شما اینجا هستید

یادداشت » چالش های دوران سالمندی
گروه : یادداشت

سالمندی دوره ای از زندگی است که از ۶۰ یا ۶۵ سالگی شروع می شود. در تعریف سالمندی نمی توان زمان خاصی را مشخص کرد، بلکه سالمندی را می توانیم با ویژگی های خاصی که فرد در زمانی از زندگی خود پیدا می کند بشناسیم. سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.

از نظر اجتماعی سالمندان با تحولات زیادی در زندگی روبه رو می شوند. برخی از این رویدادها عبارت است از: بازنشستگی، یائسگی، سپرده شدن به خانه سالمندان به وسیله فرزندان، فوت همسر و… به هر حال مهم ترین مشکلات سالمندان که به نوعی برای اطرافیان هم مشکلاتی ایجاد می کند به خطر افتادن سلامتی و استقلال آن ها و احساس تنهایی و گاهی هم حس بی ارزشی در روابط با دیگران است.

سن امید به زندگی در ایران

در حال حاضر، سن امید به زندگی در ایران به ۷۴ سال رسیده یعنی ایرانیان نسبت به ۴۰ سال پیش ۲۰ سال بیشتر عمر می کنند و این یعنی عده بیشتری به دوره پیری می رسند و فشارها و مشکلات سالمندی برای افراد بیشتری رخ می نماید. همین آمارها هم می گویند، سن امید به زندگی «سالم» در میان ایرانیان ۱۰ سال کمتر از سن امید به زندگی و حدود ۶۴ سال است، یعنی ایرانیان ۱۰ سال آخر عمر خود را با ناتوانی، معلولیت و بیماری زندگی می کنند.

همین امروز اگر در خیابان با مردان و زنان مسن مواجه شویم، می بینیم که بسیاری از آنان از دردهای مختلف می نالند و در رنجند، اغلب سالمندان امروز توان بالا رفتن از پله را ندارند، چشم اغلب آنان ضعیف شده است و ده ها درد نگفته و پیدا و پنهان جسمی دارند که باید در کنار آن، دردهای روانی، افسردگی، اضطراب، تنهایی و غم های فراوان را ردیف کرد، درد دوری از عزیزان، درد از دست دادن عزیزان، درد جدایی، درد تنهایی…

سالمندان، قبل از هر چیز به علت ابتلا به انواع بیماری های جسمی و روانی نیازمند پزشک و درمان هستند

بیماری های عضلانی، اسکلتی، چشمی، دندانی، گوارشی، قلبی، دیابت، مغز و اعصاب، ناراحتی ها و اختلالات روانی و پرخاشگری سالمندان نیازمند درمان است. چه کسی خرج درمان این همه سالمند را خواهد داد؟ آیا بیمه ها برای پرداخت این هزینه های سرسام آور آمادگی دارند و اصلا چند درصد سالمندان بیمه دارند؟

بیمه بازنشستگی

سالمندان خوش شانسی که در دوره جوانی به موقع سر کار رفته باشند و حق بیمه پرداخت کرده باشند، می توانند از مزایایی بیمه در سال های بازنشستگی برخوردار باشند، اما نه مستمری بازنشستگی کفاف هزینه های بالای دوره سالمندی را می دهد و نه بیمه های درمان هزینه های درمانی آنان را پوشش کافی می دهند.

بماند آنان که شغلی مناسب و بیمه ای به درد بخور نداشته اند که سالمندی اول مصیبت است. مشکل مهمی که سالمندان امروز از آن می نالند، پایین بودن مستمری دوران بازنشستگی است که کفاف زندگیشان را نمی دهد و آنان را در کنار فرزندان و نوه ها شرمسار و خجل می کند اما مشکلات سالمندان در آینده به درمان بیماری، مستمری بازنشستگی و نگهداری و مراقبت محدود نمی شود.

نگهداری و مراقبت از سالمندان

نگهداری و مراقبت از سالمندان نیز خود موضوعی مفصل است که به هیچ وجه توان و آمادگی آن در جامعه فراهم نیست. البته هنوز از سنت های زیبای قدیم فاصله نگرفته ایم. هنوز سالمند در ایران حرمت دارد، آمارها نشان می دهد کمتر از نیم درصد سالمندان اکنون خارج از خانواده و در خانه های سالمندان زندگی می کنند اما در آینده نه چندان دور یعنی ۳۰ سال آینده معلوم نیست، سالمندان حرمت امروز را داشته باشند.

بین ۹.۵ تا ۱۰ درصد از مردم کشورمان را سالمندان تشکیل می‌دهند. همچنین آمار سالمندی در خراسان رضوی ۹٫۵ درصد است و درباره تفکیک جنسیت سالمندان اطلاعات دقیق و جزئی وجود ندارد، اما به علت اینکه امید به زندگی زنان بیشتر است، احتمالاً خانم ‌ها بیشتر از مردان هستند. از میان ۶۰۰هزار نفر سالمند خراسان رضوی، ۳۸ هزار و ۷۷۴ خانوار در شهر و  ۶۰ هزار و ۷۲۸ خانوار در روستاها ساکن هستند و از خدمات کمیته امداد استفاده می کنند. از جمله خدمات ارائه شده این نهاد به سالمندان اهدای سبد غذایی، ارائه خدمات بهداشتی رایگان، تأمین هزینه های درمانی و پرداخت هزینه نگهداری به صورت ماهانه است.

مراکز توانبخشی سالمندان

به گفته معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی، تنها کمتر از سه دهم درصد سالمندان استان در مراکز توانبخشی شبانه ‌روزی حضور دارند که تعداد آن ها به ۲ هزار نفر هم نمی‌ رسد در حالی که ۱۰۰۰ نفر آن ها مجهول ‌الهویه هستند و دولت و بهزیستی تنها به وظیفه‌ ی قانونی خود در مراقبت و نگهداری از این گروه عمل می ‌کنند. بر اساس آمار، تعداد سالمندان خراسان رضوی حدود ۶۰۰ هزار نفر است و از این جمعیت بزرگ فقط ۱۰۰۰ نفر تحت پوشش مراکز شبانه ‌روزی هستند و بقیه در میان خانواده‌ ها و بستگان ‌شان زندگی می‌کنند.

لادن کاظمی، خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد