شما اینجا هستید

اقتصادی » صادرات و احتکار عوامل اصلی افزایش قیمت میوه در مشهد است
گروه : اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، رئیس اتحادیه میوه و تره بار مشهد گفت: صادرات، احتکار و افزایش هزینه های حمل و نقل از دلایل افزایش قیمت میوه در بازار است.

حسین مصدق، اظهارداشت: هم اکنون در بازار میوه و تره بار، در برخی اقلام مثل موز کمبود داریم و متأسفانه به دلایلی قیمت‌ها نسبت به سال گذشته سه یا چهار برابر شده است و قدرت خرید مردم را کاهش داده است.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار مشهد با اشاره به دلایل افزایش قیمت‌ها افزود: با توجه به اینکه صادرات میوه‌ها همچنان انجام می‌شود و تقاضای مردم هم بالا رفته است قیمت‌ها در بازار شب عید افزایش یافته است که انتظار می‌رود در این ایام صادرات متوقف شود و بازار داخل تأمین شود و پس از آن صادرات مجدداً از سر گرفته شود.

وی احتکار را دلیل دیگر افزایش قیمت‌ها عنوان کرد و افزود: در حال حاضر برخی از سودجویان صدها تن میوه را در انبارهای خود نگهداری می‌کنند تا با قیمت بیشتر بفروشند که همین مسئله باعث شده تا بازار میوه تحت تأثیر قرار بگیرد و انتظار می‌رود تا با این افراد برخورد قاطع صورت بگیرد.

مصدق افزایش هزینه‌های حمل و نقل را از دیگر دلایل گرانی میوه عنوان کرد و افزود: در برخی میوه‌های وارداتی مثل موز، مشکل ثبت سفارش داشتیم که از ۱۵ بهمن این مشکل تا حدودی رفع شده است و روند واردات بدون مشکل در حال انجام است.

وی با بیان اینکه بازار دیگر افزایش قیمت ندارد افزود: امیدواریم با اقدامات مؤثر مسئولین جهاد کشاورزی، کاهش قیمت‌ها اتفاق بیفتد.

مصدق درباره افزایش قیمت سبزیجات هم افزود: با توجه به سرمای هوا و کمبود کشت سبزیجات، هم اکنون با افزایش قیمت مواجهیم. هم اکنون مناطق گرمسیری مثل خوزستان نیاز بازار را تأمین می‌کنند و پیش بینی می‌کنیم با گرم‌تر شدن هوا و افزایش کشت، بازار سبزی هم به تعادل برسد.

منبع: مهر

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد