رفتن به بالا
  • جمعه - ۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
  • کد خبر : ۳۴۹
  • چاپ خبر : شهردار مشهد چرا بدهی پدیده را می‌پردازد؟
فرشاد کاس‌نژاد

شهردار مشهد چرا بدهی پدیده را می‌پردازد؟

دوستداران فوتبال در مشهد یا هر شهر دیگری مجبور به حمایت از هر تیمی که در شهرشان راه افتاده نیستند. این تصمیم آنها که کدام تیم را دوست داشته باشند و حتی مقابل تیم شهرشان پرسپولیس را تشویق کنند، هرگز جای تاسف ندارد. بلکه اتفاق تاسف‌برانگیز این است که باشگاه‌هایی با سرمایه‌های بحث‌برانگیز ساخته شوند و تا ابد هیچ‌کس از انگیزه‌های این سیاق از باشگاهداری باخبر نشود و عجیب‌تر اینکه یک عمر باشگاهداری به خاطر مردم و به خاطر ایجاد نشاط اجتماعی تبلیغ شود. اما هیچ باشگاهی موسسه خیریه نیست و قرار هم نیست که موسسه خیریه باشد و به مردم خدمت کند. باشگاه فروشنده یک نمایش به مردم است و مردم مشهد در آخرین بازی این تیم نشان دادند که خریدار این نمایش از سوی پدیده نیستند.

تیم‌های پرشماری در فوتبال ایران داریم که مدیرانش یا صاحبان منافع در پست‌های دیگر در باشگاه، همواره کوشش می‌کنند تا آن تیم را دغدغه عموم شهروندان جلوه دهند و با این نمایش از مسئولان محلی یا مسئولان بالادستی در تشکیلاتی که مالک آن باشگاه هم هست، بودجه‌هایی دریافت کنند. شاید شهروندان همان شهر هرگز دغدغه‌ای برای آن تیم ندارند اما چند لیدر به نماینده مردم تبدیل می‌شوند و پروژه مطالبه‌گری برای دریافت بودجه‌های بی‌حساب شروع می‌شود. مقامات محلی هم از این نمایش استقبال می‌کنند تا در نمایشی که جنبه عمومی پیدا کرده، سهیم باشند. شهردار و اعضای شورای شهر و نماینده مجلس. همه دست به کار می‌شوند تا کاری کنند، اما همه برای پروژه‌ای تلاش می‌کنند که هرگز پشتوانه مردمی واقعی ندارد. وقتی فوتبال دولتی باشد یا صنایع غیر خصوصی صاحب باشگاه‌ها باشند و یا تیم‌ها در تشکیلات اختلاس مثل راه‌آهن و داماش (داماش سابق به مالکیت هولدینگی که اختلاس ۳ هزار میلیاردی‌اش فاش شد.) ساخته شوند، با اهداف نامعلوم تیمداری می‌کنند و با اهدافی نامعلوم نیز کمک‌های مالی به آنها پرداخت می‌شود.

برگردیم به بحث پدیده. اگر این تیم طرفداری مقابل پرسپولیس ندارد، چرا شهردار مشهد برای پرداخت بدهی‌اش اقدام می‌کند تا در آستانه هفته اول پدیده از لیگ کنار گذاشته نشود؟ شهردار مشهد چرا بدهی تیمی را که شهروندان مشهد یک هورا هم برایش نمی‌کشند، از بودجه شهرداری می‌پردازد؟ این تصورات را که با این ولخرجی‌ها به فوتبال کمک کرده‌اید، کنار بگذارید. این تصورات که با این کمک‌ها دل شهروندان شاد شده نیز از بنیان بیراه است. بگذارید فوتبال خودش پا بگیرد و ساخته شود، به دست تماشاگران، با پا گرفتن باشگاه‌های خصوصی و با پول‌هایی که بادآورده نباشند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه