رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۴
  • کد خبر : ۱۸۰۷۸
  • چاپ خبر : منطقه شش مشهد بیشترین سکونتگاه غیررسمی را دارد
شهردار منطقه ششم شهرداری مشهد

منطقه شش مشهد بیشترین سکونتگاه غیررسمی را دارد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد، حجت الله حیدری روز شنبه در جمع خبرنگاران وسعت جغرافیایی منطقه شش شهرداری مشهد را پنج هزار و ۱۸۰ هکتار و بیشترین سطح آن را مربوط به املاک آستان قدس رضوی ذکر و بیان کرد: ۱۸۰ هزار نفر جمعیت حاشیه نشین در این سکنت دارند.

وی بر لزوم توجه شایسته به این جمعیت تاکید و بیان کرد: تلاش می شود پیوند حاشیه به متن در منطقه شش شهرداری مشهد برقرار گردد تا این لکه حاشیه نشینی برطرف و توسعه متعادل شهری در این محدوده محقق شود.

شهردار منطقه ششم شهرداری مشهد همچنین مجموع اعتبارات امسال این منطقه را دو هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال و هزینه صرف شده تاکنون را دو هزار میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: حجم اعتبارات عمرانی منطقه شش هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال است که تاکنون ۷۰۰ میلیارد ریال آن هزینه شده است.
وی افزود: همچنین از ابتدای امسال تاکنون ۱۵۷ فقره پروانه ساخت و ساز و هزار و ۸۶ مترمربع پایان کار ساختمانی در این محدوده صادر شده است.
شهرداری منطقه شش مشهد سال ۱۳۷۰ ایجاد شد. این منطقه با ۶۱۶ هزار نفر جمعیت از شمال به ضلع جنوبی خیابان ۷۵ متری محدوده کوی کارمندان و خیابان سرخس، از جنوب به بلوار شیرودی، شرق بلوار شهید رستمی و شهرک مصطفی خمینی، ازغرب به بلوار ۱۷ شهریور و از شرق به شهرک شهید رجائی محدود می شود.

* دو سوم املاک منطقه چهار شهرداری سند ندارند
شهردار منطقه چهارم شهرداری مشهد نیز در این نشست مساحت این منطقه را هزار و ۴۴۵ هکتار و شمار املاک آن را ۵۴ هزار ملک ذکر و بیان کرد: دو سوم این املاک با متوسط زیربنای ۸۰ مترمربع فاقد سند هستند.
غلامرضا غلامی جمعیت ساکن منطقه چهار شهرداری مشهد را نیز ۲۶۲ هزار نفر در قالب ۷۶ هزار خانوار ذکر و بیان کرد: این منطقه دارای ۱۰ محله با ۱۲۰ مسجد و حسینه و ۹۸ مدرسه و پنج حوزه علمیه است.
وی ۲۸ درصد مساحت این منطقه را نیز بافت فرسوده توصیف و بیان کرد: وسعت بافت فرسوده منطقه چهار شهرداری ۱۷ درصد از کل بافت فرسوده کلاتشهر مشهد را تشکیل می دهد. همچنین ۳۵ درصد وسعت این منطقه سکونتگاه غیررسمی محسوب می شود و ۱۵ درصد جمعیت آن به تعداد ۴۰ هزار نفر مهاجران خارجی هستند.
شهردار منطقه چهار شهرداری مشهد به صدور ۳۳۹ فقره پایان کار ساختمانی در این محدوده طی امسال تاکنون اشره و بیان کرد: طی این مدت ۵۲۲ فقره پروانه ساخت و ساز نیز صادر شده است.
شهرداری منطقه چهار مشهد نیز که سال ۱۳۷۳ تاسیس محدوده شمال شرق این کلانشهر را شامل می شود.

* معضل زمینهای رها شده
شهردار منطقه پنج شهرداری مشهد هم در این نشست خبری مساحت منطقه را هزار و ۴۳۸ هکتار شامل ۱۱۰ هکتار بافت فرسودهو جمعیتش را ۱۷۵ هزار نفر اعلام و بیان کرد: زمینهای رها شده از معضلات این منطقه است.
حسین عبدالله زاده افزود: ۴۵۰ هکتار زمین بزرگ مقیاس در محدوده خدماتی منطقه چهار وجود دارد که برای ساماندهی آن کارگروه تشکیل شده و شناسایی و مذاکره با مالکان آنها در حال انجام است. تاکنون با مالکان ۱۵۸ هکتار از این وسعت توافق اولیه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: ۳۷ بوستان و فضای سبز در محدوده منطقه چهار شهرداری مشهد وجود دارد و سرانه فضای سبز آن چهار مترمربع است.
شهرداری منطقه پنج مشهد نیز سال ۱۳۷۴ تأسیس شد. این منطقه در شرقیترین نقطه جغرافیایی مشهد دارای قدیمی‌ ترین و اصیلترین محلات شهر و همجواری ناحیه یک این منطقه با حرم ثامن‌الحجج(ع) از ویژگیهای خاص آن است.
کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد دارای ۱۳ منطقه شهری است. یک سوم این جمعیت در ۶۶ پهنه حاشیه شهر سکونت دارند.

 

اخبار مرتبط