شما اینجا هستید

اجتماعی » رتبه اول طلاق کشور مربوط به استان خراسان رضوی است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد به نقل از ایسنا، سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: در مقایسه با سال ۹۶-۹۷ استان خراسان رضوی رتبه اول طلاق کشور را دارد؛ همچنین در این استان شاهد کاهش ازدواج، افزایش طلاق، افزایش سن ازدواج وطول مدت دوران جوانی هستیم.

حسن عزیزی در نشست خبری بزرگداشت هفته ازدواج اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی که در محل سالن جلسات اداره کل برگزار شد، اظهار کرد: براساس مصوبه شورای عالی جوانان، روز اول ذی‌الحجه به نام روزملی ازدواج نام‌گذاری شده است.  وزارت ورزش جوانان به عنوان متولی حوزه ازدواج جوانان، این برنامه را در قالب هفته ازدواج برگزارخواهد کرد.

وی افزود: متاسفانه در استان خراسان‌رضوی حال‌وهوای ازدواج خوب نیست و بیش از ۶۵۰ هزار جوان درآستانه ازدواج قرار دارند. زمانی‌که ازدواج درکانون خانواده شکل نگیرد، منجر به ایجاد ارتباطاتی خارج از خانواده خواهد شد و این امر سبب کاهش ازدواج، آسیب‌های اجتماعی و افزایش آمار طلاق می‌شود.

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی بیان کرد: اداره کل ورزش جوانان در زمینه آموزش، توانمندی و آگاهی بخشی به جوانان در آستانه ازدواج، بر امر ازدواج و پایدارسازی کانون خانواده‌ها از بدو ازدواج تا پنج سال اول زندگی تاکید کرده و این موضوع را تحت پوشش خود قرار داده است.  این پوشش شامل بسته‌های متنوعی از خدمات، توانمندسازی و اشتغال است که در این زمینه برنامه‌ریزی، همکاری و مدیریت لازم نیز ایجاد شده است.

عزیزی عنوان کرد: مهم‌ترین چالش در این برنامه‌ها عدم همکاری دستگاه‌های اجرایی است که متاسفانه گریبان‌گیر حوزه‌های دیگر نیز شده است. این موضوع سبب کاهش تخصیص اعتبارات و امکانات منابع در زمینه ازدواج جوانان شده است.

وی اضافه کرد: در مقایسه با سال ۹۶-۹۷  رتبه اول طلاق کشور مربوط به استان خراسان رضوی است. در استان شاهدکاهش ازدواج، افزایش طلاق، افزایش سن ازدواج وطول مدت دوران جوانی هستیم،  لذا موضوع اقتصاد و خانواده در اولویت کار قرار گرفته است.

سرپرست معاون فرهنگی و امور جوانان اضافه کرد:  در هفته ازدواج رویکردی‌هایی در دست اجرا است که شامل «فرهنگ‌سازی ازدواج آسان» در بین جوانان است. در نظر داریم  این هفته ازدواج به «سبک ایرانی- اسلامی» را ترویج ‌دهیم؛ یعنی نگاه به حوزه هویت، در مباحث ملی که مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و تکوین بنیاد خانواده است و ازدواج در منظر خانواده‌ها باید به عنوان ارزش الهی  شناخته شود.

عزیزی تاکید کرد: یکی دیگر از آسیب‌ها در حوزه ازدواج عدم توجه خانواده‌ها به مشاوره‌های تخصصی ازدواج است. متاسفانه درکشور ایران مشاوره به عنوان کالای لوکس توجه شده است و این تلقی ناصحیح وجود دارد که که رفتن پیش مشاوره مساوی با یک مشکل روانی و روحی‌ست.

وی ادامه داد: در هفته ازدواج کمپین مشاوره‌های رایگان در زمینه ازدواج برای جوانان سن ازدواج در ۱۴ مرکز، که ۹ مرکز آن در مشهد و ۴ مرکز در شهرستان‌ها بوده، راه‌اندازی خواهد شد. اداره کل ورزش جوانان دبیرخانه ستاد سامان‌دهی به امورجوانان است و در این راستا ۲۱ دستگاه اجرایی در حوزه جوانان دارد که یکی از این امور در زمینه ازدواج ایفای نقش می‌کند.

وی تاکید کرد: در همین راستا به دستگاه‌های اجرایی تکلیف شده است که متناسب با وظایف، اختیارات و امکانات خود هماهنگی لازم با دبیرخانه ستاد مستقر در اداره کل را داشته باشند  و باید فضایی ایجاد شود که بیشترین حمایت و خدمات را در زمینه ازدواج ارائه دهند.

عزیزی ادامه داد: در این زمینه پیگیری‌های بسیاری شده است ولی متاسفانه شاهد همکاری لازم در این حوزه نیستیم.  به نظر می‌رسد موضوع فرهنگ‌سازی  و اولویت‌دهی مدیران در برنامه‌ریزی و هم‌چنین همکاری فرابخشی به عنوان سه خلا و حلقه مفقود در ارتباطات  مرتبط با حوزه ازدواج  در حال خود نمایی است. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ستاد ازدواج، برگزاری کمپین‌های مشاوره رایگان برای جوانان  درسن ازدواج است و در این راستا سازمان بهزیستی ۳۰ تا ۵۰ درصد اعلام آمادگی لازم را کرده است.

وی اضافه کرد:  از مشکلات دیگری که در حوزه ازدواج وجود دارد نبود مجمع خیرین ازدواج است. دراین هفته قصد راه‌اندازی این مجمع را خواهیم داشت و امیدواریم اعتماد خیرین را در این زمینه جلب نماییم.  هم‌چنین مسئله دیگر وقف در حوزه ازدواج است که در این زمینه به همکاری آستان قدس رضوی نیاز داریم.

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: یکی از ماموریت‌های وزرات ورزش جوانان در زمینه ارزشیابی‌ و گرفتن وام‌های قرض‌الحسنه ازدواج است. درسال گذشته، در سطح ملی بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به جوانان تعلق گرفته است. براین اساس امسال برنامه وزرات‌خانه این است که این نرخ افزایش دهد و هر کدام از زوجین ۳۰ میلیون تومان وام دریافت کنند و هم‌چنین برای ضامن یک شخص کافی است.

عزیزی تاکید کرد: در سال گذشته یک میلیون و ۴۵ هزار و ۳۰۶ نفر متقاضی وام ازدواج بودند که از این تعداد ۹۸۶ هزار و ۴۹۷ نفر موفق به دریافت وام ازدواج شده‌اندکه مشمول وام‌های ۱۵ میلیون تومانی بودند. در مجموع ۹۵ درصد این متقاضان واجد شرایط وام بودند و فقط ۵ درصد به سال ۹۷ ارجاع شده‌اند.

سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی تصریح کرد: در سال ۹۷  کل تسهیلات قرض‌الحسنه کشور  ۱۵۴ میلیون و ۱۹۲هزار و ۱۱۰ ریال بوده که در سال ۹۷پرداخت شده است. امسال وزرات قصد دارد این رقم را افزایش دهد و به ۳۰ هزار میلیار تومان آن را برساند.

وی گفت: در سال ۹۷،  ۸۷ هزار ۹۷۳  فقره وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی اعطا شد که مجموع کل متقاضیان  ۹۴ هزار ۵۴۵ نفر بودند؛ یعنی پوشش دریافت وام ما ۹۴ درصد بوده است. در سه ماه اول امسال کل وام گیرنده‌ها درکل کشور ۱۸۲ هزار ۵۱ فقره بوده یعنی ۱ /۴۴ درصد از این تسهیلات استفاده شده است. که مجموع آن ۵۴ میلیون و ۲۰۴ هزار ۴۶۰ ریال بوده است  در استان خراسان رضوی ۱۳ هزار ۸۰۸ نفر توانسته‌اند وام قرض‌الحسنه ۳۰ میلیون تومانی دریافت کردند، این در حالی‌ست که ۲۷ هزار و ۵۳۴ نفر در صف انتظار برای دریافت وام ازدواج هستند.

وی گفت: یکی از آسیب‌های موجود در استان خراسان رضوی، سایت‌های همسرگزینی است. در حال حاضر تنها سایت معتبر در این زمینه سایت تبیان است که زیر نظر وزارت ارشاد بوده و مجوز فعالیت قانونی دارد که هدف آن همسان‌گزینی است. در این سایت به تناسب شخصیت و سلامت  توسط مجموعه‌ای از تست‌های  استاندارد و روان شناسی توجه می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد