شما اینجا هستید

اجتماعی » کاهش آستانه تحمل شهروندان بخاطر مشکلات اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد به نقل از قدس، بنا برآمارپزشکی قانونی، در پنج ماهه نخست امسال ۲۷۵ هزار و ۶۱۷ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند، این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار مراجعین نزاع ۲۶۷ هزار و ۷۶۴ نفر بود، ۲.۹ درصد بیشتر شده است.

بیشترین پرونده نزاع مربوط به استان تهران و خراسان رضوی

همچنین در این مدت استان های تهران با ۴۶ هزار و۲۱۰، خراسان رضوی با ۲۳ هزار و ۴۷۰ و اصفهان با ۲۰ هزار و ۴۸۳ بیشترین پرونده را بخود اختصاص داده اند. مطابق آمارهای موجود در این پنج ماه بیشترین آمار مراجعین نزاع با ۶۱ هزار و ۷۴۲ نفر در تیر ماه و کمترین آن با ۴۴ هزار و ۸۵۸ نفر مربوط به فروردین ماه است.

درهمین خصوص، رئیس پلیس پیشگیری خراسان رضوی گفت: جرمی که اتفاق می‌افتد، هزینه بسیار زیادی را به جامعه تحمیل می‌ کند و بار مالی برای حاکمیت و جامعه خواهد داشت. جرم امر مطلقی نیست که بتوان تمام آن را به گونه‌ای مدیریت کرد که صددرصد پیشگیری شود.

سرهنگ محمد بوستانی عنوان کرد: با توجه به حدیثی که داریم “اگر فقر و گرسنگی از دری بیاید، ایمان هم از آن در می‌رود” اقتصاد، فقر و گرسنگی، یکی از  مولفه‌ های تاثیرگذار ارتکاب جرم است.

این مقام انتظامی با بیان اینکه «در وقوع جرایم، مسائل فرهنگی، تعارضات قومی قبیله‌ای در حاشیه شهرها و سطح سواد پایین و  بحث بیکاری و… مؤثر است»، افزود: ضریب بیکاری بالا را در پیشگیری رصد می‌کنیم. با گشت‌ های پلیس تخصصی، اقدامات‌ طرح‌ های امنیت مردمی و کشف جرایم، اقدامات گسترده‌ای را انجام داده‌ایم و حتی در حوزه اجتماعی، مشاوران و مددکارانی داریم.

افزایش نزاع و درگیری

گذشته از افزایش جرم وجنایت هایی که ناشی از مشکلات اقتصادی، مواد مخدر و حتی فشارهای وارده از سوی نهادهای دولتی است؛ باید تاکید کرد که تلنبار شدن همه این فشارها بر اقشار مختلف باعث می شود تا درنهایت سرریز شده و با جرقه ای منفجر شده و درگیری و نزاعی را رقم بزند که در برخی موارد باعث حوادثی غیر قابل جبران می شود.

روند افزایش پرونده های نزاع در تهران، مشهد و اصفهان نشان می دهد که آستانه تحمل شهروندان این سه کلانشهر به حدی پایین آمده که با کمترین تلنگری وارد یک نزاع یا درگیری شهری می شوند و پرونده ای به پرونده های پرشمار دستگاه قضایی می افزایند.

گزارش روزانه ۲۰۰فقره نزاع

رئیس پلیس پیشگیری خراسان رضوی با بیان این مطلب گفت: گزارش روزانه ۲۰۰ فقره نزاع به پلیس بیانگر کاهش آستانه تحمل در بین برخی شهروندان و به ویژه جوانان و نوجوانان است که گاهی در پی موضوعاتی بسیار کم اهمیت و جزئی رخ می دهد.

افزایش ۵۳ درصدی نزاع

سرهنگ محمد بوستانی با اشاره به آمار نگران کننده از روند افزایشی پرونده های نزاع در خراسان رضوی افزود: فقط در مرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نزاع های دسته جمعی با افزایش ۵۳ درصدی روبه رو بود که این روند برای مدیران اجتماعی، فرهنگی وحتی پلیس و دستگاه قضایی بسیار نگران کننده است و اگر چاره ای برای بالا بردن آستانه تحمل و صبر برخی شهروندان اندیشیده نشود آمار جرم و جنایت نیز روندی صعودی به خود می گیرد.

این مقام انتظامی که سابقه فرماندهی انتظامی مشهد را هم دارد و به پرونده های قضایی و انتظامی اشراف دارد با ابراز تاسف از شیوع مصادیق خشونت در جامعه تصریح کرد: افزایش نزاع های دسته جمعی یا فردی ریشه در عوامل متعددی دارد که باید مورد تجزیه و تحلیل های کارشناسان امر قرار گیرد و آن ها باید مدیران و مسئولان را در برنامه ریزی برای کاهش جرم و خشونت در جامعه یاری دهند چرا که مطالعه و ارائه راهکارهای متناسب با هر جرم یا بزه اجتماعی می تواند از بروز بسیاری از آسیب های خانوادگی مانند طلاق، قتل، ضرب و جرح عمدی و … پیشگیری کند که سطح گسترده آن نیز جامعه ای ایمن و به دور از خشونت و نزاع را در پی خواهد داشت.

سرهنگ بوستانی همچنین به تشکیل پرونده های جنایی با انگیزه هایی مانند قتل بر سر محل پارک خودرو، بوق زدن ممتد، رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی، توهین و فحاشی یا نگاه های معنی دار در استان خراسان رضوی، تصریح کرد: همه این موارد که با یک عذرخواهی ساده یا کم توجهی به اصل حادثه، قابل گذشت است، در بسیاری از موارد به جنایت های هولناک می انجامد که نتیجه آن متلاشی شدن چند خانواده به خاطر مرگ فرد یا قصاص قانونی و شرعی فردی دیگر است.

عوامل موثر بر افزایش درگیری

رئیس پلیس پیشگیری استان خراسان رضوی با تاکید بر کاهش آستانه تحمل برخی شهروندان که موجب بروز گرفتاری های قضایی و انتظامی می شود، خاطرنشان کرد: اگرچه پلیس روند افزایش پرونده های نزاع را مورد کنکاش های دقیق آماری قرار می دهد اما نقش موثر و اصلی را در این باره گروه ها وانجمن های مردم نهاد و همچنین استادان دانشگاه و حوزه بر دوش دارند و باید برای ایجاد جامعه ای سلامت محور به این فاجعه ای که صدای آژیر آن مدت هاست گوش ها را می خراشد، توجه جدی داشته باشند!

سرهنگ محمد بوستانی در ادامه این گفت و گو تصریح کرد: افزایش دمای هوا، اعتیاد، بیکاری، مشکلات اقتصادی و معیشتی، آلودگی هوا و … از جمله مهم ترین علل بروز اختلالات روحی و روانی در جامعه است که نقش مهمی در وقوع نزاع های فردی و دسته جمعی دارد بنابراین مدیران و مسئولان باید برای از بین بردن دلایل کاهش آستانه تحمل مردم تلاش کنند.

وی کلیپ های ترویج خشونت در شبکه های اجتماعی و حتی برخی فیلم و سریال های ایرانی، مصرف مشروبات الکلی، در دسترس قرار گرفتن قرص های روان گردان و توجه کمرنگ به معنویات را از دیگر علل افزایش خشونت در جامعه ذکر کرد و افزود: بررسی ها نشان می دهد این گونه عوامل نیز در وقوع نزاع ها در جامعه نقش به سزایی دارند که باید مسئولان برای هر یک از این علل، برنامه ای ویژه را در دستور کار قرار دهند.

۵ میلیون پرونده نزاع در قوه قضائیه

این درحالی است که یک جامعه‌ شناس با اشاره به وجود ۵ میلیون پرونده نزاع در قوه قضائیه گفت: افزایش مجازات راه‌ حل مناسبی برای کاهش نزاع و درگیری در جامعه است.

علیرضا شریفی‌ یزدی با بیان اینکه با هر اتفاقی افراد به‌ سرعت نزاع را به‌ جای روش‌ های دیگر برای حل مشکل خودشان انتخاب می‌ کنند اظهار کرد: درحال حاضر ۵ میلیون از ۱۵ میلیون پرونده موجود در دستگاه قضائی مربوط به موضوع نزاع و درگیری است؛ یک سوم از پرونده‌های موجود در قوه قضائیه مربوط به نزاع است لذا فرهنگ‌ سازی در این مورد بین مردم امری ضروری به نظر می‌ رسد و از طرفی به دلایل مختلف آستانه تحمل مردم پایین آمده و هموطنان با کوچک‌ ترین موضوع با یکدیگر درگیر می‌ شوند.

وی با بیان اینکه اکثر مردم به زور می‌ خواهند حق خود را از افراد بگیرند، گفت: اگر قوانین به‌ طور دقیق اجرا شود بسیاری از مشکلات بوجود نمی‌ آید لذا بخشی از عوامل ایجاد نزاع و درگیری به‌ دلیل اجرایی نشدن به‌ موقع قوانین است.

نقش کلانتری های در کاهش نزاع

این جامعه‌ شناس افزود: اگر هزینه نزاع و درگیری را بالا ببریم در این صورت مردم به‌ راحتی با یکدیگر درگیر نمی‌ شوند؛ بنابراین یکی از نکاتی که در کاهش نزاع در جامعه مفید واقع می‌ شود بالا بردن مجازات برای افراد خاطی در این زمینه است. از طرفی خشونت کلامی در جامعه گسترش پیدا کرده و متأسفانه به‌ دلیل پایین بودن سواد اجتماعی پرخاشگری در جامعه به یک امر عادی تبدیل شده است؛ درحال حاضر ۲۰ میلیون دانشجو در جامعه داریم اما این آمار بیانگر فرهنگ بالا و داشتن سواد اجتماعی مطلوب در جامعه نیست.

شریفی‌ یزدی اظهار کرد: گفتگو بهترین روش برای حل مشکلات در جامعه است اما برخی افراد سواد گفتگو کردن را یاد نگرفته‌ اند و با هر اتفاق کوچکی با افراد درگیر می‌ شوند؛ از طرفی در کلانتری‌ ها بخشی به‌ عنوان مددکاری مشاوره راه‌ اندازی شده و اولویت این بخش سازش بین طرفین است اما به نظر اکثر کارشناسان فعالیت این بخش تأثیر چندانی در کاهش آمار نزاع و درگیری نداشته است، لذا یکی از نکات مهم در کاهش نزاع افزایش مجازات محسوب می‌ شود که تا حدودی می‌ تواند بازدارنده نیز باشد.

وی تصریح کرد: شرایط نامناسب اقتصادی برخی از مردم و خودخواهی برخی دیگر به‌ دلیل وضعیت مالی مناسب سبب بروز مشکلاتی مانند نزاع می‌ شود؛ از طرفی بالا رفتن سواد اجتماعی و عاطفی یکی دیگر از دلایل کاهش نزاع در جامعه است و از طرفی بحث مدیریت خشم نیز جزء نکات حائز اهمیت است که باید در مراکز آموزشی ما به افراد آموزش داده شود؛ درحال حاضر آمار خشونت معلم‌ ها نسبت به دانش‌ آموزان نیز در حال رشد است که این رفتارها بر روی دانش‌ آموزان تأثیر گذاشته و آن‌ ها را به افرادی خشن تبدیل می‌ کند لذا معلم‌ ها نیز باید نحوه برخورد با دانش‌ آموزان را یاد بگیرند.

این جامعه شناس در پایان گفت: مهمترین مسئله در تمام موضوعات فرهنگ‌ سازی است لذا ما باید فرهنگ گفتگو را بین مردم ترویج دهیم تا از آمار نزاع کاسته شود.

پای اقتصاد درمیان است

در همین حال یک استاد جامعه‌ شناسی اظهار داشت: با افزایش فشار زندگی، گرانی و تورم، پرخاشگری، خشونت، دعوا و نزاع و در نتیجه انواع جرائم افزایش پیدا کرده است. به گفته وی با توجه به اینکه همه‌ چیز به اقتصاد برمی‌ گردد، محدودیت‌ ها و محرومیت‌ ها برخوردهای خیابانی و خشونت را در جامعه افزایش داده است.

وی بیان کرد: البته این امر از قبل پیش‌ بینی شده بود که نبود شرایط مساعد برای زندگی، تأمین معاش، آرامش و آسودگی خیال همه زمینه‌ های بروز درگیری را به وجود می‌ آورند.

امان‌ا… قرایی‌ مقدم در خصوص اینکه چگونه فساد اقتصادی به افزایش میزان نزاع و درگیری دامن زده است، گفت: در جامعه‌ شناسی بحثی به‌ نام «تئوری چرخش در خشونت» وجود دارد؛ به این صورت که خشونت از خشونت زاده می‌ شود، این امر از نمایش خشونت در یک فیلم گرفته تا انتشار اخباری دیگر در زمینه حقوق‌ های نجومی و رشوه فضا را برای ارتکاب جرائم، نزاع و درگیری مستعد ساخته است.

نزاع های آنی

همچنین یک آسیب‌ شناس اجتماعی در این‌ باره می گوید: «نزاع‌ ها دو دسته است؛ نزاع‌ هایی که بر اثر اختلافات ریشه‌ دار اتفاق می‌ افتد یا نزاع‌ هایی که اختلافات آنی منجر به وقوع آن می‌ شود. مواردی چون کمبود جا برای پارک اتومبیل، رعایت‌ نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی، ساخت‌ و سازها و مزاحمت‌ های ناشی از آن، نبود فرهنگ آپارتمان‌ نشینی، افزایش قیمت خدماتی چون کرایه تاکسی، افزایش قیمت کالاهایی که در سبد خانوار حیاتی هستند و نبود نظارت بر همه این موارد بیشترین دلایل نزاع‌ های آنی هستند. »

به گفته دکتر سعید خراط‌ ها، نزاع‌ های آنی بیشتر در شهرها اتفاق می‌افتد تا در روستا ها و به همان نسبت سهم کلانشهرها از نزاع بیشتر از شهرهای کوچک است. دلیل آن نیز ناتوانی زبان گفتار در حل اختلافات آنی است. این روزها زبان قابلیت میانجی‌ گری خود را از دست داده است؛ زیرا در شهرها افراد از خرده‌ فرهنگ‌ های متفاوت در کنار یکدیگر زندگی می‌ کنند و زبان مشترکی که در آن همه واژگان و عبارات هم‌ معنا باشد، ندارند.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از نزاع‌ های خیابانی ریشه در مسائل اقتصادی دارد، می‌ گوید: مشکلات مالی خود را در قامت فشارهای روحی و روانی نشان می‌ دهد و آستانه تحمل فرد را تا آنجا پایین می‌ آورد که با اولین درگیری، نزاع رخ می‌ دهد و حتی برخی از آن ها منجر به قتل می‌ شود. حتی اگر با قتل نیز پایان نیابد، آمار ضرب و جرح در جامعه را افزایش می‌ دهد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد