شما اینجا هستید

مدیریت شهری » آسیب‌های اجتماعی با شیوع کرونا در صدر مشکلات قرار گرفته‌ است

به گزارش پایگاه خبری افق مشهد، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری مشهد گفت: کرونا آسیبهای اجتماعی را در صدر مشکلات قرار داده‌ است.

محمدمحسن مصحفی روز سه‌شنبه در نشست کمیسیون فرهنگی اجتماعی مجمع کلانشهرهای کشور در مشهد افزود: پیچیدگی‌های کلانشهرها در حوزه فرهنگی، اجتماعی رو به افزایش است از این رو در مشهد اصلاح و تغییر رویکرد در دستور کار قرار گرفته است. 

وی بر لزوم افزایش مشارکت شهروندان در اداره شهرها تاکید و بیان کرد: با این رویکرد شورای اجتماعی محلات در ۱۴۷ محله مشهد فعال شد و پنج درصد اعتبارات عمرانی نیز به اجرای طرحهای مورد نیاز و خواست شهروندان در محلات اختصاص یافت.

معاون شهردار مشهد ادامه داد: این طرح در بدنه شهرداری با مقاومت جدی روبرو بود اما بودجه مشخصی از اعتبارات عمرانی شهرداری مشهد برای اجرای آن در نظر گرفته شد و با اعتمادآفزایی بین مردم محلات، جریان گفتگو شکل گرفت. 

وی گفت: مشهد از نظر مهاجرپذیر بودن در موضوع حفظ هویت شهری با چالش‌هایی روبروست اما با اجرای این طرح ، حفظ هویت شهری و محلی افزایش می‌یابد.

مصحفی افزود: همچنین برای حل مشکلات شهرها باید ارتباط بین دستگاه‌های اجرایی سازنده و توام با تعامل باشد که در مشهد این نگاه و تعامل وجود دارد.

وی ادامه داد: ظرف یک سال اخیر نیز با این نگاه که همه حوزه آسیبهای اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد، طرح‌های متعدد توسط شهرداری خارج از وظیفه ذاتی انجام شد که فراهم کردن ظرفیت اسکان و نگهداری ۲۵۰۰ معتاد متجاهر از آن جمله است.

معاون شهردار مشهد گفت: در حوزه کودکان کار نیز شهرداری ورود کرد و با مشارکت دستگاه قضایی و سازمان‌های مرتبط، ستاد فرماندهی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط، برای کنترل آسیب‌های شهر تشکیل شد.

وی افزود: گروه‌های مردم نهاد نیز در این حوزه برای حمایت از کودکان کار ورود کرده‌اند که با این اقدام بخش عمده‌ای از آسیبها کاهش می‌یابد.

شهردار مشهد نیز در نشست کمیسیون فرهنگی اجتماعی مجمع کلانشهرهای کشور گفت: سازمانهای اجتماعی فرهنگی در شهرداری‌ها چالش‌های مهمی دارند.

محمدرضا کلایی افزود: حوزه فرهنگی اجتماعی در شهرداری‌ها، کم و کاستی سایر نهادها و دستگاهها را نیز پوشش می‌دهند.

چهل و سومین نشست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع کلانشهرها با حضور مدیران فرهنگی اجتماعی شهرداریهای ۱۶ شهر کشور به مدت دو روز در مشهد ادامه دارد. 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد