خانه ها و اسکان کارتن خواب ها کنند.

از سال ۱۳۸۳ شهرداری تهران شروع به تأسیس مراکزی به نام گرمخانه کرد که ابتدا به شکل اردوگاه‌های چادری بودند و بعد به ساختمان‌های مجهزتری تبدیل شدند. در مشهد هم، فعلا چند گرمخانه فعال وجود دارد که به همت شهرداری مشهد و همکاری تشکل‌های مردم نهاد چهار گرم‌خانه موقت به علاوه گرمخانه سرای سبز زندگی در مناطق مختلف این شهر ایجاد شده که ظرفیت پذیرش و اسکان موقت را داراست.

گرمخانه‌ها، ویژه افراد بی‌خانمان و در راه مانده هستند که می‌توان به‌طور خود معرف یا با معرفی واحدهای گشت شهرداری، به آن‌ها مراجعه کرد و از ساعت ۷ شب تا ۸ صبح در آن‌ها به سر برد. البته این زمان، در زمستان‌ها ممکن است یکی، دو ساعت افزایش داشته باشد. ظرفیت این گرمخانه ها روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر است.
شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده افراد کارتن خواب، از طریق تماس با مرکز ۱۳۷ شهرداری موضوع را اعلام کنند تا این افراد را به گرمخانه منتقل شوند.

وجیهه هوشیارفر، سردبیر پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد