رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
  • کد خبر : ۴۸۲۳۸
  • چاپ خبر : تنهایی هایی که با حیوانات پر می‌شود
نگهداری از حیوانات خانگی، ظهور یک مد اجتماعی

تنهایی هایی که با حیوانات پر می‌شود

ممکن است شما یکی از دوستداران حیوانات خانگی باشید و حتی از یک یا چند حیوان در خانه خود نگهداری کنید. برعکس ممکن است به نگهداری از حیوانات خانگی بی‌علاقه باشید اما در میان اطرافیانتان کسانی را بشناسید که به نگهداری از آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. در هرصورت احتمالا این سوال در ذهن شما شکل گرفته که چرا انسان‌ها به نگهداری از حیوانات خانگی علاقه دارند؟

نگهداری از حیوانات خانگی به عنوان یکی از نتایج سبک زندگی مدرن به ویژه در جوامع غربی امری شایع است. این اقدام که در جامعه ایران نیز در سال‌های اخیر مشاهده می‌شود به اعتقاد بسیاری از کارشناسان روانشناسی به سبب خلاء عاطفی، آسیب های روحی (افسردگی، یاس و ناامیدی، عدم توانمندی برای برقراری ارتباطات اجتماعی)؛ دلسوزی، تظاهر و خودنمایی، روزمرگی، تقلید از فرهنگ غرب، طردشدگی، استغناء و بی‌نیازی است.

گسترش کلینیک حیوانات خانگی در مشهد، ایجاد فروشگاه‌ های لوازم این حیوانات نشانه‌ هایی از پاسخ به نیاز افرادی است که از حیوانات خانگی نگه داری می‌کنند. کلینیک‌ هایی که تمام خدمات مورد نیاز حیوانات خانگی مانند، پت شاپ، مهد پت، بخش اصلاح و شست و شو (گرومینگ)، کوتاه کردن و آرایش نژاد‌های سگ و گربه، دندانپزشکی، بخش‌های سونوگرافی، رادیولوژی، داخلی و جراحی فوق پیشرفته برای رفاه بیشتر این حیوانات، ارائه می‌کنند.

این گسترش نگهداری حیوانات خانگی درحالی است که در قوانین حقوقی کشورمان، نگهداری سگ در خانه و محیط‌های مسکونی به سبب سرو صدا و مزاحمتی که برای همسایگان دارد، می‌تواند مصداق سلب آسایش عمومی ‌محسوب ‌شود و قابل پیگرد قضایی است. همچنین بر اساس طرح «گرداندن حیوانات خطرناک یا حیواناتی که برای سلامت عمومی مضر بوده، یا نجس‌العین می‌باشند، از قبیل سگ در اماکن و معابر عمومی و وسائط نقلیه ممنوع است و مرتکب علاوه بر جزای نقدی از یک میلیون ریال تا پنج میلیون ریال به ضبط حیوان مذکور محکوم می‌شود.»

ظهور یک مد اجتماعی

محمد رضا حلاج (کارشناس ارشد روانشناس بالینی، پژوهشگر و مشاور بالینی) می‌گوید: نگهداری از حیوانات خانگی در جامعه ما تبدیل به یک مد شده است و از آنجایی که جامعه ما، مدگرا است و بیشتر به مظاهر جدید برای جلب توجه تمایل دارد به سمت نگهداری از حیوانات خانگی رو آورده است.

او معتقد است نگهداری از حیوانات خانگی دو بحث و جنبه دارد: جنبه اول مثبت است. انسان نیاز به احساس دوست داشته شدن دارد و معمولا حیوانات در برابر محبت انسان، محبت بدون قید و شرطی دارند در حالیکه درباره انسان ها، این قضیه صدق نمی‌کند و روابط بین انسان‌ها بیشتر با بده و بستان همراه است؛ بنابراین از دید مثبت می‌توان گفت، نگهداری از حیوانات خانگی حس دوست داشته شدن انسان را ارضا می‌کند.

این روانشناس بالینی، همچنین درباره نگهداری از حیوانات توسط کودکان می‌گوید: این نظریه که کودکان با نگهداری از حیوانات مسئولیت پذیر می‌شوند رد شده است، زیرا نگهداری از حیوانات خانگی بیشتر آسیب روحی برای کودک دارد، چون معمولا ممکن است حیوان بمیرد یا اینکه امکان نگه داری از حیوان در خانه وجود ندارد و باید از کودک جدا شود که در این حالت نیز به کودک آسیب روحی وارد می‌شود.

حلاج ادامه می‌دهد: ظهور پدیده تک فرزندی باعث شده خانواده‌ها به نگهداری از حیوان خانگی برای جبران خلا تنهایی کودک رو می‌آورد.

به نظر می‌ رسد، ظهور و بروز پدیده داشتن حیوان خانگی و چنین ظرافت‌ هایی در زندگی اجتماعی را می‌ توانیم نشانه‌ ای از عاطفی‌ تر شدن فضا‌های زندگی مان در جامعه امروزی بدانیم، که به شکل گیری سبک‌ های زندگی تازه‌ ای منجر شده است که از الگو‌های رفتاری متفاوتی پیروی می‌کند، و تحت تاثیر ارزش‌ها و هنجار‌های عام اجتماعی که از دیرباز برایمان باقی مانده اند، نیست.

لادن کاظمی، خبرنگار پیگاه خبری افق مشهد

 

اخبار مرتبط