رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
  • کد خبر : ۴۶۲۱۳
  • چاپ خبر : ۱۷ مرداد، روز بیان مشکلات خبرنگاران و فراموشی آن تا سال بعد
به مناسبت روز خبرنگار

۱۷ مرداد، روز بیان مشکلات خبرنگاران و فراموشی آن تا سال بعد

هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

خبرنگار کسى است که با اتکاء به ذوق و استعداد شخصی، پس از گذرانیدن دوره آموزش تخصصى و همچنین با توجه به مسئولیت اجتماعى که این حرفه بر عهده او می گذارد، وظیفه کسب، تهیه، جمع‌ آورى و تنظیم اخبار و انتقال آن ها را از طریق وسایل ارتباط جمعى (مطبوعات، رادیو، تلویزیون و خبرگزاری) به مخاطبان بر عهده دارد. به طور کلی خبرنگار در محل وقوع رویدادها، چشم و گوش رسانه و چشم و گوش مردم است. او باید با استفاده از ویژگی های خدادادی و نیز خصوصیاتی که در دوره های آموزشی دیده، به کشف حقیقت ها بپردازد و آن را در کمترین زمان به مخاطبان خود برساند.

هر سال با نزدیک شدن ۱۷ مرداد، سایت ها و کانال ‌های تلگرامی دستگاه ‌های مختلف پر می‌ شود از جملات قصاری‌ که از رسالت سنگین خبرنگار در جامعه می گویند. نزدیک روز خبرنگار که می ‌شویم همه مسئولان سخنان خود را با بیان اهمیت انعکاس اخبار در جامعه امروز شروع می کنند و برای اینکه خودشان را رسانه‌ ای نشان دهند، گوی سبقت را از هم می گیرند و با خبرنگاران عکس یادگاری انداخته و گاه‌ با افتخار کارت هدیه ‌ای هم بذل و بخشش می کنند.

اما در واقعیت چقدر به مشکلات خبرنگاران توجه می شود؟!

عدم وجود امنیت شغلی مهمترین دغدغه خبرنگاران است. مدیران رسانه با کوچکترین بهانه عذر خبرنگارانشان را می‌ خواهند و همین باعث شده یک خبرنگار درطول سال‌ های فعالیت خودکار در چندین رسانه را تجربه‌ کند. حقوق اغلب خبرنگاران بسیار کم است‌، گاه یک خبرنگار حق التحریری به ازای یک ماه فعالیت ۴۰۰ یا ۵۰۰ تومان دریافت می‌ کند که این مبلغ هزینه خوراک و کرایه ماشین هم نیست‌.

بسیاری از مدیران رسانه برای خبرنگارانشان حتی‌ کارت خبرنگاری نیز صادر نمی کنند و همین باعث می‌شود خبرنگاران برای ورود به جلسات و معرفی‌خود با مشکل مواجه شوند.

هرچند خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب می‌ شود ولی فعالان این صنف از بدیهی ترین حقوق خود نیز بی بهره هستند. خبرنگاران میدانی با تحمل فشار و استرس زیاد دوشادوش مسئولان حضور دارند و اخبار را منتشر می‌کنند و از هیچ‌ کسی هم گلایه ندارند و همین باعث شده دیده نشوند. خبرنگارانی‌ که تحت پوشش بیمه نیستند،

در زمان بیماری ناچارند تمام هزینه‌ های درمانی خود را از جیب پرداخت کنند. متأسفانه بسیاری از مدیران روابط عمومی و مسئولان نقد پذیر نیستند و همین باعث شده با انتشار کوچکترین خبر چالش برانگیز، خبرنگار منتقد بایکوت خبری شود و از دعوت در جلسات باز بماند. برخی دستگاه‌ ها نیز اصلاً به خبرنگاران اجازه ورود به جلسات را نمی‌ دهند و اطلاع رسانی را از طریق درگاه روابط عمومی و یا یک سخنگو محدود کرده‌ اند که همین باعث می‌ شود خوراک خبری اهالی رسانه‌ کم شود. برخی دستگاه‌ ها هم فکر می‌کنند خبرنگاران میرزا بنویس‌ آن ها هستند و صرفاً باید به عنوان بلندگوی آن ها عمل‌ کرده و انتقاد نکنند که این امر با رسالت خبرنگاری به طورکلی مغایر است.

اما نزدیک ۱۷ مرداد خبرنگاران به عنوان رکن چهارم دموکراسی عزیز شده و برای چند روز در جایگاه واقعی‌ شان دیده می ‌شوند.

درست بعد از این روز است‌ که همه چیز به وضع قبل بر می گردد. هفته نزدیک به روز خبرنگار برای اهالی رسانه خوابی خوش است‌ که زود تمام می ‌شود و بعد از این خواب دوباره جا ماندن از غافله نگاه مسئولان، پشت در سالن جلسات ماندن ‌ها، بی احترامی‌ های‌گاه و بی‌گاه، درگیر شدن با مدیران روابط عمومی که به اهالی رسانه به عنوان میرزا بنویس و جارچی دستگاهشان نگاه می کنند، معطل ماندن در سالن جلسات برای مدیرانی‌که وقت خبرنگاران برایشان ارزشی ندارد و … شروع می‌ شود.

اهالی رسانه باید بپذیرند روز خبرنگار مثل بسیاری روزهای دیگر تنها یک روز نامگذاری شده در تقویم است و به اندازه همان یک روز ارزش پرداخته شدن دارد. خبرنگاران باید قبول‌ کنند سنگ صبوری جز هم‌ صنفان خود ندارند و گوش شنوایی برای مشکلاتشان وجود ندارد. مشکلاتی‌که چند دهه است به قوت خود باقی مانده و ریسمان آن هر روز محکمتر می‌ شود. برخی مدیران هنوز نقش رسانه ها و خبرنگاران را به خوبی نمی شناسند و روابط عمومی دستگاه های اجرایی نیز تلاشی نداشته اند که این مشکلات رفع شود. در این راستا خبرنگاران و اصحاب رسانه مانند قبل باید کنار یکدیگر باشند و اتحاد خود را برای انعکاس حقیقت در جامعه حفظ کنند.

در پایان باورمان بر این است که تلاش‌ های گسترده خبرنگاران و دست ‌اندرکاران رسانه‌ ها، از عوامل عمده گسترش رسانه ‌های آزاد و تأمین حق آزادی بیان در کشور بوده است و این روز را به همه خبرنگاران، دست‌اندرکاران رسانه ‌ها و فعالین رسانه ‌یی کشور تبریک عرض می کنیم.

وجیهه هوشیارفر – سردبیر پایگاه خبری افق مشهد

اخبار مرتبط