شما اینجا هستید

اجتماعی » اشتغال، مشکل اصلی زندانیان بعد از آزادی است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد، سرپرست اداره خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندان‌های خراسان‌رضوی گفت: اشتغال مهم‌ترین مشکل زندانیان بعد از آزادی است؛ چون پس از آزادی همه کمک‌ها از فرد قطع و با مشکلات جدی مواجه می‌گردد.

سید منصور عبادی عنوان کرد: برنامه گلریزان که در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود در حمایت از خانواده زندانیان و آزادی زندانیان جرائم غیر عمدی است که به علت بدهی در زندان‌ها تحمل حبس می‎کنند.

وی ادامه داد: خانواده زندانیان گروهی هستند که نیازمند کمک هستند و سرپرست و ولی آن‌ها به علت جرمی که مرتکب شده برابر قانون در زندان تحمل حبس می‎کند ولی خانواده آن‌ها شدیدأ در بیرون با مشکلات مالی مواجه هستند و این می‌طلبد که خیران به یاری و کمک این افراد بیایند.

سرپرست اداره خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندان‌های خراسان‌رضوی اظهار کرد: اگر بتوانیم با کمک‌هایی که مردم می‎کنند و کمک‌های دولتی به افرادی که به علت جرائم غیر عمد در زندان هستند و توانایی پرداخت بدهی خود را ندارند کمک کرده و آن‌ها را به جامعه برگردانیم بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

عبادی افزود: یکی از اقداماتی که سازمان زندان‌ها انجام می‌دهد موضوع مراقبت بعد از خروج بوده به طوری که سعی شده وقتی زندانی آزاد می‌شود با ایجاد اشتغال دائم از ورود مجدد آن‌ها به زندان پیشگیری شود.

وی بیان کرد: نباید صرف اینکه فردی زندانی بوده، به کار گرفته نشود؛ بسیاری از این افراد خوب هستند و به دلیل جهل به قانون و عدم آشنایی کامل به قوانین در زندان هستند.

سرپرست اداره خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندان‌های خراسان‌رضوی عنوان کرد: سعی بر این است به افرادی که آزاد می‌شوند تسهیلات وام اشتغال پرداخت شود هرچند سقف تسهیلات بسیار بالا نیست و با بخش خصوصی نیز برای به کارگیری این افراد همکاری خوبی داریم.

وی در همین خصوص اظهار کرد: در داخل زندان‌ها تمامی زندانیان حرفه‌آموزی می‌شوند و اشتغال دارند و از سویی کارگاه‌های مختلفی همانند خیاطی و تراشکاری و… داریم که کمک خوبی به فراگیری مهارت فرد می‌شود تا در بیرون به کار خود ادامه دهد.

عبادی افزود: طی سال گذشته بالغ بر ۸۰  وام به صورت مستقیم در زمینه‌های متعدد به زندانیان که آزاد شدند، داده شد تا بتوانند با این مبلغ اشتغال داشته باشند.

وی ادامه داد: از عمده مشکلات زندانیان بعد از آزادی موضوع اشتغال است چون تا وقتی زندانی داخل زندان باشد کمیته امداد، انجمن حمایت از زندانیان، بهزیستی و خیران کمک‌هایی دارند اما وقتی فرد آزاد می‌شود همه موارد قطع می‌شود و با مشکلاتی مواجه می‌گردند در صورتی که اگر مردم کمک کنند، این افراد خواهند توانست در جامعه سرپا بایستند.

سرپرست اداره خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندان‌های خراسان‌رضوی بیان کرد: سال گذشته برای آزادی ۴۶۶ زندانی بدهکار مالی و دیه بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان ستاد دیه استان پرداخت کرده که رقم بسیار بالایی است.

وی عنوان کرد: از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون طبق سنوات گذشته همه ساله در ۶ شهرستان استان جشن گلریزان برگزار شده و تا پایان ماه مبارک در همه شهرستان‌ها برگزار می‌گردد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد