شما اینجا هستید

مدیریت شهری » گفته اند اگر بیاییم رد صلاحیت میشویم!
نویسنده : سید شایان حسینی راد- دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

نایب رئیس شورای شهر، در گفتگو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری افق مشهد، در خصوص نامزد شدن ایشان در دوره بعدشورای شهرو با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری و مشارکت حداکثری اذعان نمود: موضوع کاندید شدن در انتخابات شورا ها به این صورت نیست که بتوان با بلی یا خیر پاسخ داد. تا این لحظه تصمیمی نگرفته ام، اما باید ببینیم شرایط و همچنین وضعیت چطور پیش می رود، همچنین ما ازعملکرد شورا که در طول ۴سال اتفاق افتاده است دفاع می کنیم چه کاندید بشویم چه نشویم وچه اجازه رقابت به ما بدهند چه ندهند، تحولات و رویکرد ۴ سال شورا را در شهر مشهد که رخ داده است در بخش های عمرانی ،حمل و نقل،فضای سبز ، ترافیک، قطار شهری و از همه مهم تر گفتمانی که در شهر رونق گرفته از نظر تمایزات فرهنگی با جریانات رقیب در مجموع قابل دفاع می دانیم ، همچنین در افکار سنجی هایی که توسط جهاددانشگاهی انجام شده است بخش هایی از جامعه ممکن است کاملا راضی نباشند و انتظارات برآورده نشده باشد، اما به طور کلی در معدل عملکرد آن را قابل دفاع می دانیم .
حمید رضا موحدی زاده، در پاسخ به این سوال که فکر می کنید با توجه به سخنان تند اصلاح طلبی که داشتید اجازه رقابت به شما بدهند؟ پاسخ داد: معیار تند بودن کلام یا کند بودن چیست؟ من ممکنه صراحت بیشتری داشته باشم اما به هیچ عنوان از جاده منطق ، عقلانیت ،اعتدال و نگاه اصلاحی به امور و اینکه نظام بتوانداز درون خود را اصلاح کندو همان فقر ، فساد و تبعیضی که اشاره شده بتواند کاهش دهد و مردم رضایت داشته باشند در این راستا حرکت کرده ایم، حتی اگر هزینه ای تولید کرده حاضر بوده و هستیم که آن را پرداخت کنیم.
وی ادامه داد: مواضعی که من گاه و بیگاه به آن پرداختم به عنوان مثال در سالگرد انقلاب من ۱۱ نطق قبل از دستور داشتم و همچنین در غیاب آقای حیدری ۲۰ جلسه شورا را اداره کرده ام . در این مدت سه سال و نیم بیش از ۳۰ جلسه نطق داشته ام که در روزنامه شهر آرا چاپ و منتشر شده و حال شما باید ارزیابی های کلی را ببینید. کسی به من ایراد جدی نگرفته و حالا اینکه پشت سر حرفی گفته شده به من نگفته اند تا اگر خطایی دارم آن را اصلاح کنم. از قدیم هم خط و مشی من همین بوده است در واقع من معتقدم که قرآن کریم می فرماید: ثبات قدم غیر از تند روی و کند روی و یا افراط و تفریط است . ثبات قدم یعنی شما ثابت قدم باشید برمواضعی که آن را منطقی یا اصولی و به نفع جامعه ، نظام و انقلاب می دانید، آن را بدون ترس بیان کنید و همچنین بدون حسابگری که اگر این حرف را بزنم ممکن است تایید صلاحیت نشوم خوب خیلی وقت ها گفته ام نشوم برای من این مسئله ثانویه است .خود نظام همان طور که ما را تایید کرده ممکنه است قبول کند ممکن است به خاطر این مواضع تایید نکند به هرحال مراکزی که مسئول این کار هستند حتی اگرخود را دوست دارند میدان رقابت را نبندند. من این موضوع را سربسته می گویم که جامعه به سمتی است که اگر این رقابت را از درون مرزها بگیریم نگاه ها به خارج از مرزها می رود و جوانان آرام آرام به آن سمت روند که چرا این مسائل در داخل حل نمی شود. اینکه هر رئیس جمهوری که می آید سرنوشت بدی پیدا می کند مخصوصا در دور دوم ، باید ببینیم این علت در کجاست باید مقامات عالی کشور بنشینند و نظر متخصصین و کارشناسان را بگیرند تا ارزیابی کنند علت چیست؟ دولت ها یکی پس از دیگری می آیند و می رونددر ابتدا استقبال خوبی می می کنیم اما بعد بدرقه اشان میکنیم همیشه دردور اول نسبتا مردم راضی هستند ولی دور دوم ناراضی ، این موضوع چقدر باید تکرار شود؟ انرژی جامعه و نفس مردم را می گیرد وجامعه را دچار فرسایش میکند.
وی افزود: این مسائل را به نفع جامعه، نظام و انقلاب می دانم که گاه و بیگاه بیان می کنم و انشااله مورد توجه قرار بگیردو و شرایط مهیا شود تا ما انگیزه پیدا کنیم برای ورود، ولی اگر بخواهند با پالس هایی که میفرستند یا مصاحبه هایی که انجام می دهندوخیز برداشته اند به هر قیمتی که شده ریاست جمهوری را آن خود کنند یا شورا ها را در کلان شهر ها در اختیار بگیرند ، اگر از پیش تعیین شده باشد تعیین شده باشد ارزش ورود ندارد، اگر اهل رقابت هستند مانند دفعات گذشته ورود کنند و ما هم با امکانات کم و آن ها با تمام قدرتشان باهم رقابت کنیم .
ایشان ادامه داد: اگر مردم به گفتگو ها اعتماد کنند ما می رویم و می گوییم مردم شمارو انتخاب کنند ولی اگر دوباره مردم مارا یا تفکر اصلاحات را ترجیح دادند ، آن ها باید تابع رای اکثریت جامعه باشند، ولی اگر اکثریت را دلسرد کنند که در مشارکت حضور پیدا نکنند پشتوانه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی را از بین می برندو به نفع آن جریان نیست ، همچنین عقلای جریان اصول گرایی را هم این را فهمیده اند و حاضر نیستند که رقابت و مشارکت پایین بیاید، شاید در کوتاه مدت ضرری نداشته باشد و اتفاق خاصی نیوفتد یا به نفع یک جریان فکری باشدبتوانند یک پیروزی موقتی بدست بیاورند و بدون مشارکت مثلا رئیس جمهور ،یا شورا یا نماینده مجلس شوند ولی ان به تدریج پایگاه اجتماعی و مشروعیت نظام رو به نظر ما که این نظام و این انقلاب و کشور را دوست داریم و علاقه مندیم بتوانیم در درون مسائل را حل و فصل کنیم به ضرر همه است و اونا یی که به ندای وجدان یا آگاهیشون گوش بدن از هر جریانی که باشند حاضر نیستند یک انتخابات بی رقیب و سردی را پیش رو داشته باشیم .اگر هم بخواهند مشارکت را بالا ببرند باید رقابت را بالا ببرند یعنی بدون دلیل و حجت افراد شایسته را نباید رد کنند مگر طبق قانون و آن مراجع چهارگانه اگر مدرکی ارئه دادند که کسی مشکل امنیتی، مشکل فساد مالی و اخلاقی داشته و از نظر قانون نمیتواند در این مقام قرار بگیرد ، در همه جای دنیا هم اجازه ورود به این افراد نمی دهند ولی دیگر مسائل اختلاف فکری، سلیقه ای و جناحی، روش انجام کار، شیوه مدیریت شهر و شیوه اداره اقتصاد، فرهنگ و اجتماع و کشور را اینا اگه نباشه جامعه به سمت سقوط میرود، اگر باشه نشان از زنده بودن جامعه پویایی مردم دارد.
وی خاطر نشان کرد: کسی نباید نگران پویایی باشد باید تولید را بالا ببرد، چون در رقابت است که باید نوآوری داشت . ارزش افزوده شما باید بالاتراز رقیب باشه که کالا فکر و خدمات شمارا بخرند. در عرصه سیاست همین است شما اگر اندیشه برتری نباشید باچه کسی میخواهد رقابت کند به چه کسی خودرا ثابت کنید برای همین ما دوست داریم حتی شکست هم اگر باشد در اوج مشارکت و پیروزی هم در اوج مشارکت لذت بخش است . در شورای جدید مشارکت سه برابری بوده پس این وجه تمایز آشکار است و این رقبای ما اگر فکر میکنند این عیب است جلوآن ها را بگیرند و اگر واقعا به این رسیدند که این حسن جامعه است که جریان های وفادار به کشور به اصل و اساس قانون اساسی و نظام میتوانند این رقابت را با هم داشته باشند ، در نهایت هر فکرو هر شیوه ای که مردم رای دادند سرکار بیاید ولی اگر این رقابت گرفته شود با توجه به فرمایش رهبری که انتخابات حق الناس است یعنی هم در این دنیا تاوان دارد هم در آن دنیا بنابراین ما باید روش بهتر ارائه دهیم .
افرادی پیغام های متعددی داده اند که اگر شما بیاییدشما را ردصلاحیت می کنیم .و بخشی هم هستند که می گویند ورود کنیدچه کسی شمارا رد میکند؟ ما اجازه نمی دهیم بی محابا رد کنند شما را. ما امیدواریم اجازه بدهند رقابت شکل بگیرد و اکثریت مردم در انتخابات بیایندتا بتوانیم به دنیا نشان دهیم نظام ما هنوز متکی به مردم است ولی اگر اکثریت را تبدیل به اقلیت کردید خوب اکثریت رشد میکند .
سید شایان حسینی راد- دبیر سرویس شهری پایگاه خبری افق مشهد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی افق مشهد