رفتن به بالا
  • شنبه - ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
  • کد خبر : ۴۸۰۲۷
  • چاپ خبر : رسول اکرم، پیام آور مهربانی
به مناسبت فرا رسیدن رحلت حضرت محمد(ص)

رسول اکرم، پیام آور مهربانی

۲۸ صفر سال ۱۱ هجری آخرین رسول خدا، حضرت محمد (ص) در سن ۶۳ سالگی در شهر مدینه وفات یافتند و در همان شهر به خاک سپرده شدند.

بنا بر روایات متواتر حدود ۴ دهه بعد از وفات پیامبر در ۲۸ صفر سال ۵۰ هجری نواده گرامی ایشان، امام حسن مجتبی (ع) نیز توسط مزدوران معاویه به شهادت رسیدند. فقدان رسول گرامی اسلام، و نیز نواده گرامی ایشان اندوهی بزرگ و حادثه ‌ای سخت برای جامعه اسلامی بود.

قرآن کریم در آیات خود، رسول خدا (ص) را سراج منیر (چراغ  فروزان) در مسیر رستگاری خواند و او را رحمتی برای جهانیان، و الگو و اسوه چگونه زیستن معرفی کرد.

همچنین یادآور شد که آخرین فرستاده الهی اگرچه متصل به نیروی وحی الهی است، انسانی است که در نیاز به خوراک و پوشاک، ازدواج، بیماری و پیری مانند دیگر افراد بشر است و  اینک نیز زمان آن رسیده که چون سایر انسان ها دعوت حق را لبیک گوید.

حضرت محمد(ص) قبل از رسالت نیز یکتا پرست بودند و معمولا غار حرا در مکه را برای عبادت و مناجات با خدا انتخاب می ‌نمودند. گفته ‌اند نخستین نشانه ‌های بعثت پیامبر(ص) به هنگام ۴۰ سالگی او، رویاهای صادقه بوده است، اما آنچه در سیره به عنوان آغاز بعثت شهرت یافته، شبی در ماه رجب است که فرشته وحی در غار حرا بر پیامبر(ص) ظاهر شد و بر او نخستین آیات سوره علق را برخواند. بنابر روایات، پیامبر(ص) به شتاب به خانه بازگشت و خواست که او را هر چه زودتر بپوشانند. گویا برای مدتی در نزول وحی وقفه‌ ای ایجاد شد و همین امر پیامبر‌(ص ) را غمناک ساخته بود، ولی اندکی بعد فرشته وحی باز آمد و آن حضرت را مامور هدایت قوم خود و اصلاح جامعه از فسادهای دینی و اخلاقی و پاک گردانیدن خانه خدا از بتان، و دل های آدمیان از خدایان دروغین کرد.

اقدامات حضرت محمد (ص) در ۲۳ سال پیامبری خویش، به عنوان پر اهمیت ‌ترین موفقیت ‌های تاریخ بشری، به ‌شمار می ‌آید.

ایشان جامعه جدیدی را شکل داد، عربستان را در یک ساختار سیاسی اجتماعی مبتنی بر قرآن متحد کرد و امپراتوری از ایمان در قلب و ذهن معتقدان خود ایجاد کرد. این پیروان، پیام او را به دورترین نقاط دنیا منتقل کردند. بنابراین می ‌توان ادعا کرد که تاثیر حضرت محمد (ص) در تاریخ به اندازه هر چیزی که در صفحات تاریخ انسانی ثبت شده است، عمیق و موثر بود.

همه ساله به واسطه نزدیک بودن وفات امام رضا(ع) به رحلت رسول خدا و دهه اخر صفر، خیل عظیمی از هموطنانمان برای زیارت امام مهربانی ها راهی مشهد مقدس می شوند از این رو شهرداری مشهد و استان قدس رضوی تمحیداتی را برای راحتی بیشتر زائرین علی بن موسی الرضا می اندیشند که شامل، برپایی ایستگاه های استقبال از زائر در ورودی های شهر و سطح شهر، برپایی مراکز اسکان زائرین، ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در محورهای منتهی به حرم مطهر در تعطیلات پایان ماه صفر، خدمات رسانی تاکسی های صلواتی برای خدمت به زائرین، ایجاد حسینیه کودک در ایستگاه ها و مراکز اسکان و ارائه برنامه های فرهنگی و آموزشی برای این آینده‌ سازان میهن، فعالیت ۳ هزار مبلغ در قرارگاه فرهنگی زائرین پیاده و غیره می شود.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در تشریح برنامه ‌‏های سخنرانی و عزاداری حرم مطهر رضوی در ایام رحلت جانگداز پیامبر اعظم(ص) و شهادت امام حسن(ع) اظهار داشت: برنامه ‌های شب ۲۸ صفر در ۲ بخش تدارک دیده شده است، نخستین مرحله این برنامه شنبه ۴ آبان‎ ماه از ساعت ۱۷:۳۰ با قرائت زیارت امین‌الله و مداحی توسط احمد واعظی، ابراهیم قانع و مهدی رسولی آغاز می‌‏ شود و در ادامه حجت ‌الاسلام و‌المسلمین رفیعی به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.

حجت ‌الاسلام والمسلمین حسین شریعتی ‌نژاد با اشاره به اینکه برنامه عزاداری با محوریت رواق امام خمینی(ره) برگزار می ‏‌شود، افزود: بخش دوم برنامه با حضور مرثیه ‌سرایان آذری از ساعت ۲۰:۳۰ با سخنرانی حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مهدوی ‌اصفهانی و مرثیه ‌سراییِ مداحان آذری برگزار می ‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در شب رحلت رسول الله(ص) و شهادت امام حسن(ع) زائران زیادی در حرم مشرف هستند لذا در شبستان ‎های مسجد گوهرشاد، خیمه امت، رواق دارالهدایه، دارالحجه، حضرت زهرا(س) و دیگر اماکن متبرکه برنامه عزاداری و سخنرانی دایر است.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی درباره برنامه ‌‏های روز ۲۸ صفر اظهار کرد: ویژه برنامه روز رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن(ع) نیز از ساعت ۹ صبح در رواق امام خمینی(ره) آغاز خواهد شد، در این برنامه آیت‌الله سید احمد علم ‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی به ایراد سخنرانی و در ادامه مداحان و ذاکران خاندان عصمت و طهارت به روضه ‌خوانی می ‌پردازند.

وی خاطرنشان کرد: در سالروز رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن(ع) افزون بر برنامه رواق امام خمینی(ره) برنامه اجتماع عظیم عزاداران در روز‌ ۲۸ صفر با عنوان «به شوق مدینه» با حضور هیئت‎ های مذهبی و عموم زائران بعد از نماز ظهر و عصر در صحن جامع رضوی برگزار می ‌شود.

لادن کاظمی، خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد

اخبار مرتبط