شما اینجا هستید

اقتصادی » بازار مرغ خراسان رضوی در انتظار فراوانی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، نوسان قیمت گوشت مرغ ظرف ۶۰ روز اخیر و کمبود آن در خراسان رضوی به عنوان استان تولیدکننده این ماده پروتئینی در حالی است که با مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور افزایش قیمت مصوب آن در اواخر تعطیلات نوروزی خبر از احتمال رفع التهاب بازار مرغ داد اما این امر هنوز محقق نشده است.

التهاب و کمبود گوشت مرغ در خراسان رضوی که قطب تولید و صدور این ماده پروتئینی است در حالی همچنان ادامه دارد که قیمت مصوب هر کیلوگرم گوشت مرغ از ۲۰۴ هزار ریال به ۲۴۹ هزار ریال افزایش یافته است. گویی افزایش قیمت نیز تاثیر خود را بر آرامش بازار این کالای اساسی برجای نگذاشته و هنوز هم صفهای طولانی برای تهیه آن وجود دارد.

باید توجه داشت که مرغ گوشتی در کنار محصولاتی همچون تخم مرغ و گوشت قرمز از مواد مهم غذایی و در ارتباط مستقیم با امنیت غذایی است که شاخصی مهم در توسعه پایدار محسوب می‌شود و عدم مدیریت وضعیت موجود تولید، تامین و توزیع مرغ در بازار، سایر اقلام و کالاهای اساسی را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

چالش تامین نهاده‌های دامی که چندی پیش موجب تاثیر منفی در تولید و قیمت‌گذاری گوشت مرغ شده بود با تامین ۱۰۰ درصدی نهاده های مورد نیاز این بخش از ابتدای آذر ماه پارسال رفع شد و پس از حل این مشکل، خالی بودن بازار از مرغ گوشتی در شرایطی رقم می‌خورد که گوشت قطعه بندی شده مرغ در قالب فروش غیرمجاز و با قیمت‌های گزاف در بازار موجود است و تمامی رستورانها و هتلهای خراسان رضوی نیز انواع غذاهای آماده‌ شده با گوشت مرغ را در لیست غذای خود دارند.

قیمت اغلب اقلام و کالاهای مصرفی در خراسان رضوی در حوزه کشاورزی و مواد پروتئینی به دلیل کنترل و مدیریت مطلوب همیشه کمتر از میانگین کشوری بوده است و همین امر بخصوص در زمینه اقلام پروتئینی مانند مرغ موجب شده برخی تولیدکنندگان با استفاده از امکانات تولید در خراسان رضوی، محصول نهایی خود را با هدف کسب سود بیشتر از استان خارج کنند.

استان ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی دارای هزار و ۴۰۰ واحد تولیدکننده مرغ گوشتی با ظرفیت تولید ۲۶ میلیون قطعه در هر دوره است و روزانه ۴۲۰ تن گوشت مرغ در خراسان رضوی مصرف می‌شود.

افزایش قیمت مصوب مرغ بهانه‌ کمبود را گرفت

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه با افزایش قیمت مصوب گوشت مرغ به ۲۴۹ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم، دیگر نباید بهانه‌ای برای کمبود این کالا در بازار باشد، گفت: اعمال قیمت جدید گوشت مرغ از ۱۵ فروردین ماه جاری در استان آغاز شده و با توجه به اعلام ممنوعیت قطعه‌بندی مرغ از سوی ستاد تنظیم بازار، باید با قوت جلو این اقدام گرفته شده و با کشتارگاه های متخلف در این زمینه به شدت برخورد شود.

مجید جعفری افزود: با توجه به اینکه کمبود گوشت مرغ در بازار حدود ۲ ماه به طول انجامیده است، اکنون با افزایش قیمت مصوب، دیگر دلیلی برای خروج مرغ از شبکه و مسائل دیگر نباید وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه یکی دو روز تا طبیعی‌تر شدن بازار و بازگشت آن به حالت عادی زمان نیاز است، ادامه داد: با تشکیل جلسه تنظیم بازار و شیوه نامه های اعلامی، بازار به زودی خود را با شرایط جدید وفق خواهد داد. 

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در هفته جاری ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه مرغ آماده کشتار داریم که حتی در صورت در نظر گرفتن درصدی از تلفات و با احتساب ۲ کیلوگرم وزن هر مرغ، در مجموع چهار هزار تن گوشت مرغ باید این هفته در استان تولید شود.

وی افزود: روزانه دستکم ۵۵۰ تن گوشت مرغ کشتار و وارد بازار می‌شود که با توجه به اینکه میزان مصرف آن در استان بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ تن در روز است نباید مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد.

جعفری ادامه داد: در هفته های گذشته اتفاقات تلخی در حوزه بازار و توزیع مرغ رخ داد که با افزایش قیمت مصوب آن باید برطرف شود.

وی گفت: هم اکنون در اکثر شهرستان های استان گوشت مرغ به وفور وجود دارد، زیرا عمده مرغ مورد نیاز استان در شهرستان ها تولید شده و حتی مرغ مورد نیاز مشهد نیز از شهرستانها تامین می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: تولید مرغ در شهرستانهای استان به صورت کامل انجام می شود اما ارسال آن به مشهد با برخی مسائل مواجه است که این شهر را با کمبود گوشت مرغ مواجه کرده است.

وعده بهبود بازار تا پایان هفته

سخنگو و دبیر کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی این بار با جدیت بیشتر وعده بهبود وضعیت بازار مرغ و تسهیل توزیع آن را حداکثر تا پایان این هفته در استان و شهر مشهد داد.

علی غفوری مقدم گفت: با توجه به عملیاتی شدن قیمت جدید مرغ در استان انتظار می‌رود با توجه به کشتار مرغ به میزان لازم شاهد بهبود اوضاع بازار و عرضه مناسب آن به میزان نیاز طی ۲ تا سه روز آینده باشیم.

وی افزود: بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار کشور قرارگاهی در سطح ملی با عنوان قراگاه ساماندهی مرغ با مسوولیت وزیر جهاد کشاورزی و عضویت دستگاههای مرتبط با موضوع تشکیل شده است که مدل استانی این قرارگاه با عنوان کمیته قرارگاه ساماندهی توزیع مرغ تشکیل و روز دوشنبه این کمیته با مسوولیت سازمان جهاد کشاورزی استان به دبیری رییس جهاد کشاورزی و ریاست معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و عضویت دستگاههایی مانند صنعت، معدن و تجارت و اداره کل تعزیرات حکومتی برای نخستین بار در خراسان رضوی تشکیل جلسه داد.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: در این جلسه تصمیمات خوبی گرفته شده است که امیدواریم آثار آن را هرچه زودتر در بازار مشاهده نماییم.

وی با بیان اینکه فعالیت کشتارگاههای خراسان رضوی از دیروز به حالت عادی بازگشته است گفت: تامین گوشت مرغ در استان در حال سرعت گرفتن است و انتظار داریم طی یک روند کوتاه مدت و در نهایت تا پایان هفته جاری بازار این کالای اساسی به حالت طبیعی بازگردد.

غفوری مقدم افزود: هم اکنون صفهای مرغ در استان خراسان رضوی و به خصوص در مشهد رو به کاهش است اما باید توجه داشت با توجه به اینکه درآستانه ماه رمضان هستیم و مردم در حال تامین و تهیه بخشی از نیاز خود برای این ماه مبارک هستند هنوز تقاضا زیاد است لذا تلاش می‌کنیم مقدار گوشت مرغ ورودی به بازار را افزایش داده و واحدهای صنفی بیشتری را در شبکه توزیع آن قرار دهیم.

تشکیل ۲۵۴ پرونده تخلف مرتبط با فروش گوشت مرغ در خراسان‌ رضوی

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌رضوی نیز با اشاره به تقویت نظارت و برخورد با متخلفان در عرضه گوشت مرغ گفت: از اسفند پارسال تا ۱۶ فروردین ماه جاری ۲۵۴ فقره پرونده تخلف مرتبط با فروش گوشت مرغ در این استان تشکیل شده‌ است.

سید مرتضی مدنی افزود: میزان تخلف ثبت شده در این تعداد پرونده ۱۱ میلیارد و ۲۸ میلیون ریال است. 

وی ادامه داد: ۱۷۷ فقره از پرونده‌های تخلف تاکنون مورد بررسی قرار گرفته که متخلفان آن به پرداخت پنج میلیارد ریال جریمه محکوم شده‌اند. 

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌ رضوی همچنین به آغاز طرح نظارت بر بازار اقلام اساسی در آستانه ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: این طرح از ۲۱ فروردین ماه جاری با فعالیت گشت‌های نظارتی در دو نوبت صبح و عصر آغاز می‌شود. 

وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده موارد تخلف در بازار، از طریق تلفن شماره ۱۳۵ اداره کل تعزیرات حکومتی یا شماره ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت اطلاع رسانی کنند. 

مدنی با بیان اینکه اداره ‌کل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی در ۱۴ شهرستان این استان ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری، اداره مستقل دارد، افزود: در هر اداره تعزیرات حکومتی یک شعبه و در شهرستانهای تربت‌حیدریه، سبزوار و نیشابور ۲ شعبه صلاحیت عام رسیدگی به تخلفات اقتصادی، بهداشتی و دارو و درمان را دارند.

وی ادامه داد: با فروش گوشت مرغ بیشتر از نرخ مصوب و نیز با هرگونه کم فروشی و عدم فروش کالا برخورد قانونی و جدی خواهد شد.

تامین مرغ در خراسان رضوی بیش از نیاز است

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر میزان مصرف مرغ در این استان بیش از ۴۰۰ تن است در حالی که بسیار بیشتر از این میزان در استان تولید و کشتار می‌شود.

محمدرضا اورانی افزود: با تشکیل کمیته استانی قرارگاه ساماندهی مرغ نیز تصمیمات مشخص و موثری از جمله ممنوعیت قطعه‌بندی مرغ گرفته شده که امیدواریم با توجه به مطلوبیت تامین، در حوزه توزیع نیز شاهد رفع مشکل باشیم.

وی ادامه داد: در این کمیته که به ریاست معاون اقتصادی استانداری خراسان رضوی برگزار می‌شود تمام تلاشها بر این است که بتوانیم بازار را به حالت عادی برسانیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: البته مقاومتهایی در بازار برای اجرای مصوبات وجود دارد زیرا سود افراد سودجو در تداوم وضعیت موجود است.

وی افزود: مسوولیت تامین مرغ و گوشت مرغ از مرغداری تا خروجی کشتارگاه با سازمان جهاد کشاورزی است و از آن به بعد بر عهده حوزه توزیع با مدیریت سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

منبع: ایرنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد