شما اینجا هستید

سرمقاله » همشهریان بی پناه امام رضا…!
گروه : سرمقاله

کارتن خوابی اصطلاحی که وقتی گفته می‌شود، یاد افراد فقیری می‌افتیم که جایی برای زندگی ندارند و زیرانداز و رواندازشان در هر زمانی از گرمای شدید تابستان تا سرمای زمستان کارتن است و بیشترشان معتاد.

تفاوت بار مفهومی کارتن خواب‌ها با بی‌خانمان‌ها فراتر از آن چیزی است که حتی بتوانیم تصورش را بکنیم. آن‌هایی که به اشتباه کارتن خواب می‌خوانیم بی‌خانمان‌هایی هستند که خانه و سرپناهی برای ماندن ندارند. مجرم نیستند اما زمینه‌های جرم در میان آن‌ها بسیار وجود دارد. آن‌ها فقط بی‌خانمان هستند و مشکلات اقتصادی، مشاغل فصلی، نبود کار در شهرستان، بی‌پولی، اعتیاد و… باعث شده تا از بد روزگار همگی زیر یک سقف که گرمخانه می‌نامندش جمع شوند و کارتن خواب نام بگیرند.

افرادی که هیچ اتفاقی در اطرافشان، برایشان اهمیتی نداردو لحظات زندگی آن‌ها را به شمار نمی آورد. به طور معمول از سر فقر لباس‌های کهنه و پاره ایی دارند و بیشتر اوقات که آن‌ها را می بینیم، داخل سطل های زباله دنبال چیزی برای خوردن یا فروختن می‌گردند و دیده نشدن و فراموش شدن، بخشی از وجودش و باورش شده است.

عوامل زیادی در پیدایش بی خانمانی یا کارتن‌خوابی به عنوان  پدیده یا معضلی جهانی نقش دارند ولی فقر همیشه یک عامل تعیین کننده در آن است.

نخستین بار موضوع رسیدگی به متکدیان و بی‌خانمان‌ها در سال ۱۳۷۸ در شورای عالی اداری کشور مصوب شد و طی آن  ۱۱ دستگاه اجرایی از جمله شهرداری، بهزیستی، کمیته امدادامام خمینی (ره)، نیروی انتظامی،‌ وزارت بهداشت موظف به ساماندهی کارتن خواب‌ها شدند.

آمارهای رسمی و بررسی های میدانی نشان می‌دهد که ناامنی های اجتماعی و پیامدهای آن همچون سرقت، کارتن خوابی و … در بسیاری از موارد با متغیر اعتیاد رابطه مستقیم دارد.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر، حدود ۷۰ درصد کارتن‌خواب‌ها در کشور معتادند و بقیه هم ظاهری شبیه معتادان دارند؛ اما به واقع این‌ها کارگران فصلی، مهاجران، بیماران مزمن روانی، کودکان کار، زنان خیابانی و افراد فاقد جا و مکان اند.

طبق آمار های اعلام شده، ۱۳۵ هزار معتاد در سطح استان خراسان رضوی وجود دارد که تعداد معتادان کارتن‌ خواب در مشهد ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر هستند که البته این آمار از سال ۹۴ به روز نشده است!

فارغ از اینکه چرا در مشهد با همه ظرفیت‌های فرهنگی و مذهبی پدیده کارتن‌خوابی رواج دارد، با سرد شدن هوا باید فکری به حال کارتن خواب‌ها کرد. چرا که مشهد به شهر امام مهربانی ها معروف است و در شأن این شهر نیست که حتی یک نفر بی خانمان و کارتن خواب شب را بدون جا در آن سپری کند، پس با توجه به ظرفیت های فراوان شهر، مسئولین باید فکر اساسی برای حل مشکل کمبود گرم‌خانه ها و اسکان کارتن خواب ها کنند.

از سال ۱۳۸۳ شهرداری تهران شروع به تأسیس مراکزی به نام گرمخانه کرد که ابتدا به شکل اردوگاه‌های چادری بودند و بعد به ساختمان‌های مجهزتری تبدیل شدند. در مشهد هم، فعلا چند گرمخانه فعال وجود دارد که به همت شهرداری مشهد و همکاری تشکل‌های مردم نهاد چهار گرم‌خانه موقت به علاوه گرمخانه سرای سبز زندگی در مناطق مختلف این شهر ایجاد شده که ظرفیت پذیرش و اسکان موقت را داراست.

گرمخانه‌ها، ویژه افراد بی‌خانمان و در راه مانده هستند که می‌توان به‌طور خود معرف یا با معرفی واحدهای گشت شهرداری، به آن‌ها مراجعه کرد و از ساعت ۷ شب تا ۸ صبح در آن‌ها به سر برد. البته این زمان، در زمستان‌ها ممکن است یکی، دو ساعت افزایش داشته باشد. ظرفیت این گرمخانه ها روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر است.
شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده افراد کارتن خواب، از طریق تماس با مرکز ۱۳۷ شهرداری موضوع را اعلام کنند تا این افراد را به گرمخانه منتقل شوند.

وجیهه هوشیارفر، سردبیر پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد